Obrona Cywilna 1939

Ckm przeciwlotniczyW sobotę 26 września dwa patrole z naszej drużyny Wyssogota i Tarnawa stawiły się przed Biurem Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej aby stanąć do gry miejskiej „Szlakiem cywilnej obrony Warszawy”.

Gdy weszliśmy do środka dostaliśmy torbę z pomocnymi materiałami dotyczącymi gry oraz żółte opaski na rękę z napisem „S.O.”, co oznaczało Straż Obywatelską. Była to ochotnicza formacja zajmującą się pełnieniem służby bezpieczeństwa oraz pilnowaniem linii komunikacyjnych. Następnie przypięliśmy opaski agrafkami i zaczęliśmy oglądać wystawę. Po pewnym czasie przeszliśmy do innego pomieszczenie, w którym przemawiał organizator gry. Mówił o tym ile jest punktów, o której godzinie musimy stawić się w siedzibie IPN itp. Po czym pierwsze trzy patrole wyruszyły na trasę.

My wyruszyłyśmy 5 min. później, czyli o 10:00. Na Placu Zbawiciela czekał na nas pan, który przekazał nam list z prośbą dostarczenia jego przyjacielowi do szpitala Ujazdowskiego. Gdy dotarłyśmy w wyznaczone miejsce, okazało się ze ten szpital już nie istnieje. Na jednym z kolejnych punktów dostałyśmy kopertę, którą miałyśmy otworzyć o wyznaczonej godzinie napisanej na kopercie. Gdy wybiła wskazana godzina szybko otworzyłyśmy kopertę i przeczytałyśmy co się w niej znajduje. Było napisane, że mamy niezwłocznie udać się pod wskazany adres. Szybko przeszłyśmy do wyznaczonego miejsca, gdzie przed klatką czekało na nas dwóch rekonstruktorów z kolejnym zadaniem.

Mirka i Magda perfekcyjnie wykonały zadanie, wiec przeszłyśmy do podziemnego schronu, w którym było bardzo ciemno. Po lewej stronie znajdowała się izba z łóżkami. W pokoju czekały na nas 2 kobiety z zadaniem, lecz niestety nie udało się nam go wykonać. Po czym przeszłyśmy do Domu Spotkań z Historią. Gdzie miałyśmy wysłuchać konferencji. Ale gdy dotarłyśmy to nikogo nie zastałyśmy, wiec udałyśmy się na starówkę. Przed Zamkiem Królewskim czekali na nas Mały i Bożek. Dali nam parę starych zdjęć Zamku, musiałyśmy odgadnąć które zdjęcie odpowiada wygładowi Zamka z 1939r, po czym zaprowadzili nas do aktora, który odgrywał Prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego. Trzeba było zdać mu relacje z tego co widziałyśmy podczas gry miejskiej. Następnie przeszłyśmy do tramwaju i udałyśmy się do siedziby IPN, gdzie czekał na nas catering. Oczekując na podsumowanie i rozdanie nagród zjadłyśmy i dzieliłyśmy się wrażeniami z pozostałymi uczestnikami gry .

Niestety nie dało nam sięwykonać wszystkich zadań, wiec otrzymałyśmy 6 miejsce, a patrol Wyssogota 7 miejsce. Każdy z nas dostał torbę z grami i książkami historycznymi oraz dyplom za udział w grze. Po rozdaniu nagród był koncert pieśni patriotycznych. Po koncercie wszyscy szczęśliwi wróciliśmy do Marek.

Kasia

Ckm przeciwlotniczy

Galeria

Komentarze: 5

 1. Chuck Norris pisze:

  WRDH to znaczy Warszawska Ratownicza Drużyna Harcerska ale chyba tylko z nazwy do nie widze tam żadnego ratownika .

 2. Nieznajomy pisze:

  Chętnie wstąpił bym do harcerstwa, lecz nie mam pojęcia gdzie się zgłosić itp.

 3. Poinformowany pisze:

  Zapraszamy na zbiórkę do SP nr 2 – piątek. 18.00.
  czuwaj!!!!

 4. Nieznajomy pisze:

  Z chęcią nawiązał bym kontakt z jakimś harcerzem z Marek, który wytłumaczył by mi co i jak.

 5. Poinformowany pisze:

  Pytaj o wszystko czym jesteś zainteresowany-zielony_beret@wp.pl

Zastrzeżenie
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących – redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 61, generowano: 0,578s)