Urząd Miasta Marki

Al. J. Piłsudskiego 95,
05-270 Marki
22 781 10 03, urzad.miasta@marki.pl

Godziny pracy: pn, wt, cz, pt: 8.oo-16.oo,
śr: 10.oo-18.oo

Otwarcie Skweru Pamięci Narodowej

Mija 77 lat od niemieckiej zbrodni w Markach.

W październiku 1942 r Armia Krajowa przeprowadziła działania, polegające na wysadzeniu  torów na liniach węzła warszawskiego. Chodziło o utrudnienie Niemcom transportu na front wschodni. W odwecie hitlerowcy stracili po 10 osób w Markach, Rembertowie, na Bródnie, Woli i Szczęśliwicach. Zbrodnię upamiętnia Pomnik Dziesięciu Powieszonych, odsłonięty w 1953 r.

Jego otoczenie diametralnie poprawiło się w tym roku. Powstał bowiem Skwer Pamięci Narodowej (SPN) – miejsce spotkań mieszkańców, pełne wielu wątków historycznych.

Centralnym punktem SPN pozostaje oczywiście pomnik. Prowadzą do niego nowe chodniki. Jeden z nich nawiązuje do naszej kolejowej przeszłości – jego częścią są kolejowe szyny. Za pomnikiem znajduje się pergola, przy której można usiąść i odpocząć. Jej kluczowym elementem jest mur z tablicami o treści historycznej. Na pierwszej znajduje się lista najważniejszych bitew w dziejach naszego oręża, na drugiej – kluczowe daty, na trzeciej – słowa marszałka Piłsudskiego („Ten, kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani prawa do przyszłości”).

W murze znajdują się również dwie szklane cegły, w których umieszczono ziemię z Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie i Cmentarza na Rossie w Wilnie.

Zapraszamy na uroczyste otwarcie SPN. Dojdzie do niego w 77 rocznicę zbrodni hitlerowskiej, czyli 16 października. Początek uroczystości o godzinie 12.00.

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 63, generowano: 0,537s)