Niedziela z Akcją Katolicką

Krzysztof Bychowski AkcjaKatolicka

 13 lipca 2006    17:32

Akcja Katolicka Parafii Św. Izydora i NMP Matki Kościoła w Markach,
oraz ?Wiadomości Parafialne? zapraszają do udziału w spotkaniu z cyklu:

NIEDZIELA Z AKCJĄ KATOLICKĄ

Spotkanie ? wycieczka autokarowa ? 16 lipca 2006 roku
Skępe ? Włocławek ? Ciechocinek ? Leszno

Jest to spotkanie, które ma na celu umacnianie chrześcijańskiego charakteru Niedzieli. Chcemy pokazać, jak połączyć, wypełnianie katolickich obowiązków wobec Dnia Pańskiego z godnym, przemyślanym i zaplanowanym wypoczynkiem. To spotkanie ? podobnie jak inne z tego cyklu ? ma wypracować rodzinny model przeżywania Niedzieli, alternatywny dla propozycji proponowanych przez instytucje traktujące Człowieka przedmiotowo. I Ty możesz z nami tworzyć nowe tradycje!


Aby pozostać człowiekiem wolnym duchowo, trzeba żyć w prawdzie.
Ks. Jerzy Popiełuszko

PROGRAM WYCIECZKI (godz. 5.30 ? 21.00)
Marki
5.30 ? wyjazd sprzed kościoła parafii Św. Izydora
Skępe
8.00-8.15 ? przyjazd, przygotowanie do Mszy Św.
8.30 ? Msza Święta w Sanktuarium Matki Bożej Skępskiej
9.30 ? zwiedzanie Sanktuarium i klasztoru pod kierunkiem przewodnika
10.00?10.55 ? czas wolny
11.00 ? wyjazd
Włocławek
11.30 ? tama na Wiśle miejsce śmierci Ks. Jerzego Popiełuszki
? modlitwa za zmarłych, o beatyfikację Sługi Bożego Ks. J. Popiełuszki, zapalenie zniczy pod krzyżem upamiętniającym Jego męczeńską śmierć
12.00 ? Anioł Pański
12.30 ? wyjazd
Ciechocinek
13.00 ? 17.00 ? rekreacja w Parku Zdrojowym
/organizatorzy zapewniają wejściówki/
nawiedzenie kaplicy Sióstr Honoratek
zwiedzanie miasta
spacer wokół tężni /wstęp we własnym zakresie: 4 zł/
Raciążek, zwiedzanie kościoła
17.00 ? wyjazd
Leszno
19.30 ? nawiedzenie grobu śp. Ks. Zdzisława Kniołka,
proboszcza parafii Św. Izydora w Markach w latach 1961-1974
20.00 ? wyjazd
Marki
21.00 ? zakończenie wycieczki


UWAGA!
Ostateczna interpretacja Programu należy do organizatorów.





Sługa Boży
Ksiądz Jerzy Popiełuszko
(14 IX 1947 ? 19 X 1984)

Komu nie udało się zwyciężyć sercem i rozumem, usiłuje zwyciężyć przemocą. Każdy przejaw przemocy dowodzi moralnej niższości. Najwspanialsze i najtrwalsze walki, jakie zna ludzkość, jakie zna historia, to walki ludzkiej myśli; najnędzniejsze i najkrótsze, to walki przemocą. Idea, która potrzebuje broni, by się utrzymać, sama obumiera. Idea, która utrzymuje się tylko przy użyciu przemocy, jest wypaczona. Idea, która jest zdolna do życia, podbija sobą; za nią spontanicznie idą miliony.(...)
Fragment rozważań różańcowych, wygłoszonych 19 października 1984 roku w bydgoskim kościele Braci Męczenników ? ostatnie publiczne wystąpienie Księdza Jerzego.


Modlitwa o beatyfikację
Boże nieskończenie dobry, który obdarzyłeś swego sługę, Ks. Jerzego Popiełuszkę, łaską wierności kapłańskiemu powołaniu aż do męczeńskiej śmierci, prosimy Cię słowami Papieża, Jana Pawła II, ?aby z tej śmierci wyrosło dobro, tak jak z Krzyża Zmartwychwstanie?. Spraw, by Ks. Jerzy, niezłomny obrońca praw Bożych i ludzkich, dany Ojczyźnie naszej i światu jako znak zwycięstwa miłości nad nienawiścią, został wyniesiony do chwały ołtarza. Miłosierny Boże, udziel mi, za wstawiennictwem Sługi Bożego Ks. Jerzego, tej łaski, o którą Cię gorąco proszę. Niech ofiara życia ks. Jerzego i Jego wstawiennictwo u Ciebie, Boże, przyczyniają się do wzrostu chrześcijańskiej wiary, jedności i pokoju w świecie. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Za aprobatą Prymasa Polski Kard. Józefa Glempa, 7 marca 1997 roku.

8 lutego 1997 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny Ks. Jerzego Popiełuszki na etapie diecezjalnym. Zakończył się 8 lutego 2001 roku.
3 maja 2001 w Watykanie rozpoczął się drugi etap procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Matka Boża Skępska
- Pani Mazowsza i Kujaw



Historia Sanktuarium
Jest to najstarsze na Ziemi Dobrzyńskiej sanktuarium Maryjne, które od ponad 500 lat jest miejscem pielgrzymowania wiernych z różnych stron Polski do słynącej cudami Figury Matki Bożej Skępskiej.
Początki sanktuarium skępskiego łączą się z pierwszymi objawieniami Matki Bożej z 1490 r. w przydrożnym, dębowym lesie, gdzie parę lat później powstała kaplica i została poświęcona w 1496 r. W tym samym czasie córka kasztelana kruszwickiego, która nie miała władzy w nogach, doznała tutaj uzdrowienia. W dowód wdzięczności ufundowała Figurę Matki Bożej, obecną w klasztorze do dnia dzisiejszego. Od tego czasu zaczęli przybywać do Skępego pielgrzymi z okolicznych miejscowości. Jednak masowy ruch pielgrzymkowy rozwinął się w XVI w. i trwa do dziś.
Obecnie Skępe z Cudowną Figurą Matki Bożej należy do najstarszych sanktuariów maryjnych w diec. płockiej i najczęściej nawiedzanych w tym rejonie Polski. Pielgrzymują do Skępego już nie tylko wierni z Mazowsza, Kujaw, ziemi chełmińskiej, ale z innych zakątków naszego kraju.
Od 1498 roku kustoszami Sanktuarium są Ojcowie Bernardyni, skierowani do tej posługi przez Władysława z Gielniowa.
Cudowną Figurę Matki Bożej Skępskiej koronował w dzień Zielonych Świątek, 18 maja 1775 r. (jako dziewiątą w historii Rzeczypospolitej) sufragan chełmiński, biskup Fabian Pląskowski. Korona Maryi wysadzana jest drogimi kamieniami. To dar papieża Benedykta XIV.
We wrześniu 1995 roku, rozpoczęto wielki Jubileusz 500-lecia obecności
w Sanktuarium Cudownej Figury Matki Bożej.

Galeria

zdjecie

Krzysztof Bychowski

Rednacz portalu, jeden z jego pomysłodawców i twórców - odpowiedzialny za stronę techniczną i organizacyjną całego przedsięwzięcia.

Mieszkaniec Marek od 1995 roku, właściciel firmy zajmującej się tworzeniem stron internetowych - ACTIVENET www.avn.pl

@ RedNacz małpa marki kropka net kropka pl, 501 271 048

www.avn.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry