Ochotnicza Straż Pożarna w Pustelniku

Ochotnicza Straż Pożarna w Pustelniku istniała już w 1915 roku ! W marcu brała udział, wspólnie ze strażą z Warszawy, w gaszeniu pożaru w cegielni hrabiego Ronikiera w Ząbkach. Informację o tym zamieścił Kurjer Warszawski nr 78 z dnia 19 marca 1915 roku.

Wynika z tego, że istniała już ponad sto lat temu i może być starsza od mareckiej straży. Straż Ogniowa Ochotnicza w Markach zarejestrowana została 23 września 1921 roku. Nie mamy informacji czy i w jakiej formie istniała przed rejestracją. Istniał w fabryce Briggsów oddział fabrycznej straży, ale nie był to oddział ochotniczy.

Antoni Widomski

Galeria

Komentarze: 2

  1. Zbigniew Paciorek pisze:

    Bardzo ciekawa informacja. Gratuluję Antoni. Dorzuciłeś kolejną cegiełkę i to chlubną do historii naszego miasteczka.

  2. Zbyszku, dziękuję za komentarz. Inspiruje mnie od lat Twoja książka z 2004 roku – Marki, dzieje, tradycja, kultura. Pozdrawiam.

Zastrzeżenie
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących – redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 70, generowano: 0,625s)