28 grudnia 2011    00:21

Już w pierwszej połowie 2012 roku Szkoła Podstawowa Nr1 im. Kornela Makuszyńskiego może wzbogacić się o międzynarodowego partnera. Będzie nim polska Szkoła Średnia im. Władysława Syrokomli z Wilna.

Nie samym chlebem żyje człowiek, podobnie nie samymi lekcjami zdobywa wiedzę uczeń. Poszerzanie młodych horyzontów przybiera obecnie bardzo różnorodne formy. Nauczyciele, by przekazać uczniom wiedzę, której nie znajdziemy w podręcznikach, organizują dodatkowe zajęcia dydaktyczne, szkolne wydarzenia kulturalne, czy też wycieczki, m.in. do muzeów, szczególnie tych interaktywnych, w których zwiedzający mogą bez skrępowania obcować z eksponatami.


Powszechną praktyką jest również nawiązywanie porozumień z zagranicznymi szkołami i organizowanie wymian uczniowskich. Dzięki temu uczniowie mają możliwość bezpośrednio obcować z kulturą i historią innego państwa, również nieocenionym wkładem w rozwój młodej osoby są kontakty towarzyskie z rówieśnikami wywodzącymi się z innego kręgu kulturowego. Gdy wymiana ta dotyczy Polaków mieszkających za granicą, szczególnie w dawnych granicach Rzeczypospolitej, wartość takich kontaktów wzrasta. Młodzi uczniowie poza wiedzą dotyczącą danego państwa, mają możliwość przyjrzenia się jak wygląda życie swoich rodaków za granicą oraz jak pielęgnować swoją tożsamość narodową, by nie zostać wchłoniętym przez otoczenie.


Właśnie taką możliwość mogą otrzymać uczniowie mareckiej Jedynki. W grudniu podczas wizyty na Litwie nawiązałem kontakty z gronem pedagogicznym polskiej Szkoły Średniej im. Władysława Syrokomli w Wilnie i przedstawiłem propozycję nawiązania współpracy i przeprowadzenia wymian uczniowskich. Pomysł ten zyskał aprobatę zarówno przedstawicieli wileńskiej szkoły, jak i dyrekcji mareckiej Jedynki. Dość myląca może być nazwa partnera z Wilna, jednak na Litwie system oświaty ma inną konstrukcję niż w Polsce i w skład litewskich szkół średnich wchodzą również klasy nauczania początkowego i podstawowego. Szczegóły porozumienia pomiędzy Szkołą Podstawową im. Kornela Makuszyńskiego a Szkołą Średnią im. Władysława Syrokomli uzgadnianie będą na początku przyszłego roku, aby jeszcze w obecnym roku szkolnym zorganizować pierwszą wymianę pomiędzy uczniami.


W dobie nasilającego się litewskiego nacjonalizmu Marki będą mogły pomóc naszym rodakom z Litwy goszcząc kolejne już pokolenie Polaków wychowywanych na polskich ziemiach oderwanych od Rzeczypospolitej po II wojnie światowej. Nasi rodacy z Wilna będą mieli możliwość zamieszkania na czas pobytu w Polsce w mareckich rodzinach oraz zwiedzenia stolicy i okolic. Podobnie wyglądać będzie wyjazd mareckich uczniów do Wilna.


Współpraca ze szkołą na Litwie nawiązuje również do historii Marek, której zagraniczne wątki nie ograniczają się jedynie do pochodzących z Anglii braci Briggs. W Pustelniku w Czerwonym Dworze na początku XX wieku przebywał i zmarł wybitny litewski artysta Mikołaj Konstanty Ciurlionis. Dziś w Markach znajduje się jego ulica.



Paweł Pniewski
radny Miasta Marki

Galeria

zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, zastępca Burmistrza Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry