OTWARCIE WYSTAWY "ŚLADAMI CYRYLA I METODEGO - OD MORAW DO CHORWACJI"

START:    21 września 2014

MOK Marki MOK

 12 września 2014    12:55

Marecki Ośrodek Kultury. niedziela, 21.09.2014, godzina 17:00

W GALERII MARECKIEGO OŚRODKA KULTURY
OTWARCIE WYSTAWY "ŚLADAMI CYRYLA I METODEGO - OD MORAW DO CHORWACJI"
przygotowanej przez Narodowy Ośrodek Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji w Polsce pod dyrekcją BOJANA BARKETY oraz wykład multimedialny MARKA ZALEWSKIEGO pod tym samym tytułem.

Patronat honorowy: Jej Ekscelencja ANDREA BEKIĆ - Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce oraz JANUSZ WERCZYŃSKI - Burmistrz Miasta Marki.

Komisarz wystawy: LUIZA WOJCIECHOWSKA-KONOPKA.

Wystawa składa się z 29 plansz (12 x 80 cm) oraz 20 ikon malowanychh przez grupę osób zrzeszonych w Drodze Ikony prowadzonej przez księdza Jacka Wróbla SJ.

Rozpoczęta 1150 lat temu misja Cyryla i Metodego na Morawach oraz stworzony na jej potrzeby alfabet - głagolica i liturgia upowszechniły się wśród Słowian. Na początku IX wieku chrześcijaństwo przyjęły zamieszkujące wybrzeże adriatyckie plemiona Chorwatów, wchodząc tym samym w krąg cywilizacji europejskiej. Decydujące znaczenie dla kształtowania młodego państwa i jego rozwoju kulturowego miało oddziaływanie Bizancjum i łacińskiego Zachodu. Wpływy te znalazły odbicie w dwóch funkcjonujących obrządkach liturgicznych - łacińskim i starocerkiewno-słowiańskim. Głagolica oraz obrządek słowiański, będące świadectwem dzieła Cyryla i Metodego, stały się wyrazem tożsamości narodowej Chorwatów i przetrwały w tamtejszym Kościele rzymskokatolickim do czasów współczesnych. Rocznica jubileuszu misji Cyryla i Metodego i wejście Chorwacji do Wspólnoty Europejskiej jest okazją do przypomnienia dziedzictwa świętych braci, które przetrwało w Chorwacji i Czechach, ale także w Polsce.

Bojan Barket
Dyrektor
Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej
Republiki Chorwacji w Polsce


Galeria

zdjecie: 67912
zdjecie

MOK Marki

Marecki Ośrodek Kultury jest samorządową instytucją kultury. Powstał w 1984 roku. Naszą siedzibą jest zabytkowy, ponad stuletni budynek z piękną wieżyczką, mieszczący się w centrum miasta przy ul. Fabrycznej 2, róg ul. Piłsudskiego. Uchwałą Rady Miasta Marki z dnia 18 maja 2011 roku Marecki Ośrodek Kultury otrzymał imię Tadeusza Lużyńskiego - mareckiego artysty plastyka, pedagoga i społecznika.

MISJA
Misją Mareckiego Ośrodka Kultury jest kreowanie zainteresowań kulturą i sztuką, animacja
i edukacja kulturalna oraz upowszechnianie lokalnych tradycji.

Oferujemy udział w zajęciach stałych i cyklicznych, a także spotkaniach, koncertach, spektaklach teatralnych, wernisażach, sesjach warsztatowych i projektach. Przygotowujemy do udziału w kulturze artystycznej i zapewniamy kontakt ze sztuką i artystami.

ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z NASZEJ OFERTY
ZAPRASZAMY DO JEJ WSPÓŁTWORZENIA I WSPÓŁPRACY

Chcemy być miejscem pobudzającym lokalną aktywność, miejscem przerzucania mostów pomiędzy różnymi grupami mieszkańców. Czekamy na nowych partnerów, nowych uczestników i nowe propozycje.

mokmarki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry