Marecki Ośrodek Kultury

Marecki Ośrodek Kultury
im. Tadeusza Lużyńskiego

ul. Fabryczna 2, 05-270 Marki
22 781-14-06, mokmarki@mokmarki.pl

Obóz młodzieżowy w Bułgarii z MOK w Markach – relacja

2010-08-10 bulgaria 372W dniach 10 – 22. VIII. 2010 -miał miejsce kolejny już obóz młodzieżowy zorganizowany w ramach Porozumienia Domów i Ośrodków Kultury Powiatu Wołomińskiego przez Miejski Ośrodek Kultury w Kobyłce oraz Marecki Ośrodek Kultury. Tym razem celem naszej wakacyjnej wyprawy była Rawda koło Słonecznego Brzegu, jeden z najpopularniejszych kurortów w słonecznej Bułgarii.
Podróż luksusowym autokarem, który towarzyszyć nam miał także w czasie całego pobytu, przebiegała sprawnie, a całodniowy postój w Budapeszcie przeznaczyliśmy na wizytę w Aquaparku, gdzie zażywając kąpieli zbieraliśmy siły do dalszej podróży.

Nasz cel, Rawda jest niewielką, pełną uroku nadmorską miejscowością położoną między Burgas i Neseberem, 5 km od Słonecznego Brzegu, 3 km od Neseberu. Do dyspozycji jest tu kilka plaż, a także zjeżdżalnia wodna i nowoczesny Aquapark. W pobliżu nie ma dużych miast przemysłowych – brak zanieczyszczeń ekologicznych i świeże powietrze sprawiają, że jest ona idealnym miejscem spokojnego wypoczynku W mieście jest wszystko, czego potrzebuje spragniony słońca i relaksu turysta: restauracje, bary, sklepy, dyskoteki – oraz oczywiście plaże i piękne morskie widoki.Baza noclegowa Rawdy to głównie kwatery prywatne i małe, rodzinne hoteliki – w jednym z nich – „Stella di Mare” zamieszkała nasza zgrana, 50 osobowa marecka grupa. W hotelu czekały na nas wygodne pokoje z łazienkami i balkonami i lodówkami, a w pobliskiej restauracji pełne wyżywienie, opierające się w głównej mierze na daniach tradycyjnej kuchni Bułgarskiej. Od ciepłego, szumiącego morza dzieliło nas dosłownie 100 metrów, więc wyprawy na plażę były prawdziwą przyjemnością.

Przygotowany plan zajęć był bardzo bogaty – młodzież pod czujnym okiem wykwalifikowanych wychowawców i ratownika kąpała się w morzu i wypoczywała na plażach w Rawdzie, Irakli i Słonecznym Brzegu, nie zabrakło też czasu na zajęcia sportowo-rekreacyjne, zabawy i konkursy i spacery klimatyczne, a wieczorami na przejazdy do centrum rozrywek i dyskoteki.
W programie znalazły się także wycieczki z przewodnikiem po bliższej okolicy: młodzież zwiedziła między innymi Sozopol i Burgas, przepiękne stare miasto Neseber i sam sławny Słoneczny Brzeg, gdzie obowiązkowo złożyliśmy wizytę na urokliwej plaży.
Prawdziwą przygodą była obszerna, całodniowa wycieczka do Istambułu, gdzie przewodnik oprowadzał nas po najważniejszych miejscach w tym zadziwiającym, 17 milionowym mieście. Mieliśmy okazję zwiedzić zachwycający Błękitny Meczet, przejechać z Europy do Azji mostem nad cieśniną Bosfor i zrobić zakupy na prawdziwym Tureckim bazarze, aby na koniec, po długim spacerze ulicami miasta, znaleźć wytchnienie od upału w zielonym parku miejskim.

Ostatnim punktem programu obozu młodzieżowego w Bułgarii było zwiedzanie – już w drodze powrotnej – Stolicy Węgier, Budapesztu. Podczas przyjemnego spacer z przewodnikiem grupa zobaczyła centrum tego pięknego miasta, z najważniejszymi budynkami – Zamkiem, Budynkiem parlamentu i Bazylika Św. Stefana na czele.
Pobyt w słonecznej Bułgarii jest z pewnością źródłem wielu wspaniałych wrażeń i wspomnień – zwłaszcza, że cały wyjazd upłynął w spokojnej, koleżeńskiej atmosferze.
Na następny obóz młodzieżowy z Mareckim Ośrodkiem Kultury zapraszamy już za rok... mamy mocne przekonanie, że chętnych na taki wyjazd nie zabraknie!

Galeria

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 52, generowano: 0,653s)