Dzień Pamięci Żołnierzy Wykletych

Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wykletych w Markach

Radosław Dec
792-350-668

Urząd Miasta Marki

Al. J. Piłsudskiego 95,
05-270 Marki
22 781 10 03, urzad.miasta@marki.pl

Godziny pracy: pn, wt, cz, pt: 8.oo-16.oo,
śr: 10.oo-18.oo

Oddaliśmy hołd Żołnierzom Niezłomnym

Mareckie uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych były obchodzone 4 marca, w niedzielę.

Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Pustelniku z udziałem kombatantów walk o niepodległość, honorowych obywateli miasta Marki: por. Michała Babiucha i por. Leopolda Kielaka oraz Teresy Szymczyk z mareckiego Koła Związku Kombatantów RP i Osób Represjonowanych, a także z udziałem pocztów sztandarowych mareckich szkół i Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach.

- Ci o których pamięć miała zaginąć, stają się dziś wzorcami do naśladowania – mówił o Żołnierzach Niezłomnych w trakcie homilii celebrans.

Na zakończenie liturgii odczytano list Prezydenta Rzeczypospolitej, który mareckie uroczystości objął honorowym patronatem.

- Wyklęci przez komunistów żołnierze powstania antykomunistycznego otaczani są dzisiaj czcią i szacunkiem władz państwowych i całego narodu polskiego. Ich patriotyzm, odwaga i niezłomność stanowią wzór, do którego spontanicznie odwołuje się zwłaszcza młode pokolenie. To wielki triumf tych naszych szlachetnych, prawych, zawsze wiernych Ojczyźnie rodaków, którzy w imię zasad najwyższych, konstytuujących naszą wspólnotę, podjęli bój ze złem i zniewoleniem, chociaż nie mieli szans zwyciężyć – napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

Kolejnym punktem obchodów był bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, który już po raz drugi zorganizowano w Markach. Biegacze rywalizowali na dwóch dystansach: 1963 m (nawiązujący do roku śmierci ostatniego żołnierza wyklętego – Józefa Franczaka, ps. „Lalek”) oraz 6,6 km. Bieg miał charakter przełajowy, a jego trasa wiodła po okolicznych terenach wokół stawu Meksyk przy ulicy Grunwaldzkiej.

Na krótszym dystansie wśród kobiet najszybsze okazały się: Katarzyna Lipińska, Paulina Mendel i Agata Mendel. Wśród mężczyzn triumfowali: Sylwester Kuśmierz, Artur Łępicki i Kajetan Lipiński. Na dłuższym dystansie spośród kobiet najlepsza okazała się Ewa Szyszko, na drugim stopniu podium stanęła Angelika Apanowicz, a na trzecim Katarzyna Michalik. Bieg na dystansie 6,6 km zwyciężył Sylwester Kuśmierz, a na podium stanęli również Arkadiusz Szczotka i Rafał Stępniak.

Obchody zostały zorganizowane przez Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Markach, Klub Sportowy Markowi Biegacze oraz Burmistrza Miasta Marki Jacka Orycha.

foto: Tuba Marek, Cenna Chwila

WYNIKI BIEGU

LIST PREZYDENTA RP ANDRZEJA DUDY

Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości

RELACJA VIDEO Z UROCZYSTOŚCI

 

Galeria

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 62, generowano: 0,590s)