Obrona dobrego imienia Polaków

Mikołaj Szczepanowski

 16 lutego 2018    16:54

Artykuł ukazał się w najnowszym wydaniu gazety fakty.wwl.



Przed  5 laty samorządowcy Wspólnoty Samorządowej postanowili upamiętnić tych, którzy w czasie II wojny światowej ukrywali i ratowali, na obecnych terenach powiatu wołomińskiego, swoich sąsiadów narodowości żydowskiej przed niemieckim barbarzyństwem. Dlaczego to zrobiliśmy i dlaczego dziś o tym piszę?

Relacje polsko-żydowskie są dziś na pierwszych stronach gazet i od tych informacji zaczynają się główne serwisy informacyjne.

Spójrzmy w przeszłość

Losy Polaków i Żydów są ze sobą związane przez wiele stuleci. Na terytorium I Rzeczypospolitej mieszkało ponad ? wszystkich europejskich Żydów. W Polsce osiedlały się różne mniejszości, ponieważ Polska była krajem otwartym, krajem bez wojen religijnych. Do drugiej wojny światowej mniejszość żydowska dzieliła dolę i niedolę naszego narodu i stanowiła spory odsetek obywateli naszego państwa.

Pamiętamy, że większość ludności żydowskiej zamieszkującej na terytorium przedwojennej Polski, Niemcy zamordowali w obozach śmierci.

W czasie II wojny światowej Polska była jedynym krajem, gdzie za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Rozporządzenie generalnego gubernatora Hansa Franka z 15 października 1941 roku przewidywało karę śmierci dla każdego Polaka, który udzielał schronienia Żydom lub pomagał im w jakikolwiek sposób.

Pomimo groźby kary śmierci w pomoc i ukrywanie Żydów zaangażowane były tysiące Polaków. Tysiące za taką postawę zapłaciło życiem.

W powiecie wołomińskim

Również na terenie naszego powiatu ukrywano Żydów. Poprzez wypisanie nazwisk Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata z powiatu wołomińskiego chcieliśmy uczcić i upamiętnić tych, dla których miłość do bliźniego, do sąsiada była silniejsza niż groźba śmierci z rąk niemieckiego okupanta.

To nasz obowiązek świadczenia o ich odwadze i poświęceniu dla drugiego człowieka, nie możemy zapominać o takich postawach. Tacy ludzie to chluba naszego narodu i całej ludzkości. W czasie uroczystości sprzed 5 lat Rabin Shalom  Stambler powiedział  - "W naszej religii nie ma obowiązku ryzykowania swojego życia dla ratowania innych, to dla nas wyczyn nadludzki. Jednocześnie trzeba pamiętać, że obok takich ludzi, w tym samym czasie żyli inni, którzy mieli dużo nowych pomysłów na nowe wartości i nową moralność, którzy chcieli zlikwidować jeden z narodów w sposób totalny". Rabin Stambler mówił również o naszej wspólnej przeszłości: - "Pewnie nie wszyscy wiedzą, że w języku hebrajskim Polska nazywa się Polin, co tłumaczymy jako "tu mieszkaj". Nasi przodkowie uważali, że to dobre miejsce dla nas i mieli nadzieję, że będziemy tu czekać na nadejście Mesjasza. Mimo tragedii holocaustu pamiętamy, że zostaliśmy tu dobrze przyjęci w czasie, gdy było to mało popularne na świecie i jesteśmy za to wdzięczni".

Kształtowanie pamięci

Polityka historyczna to ważny element polityki państwa. Musimy o tym pamiętać, bo współcześni mistrzowie propagandy na nowo piszą historię. Polityka historyczna skierowana przeciwko naszemu narodowi doprowadziła do tego, że niektórzy mylą już ofiary ze sprawcami. Jeżeli będziemy bierni wobec zakłamywania historii i nie będziemy czynnie uczestniczyć w kształtowaniu opinii publicznej, to dzieci naszych dzieci będą musiały się tłumaczyć, dlaczego Polacy rozpętali II wojnę światową i wymordowali Żydów, bo do tego doprowadzi zakłamywanie historii.

Każdy z nas dba o swoje dobre imię. Musimy dbać również o nasze dobre imię w wymiarze narodowym.

O naszej lokalnej uroczystości sprzed 5 laty gazety pisały na pierwszych stronach.

To była nasza POLITYKA HISTORYCZNA - my tacy jesteśmy.

 

Adam Kopczyński

Przewodniczący Wspólnoty Samorządowej

Powiatu Wołomińskiego

 

 


Podczas odsłonięcia instalacji poświęconej kilkudziesięciu Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata z terenów powiatu wołomińskiego. Instalacja została utworzona z inicjatywy przedstawicieli stowarzyszenia Wspólnota Samorządowa Powiatu Wołomińskiego i odsłonięta w 2013 roku. Mieści się przy budynku Powiatowego Centrum Dziedzictwa i Twórczości w Wołominie przy ulicy Orwida 20. Obok obiektu ukazującego w artystycznym ujęciu polską rodzinę zasłaniającą rodzinę żydowską wypisane są nazwiska ratujących podczas II wojny światowej.

Galeria

zdjecie: 108418
fot. 1
fot. 2
zdjecie

Mikołaj Szczepanowski

Mikołaj Szczepanowski - współpracuje z portalem od 2006 roku

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry