Niezwykły koncert – Andrey Tikhonov w Markach

koncert 027Dnia 24 lutego 2010 roku byliśmy świadkami wielkiego wydarzenia na mapie kulturalnej Marek. Z inicjatywy Świetlicy Środowiskowej „Chata”, w siedzibie Stowarzyszenia „Rock-dzieciak”, wystąpił światowej sławy, niewidomy skrzypek i pianista rosyjskiego pochodzenia Andrey Tikhonov - laureat wielu nagród przyznawanych osobom niepełnosprawnym za ich muzyczne osiągnięcia m.in.  na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym dla Niewidomych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie. Wśród jego osiągnięć są także występy na jednej scenie, ze sławami takimi jak Montserrat Caballe czy Cecilia Bartoli, jak również udział w koncercie dla Jana Pawła II w Watykanie.

Dla sześćdziesięcioosobowej publiczności , w przeważającej liczbie mareckiej młodzieży, Andrey zaprezentował 40-minutowy set, składający się przede wszystkim z własnych kompozycji. Zadziwiające było zróżnicowanie stylistyczne wykonanych utworów. Usłyszeć można było jak minimalne są granice w muzyce nowoczesnej pomiędzy jazzem ( Highway to New York ), muzyką rockową ( Notre Damme ), folklorem ujętym w całkowicie zaskakujący sposób ( White Sea, Cherry Tree ) a muzyką klasyczną. Pomiędzy utworami artysta uraczył nas bardzo dowcipnymi zapowiedziami swoich kompozycji. Niesamowitym tego wieczoru było obcowanie nie tylko z fantastycznie wykonaną muzyką, ale przede wszystkim z człowiekiem tryskającym humorem, dystansem do samego siebie, jak i do swojej twórczości.

Kolejnym punktem programu był występ Piotra Brauna, niedowidzącego muzyka, studenta prawa oraz resocjalizacji na Uniwersytecie Warszawskim, absolwenta średniej szkoły muzycznej w klasie skrzypiec. Uraczył nas dwoma utworami na skrzypce, m.in. Ave Maria w bardzo ciekawej aranżacji.

Zachwycona publiczność przyjęła artystów burzą braw, prosząc o bis. Andrey Tikhonov żartując, iż nie można przecież grać w nieskończoność, wykonał na zakończenie jeszcze jeden utwór. W podziękowaniu artystom, podopieczni Świetlicy Środowiskowej „Chata”, przy akompaniamencie gitary, wykonali utwór Nasza Chata.

Po zakończonym recitalu, muzyk zgodził się udzielić wywiadu organizatorom. Oto treść tej krótkiej rozmowy :

- W jakim wieku zaczął Pan grać na instrumentach, i jak się Pan uczył będąc osoba niewidomą ?

Andrey Tikhonov : Na skrzypcach zacząłem grać w wieku lat sześciu, rok później rozpocząłem naukę gry na pianinie. Od tego momentu mija już 17 lat. Uczęszczałem do szkoły muzycznej. W nauce bardzo pomagali mi rodzice, ponieważ nie było specjalnych książek pisanych językiem Braille’a . Jako uczniowie musieliśmy czytać dużo książek i nut, więc ktoś musiał mi najpierw powiedzieć, co jest napisane, potem ja zapisywałem to Braille’m. Później uczęszczałem do średniej szkoły muzycznej.

- W Pańskiej muzyce słychać wiele różnych inspiracji, takich jak : jazz, rock, blues, country, folk a nawet heavy metal. Skąd wzięły się te inspiracje?

A. T. : W średniej szkole muzycznej uczyłem się klasyki. Będąc uczniem czwartego roku zmieniłem swój kierunek na jazz, zacząłem także słuchać muzyki jazzowej, nawet awangardowej, a także rocka. Teraz w mojej muzyce staram się mieszać właśnie te style : klasyczny z bardziej nowoczesnymi, jazzowymi i rockowymi dźwiękami.

- Jak to się stało, iż występował Pan na jednej scenie z takimi znakomitościami muzyki jak Montserrat Caballe czy Cecilia Bartoli ?

A. T. : W Moskwie, w roku 1998 powstała charytatywna fundacja pod nazwą World of Art ( Świat Sztuki ). Ich pomysłem na działalność było zaproszenie dzieci niepełnosprawnych fizycznie do wspólnych występów z gwiazdami estrady. Wystąpiłem wtedy jako członek chóru, na jednej scenie z tymi wszystkimi artystami.

- Co sprowadza Pana do Polski ?

A. T. : To już piąta wizyta w waszym kraju. Tym razem występowałem w specjalnej szkole dla niewidomych w Poznaniu, teraz jestem tu ( śmiech ).

– Serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia do nas, za zaprezentowanie swojej twórczości dzieciom i młodzieży. Było to niesamowite doświadczenie.

A. T. : Ja również serdecznie dziękuję.

Serdeczne podziękowania dla Pani Ewy Motyczyńskiej, Pełnomocnika Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za wsparcie naszej inicjatywy, oraz  dla Pana Dariusza Myszkinisa, właściciela firmy Master, za nagłośnienie koncertu.

Jolanta Augustyniak i Michał Męczyński

Galeria

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 65, generowano: 0,557s)