Dzień Pamięci Żołnierzy Wykletych

Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wykletych w Markach

Radosław Dec
792-350-668

Urząd Miasta Marki

Al. J. Piłsudskiego 95,
05-270 Marki
22 781 10 03, urzad.miasta@marki.pl

Godziny pracy: pn, wt, cz, pt: 8.oo-16.oo,
śr: 10.oo-18.oo

Obchody ku czci Żołnierzy Niezłomnych

Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Markach oraz Burmistrz Miasta Marki Jacek Orych zapraszają mieszkańców do uczestnictwa w mareckich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 3 marca o godz. 10.00 w kościele św. Andrzeja Boboli  w Markach-Strudze (ul. Al. Józefa Piłsudskiego 248/252) odbędzie się uroczysta Msza Święta z udziałem kombatantów i pocztów sztandarowych. Patronat honorowy nad uroczystością sprawuje prezydent Andrzej Duda.

- Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.  Walcząc z siłami nowego agresora, musieli  zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu”. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego  Kresy Wschodnie II RP – czytamy na stronie kancelarii prezydenta.

To nie jedyna uroczystość związana z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Punktualnie o godz. 12.00 wystartuje bieg „Tropem Wilczym”. Więcej na ten temat TUTAJ

W ramach obchodów 7 marca odbędzie się także spotkanie z historykiem i publicystą Leszkiem Żebrowskim pt: „Żołnierze Wyklęci – fakty i mity”. Informacje TUTAJ.

 

MARECKIE OBCHODY NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH:

3 marca godz. 10:00 Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Strudze
Uroczysta Msza Święta z udziałem kombatantów walk o niepodległość oraz pocztów sztandarowych

3 marca godz. 12:00 okolice stawu Meksyk (ul. Grunwaldzka)
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”

7 marca godz. 18:00 Centrum Aktywności Fabryczna 3
spotkanie z historykiem Leszkiem Żebrowskim „Żołnierze Wyklęci – fakty i mity”


Galeria

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 54, generowano: 0,557s)