Urząd Miasta Marki

Al. J. Piłsudskiego 95,
05-270 Marki
22 781 10 03, urzad.miasta@marki.pl

Godziny pracy: pn, wt, cz, pt: 8.oo-16.oo,
śr: 10.oo-18.oo

Wodociąg Marecki

Wodociąg Marecki Sp. z o.o.
ul. Żeromskiego 30, 05-270 Marki

22 781 35 32
22 771 46 93

Nie zwlekaj, podłącz się do kanalizacji!

W Markach- jako w jedynej gminie w Polsce, oferowane jest bezpłatne wykonanie dokumentacji projektowej przyłącza kanalizacyjnego wraz z 90 % dofinansowaniem inwestycji ze środków NFOŚiGW.

Pod koniec marca 2013 roku Wodociąg Marecki złożył rozszerzenie wniosku nr 3. Dzięki temu prawie 6200 osób czyli 1785 posesji będzie miało szansę skorzystania ze środków NFOŚiGW. W ramach tego wniosku planuje się wykonanie podłączeń o długości ok. 21 km i koszcie prawie 8 mln zł. Pod koniec czerwca dowiemy się, w jakiej wysokości otrzymamy pomoc finansową. Spodziewana wysokość dofinansowania z NFOŚiGW to prawie 7 mln zł (po połowie pożyczka i dotacja).

Ze wszystkich 3 wniosków, złożonych w ramach budowy programu przyłączy do sieci kanalizacyjnej, dzięki współfinansowaniu NFOŚiGW, zostanie podłączonych ponad 14,5 tys. mieszkańców. Należy dodać, iż zakres rzeczowy wniosku pierwszego jest wykonany (z 260 szt. wykonano 234 szt. z powodu rezygnacji mieszkańców) i złożony w NFOŚiGW do rozliczenia. Drugi wniosek, który obejmuje 1710 posesji musi zostać zakończony od strony realizacji zakresu rzeczowego do końca tego roku, a trzeci (o ile zostanie przyznane dofinansowanie) do końca przyszłego roku. Dotychczas 4.259 posesji (z możliwością podłączenia) złożyło deklaracje udziału w programie NFOŚiGW, ponadto ok. 400 deklaracji w ulicach, gdzie nie ma kanału. Aby osiągnąć efekt ekologiczny projektu budowy kanalizacji w Markach w postaci 19 692 mieszkańców podłączonych do kanalizacji wybudowanej za pieniądze unijne, co stanowi ok. 5,500 posesji powinno podłączyć się jeszcze ponad 5 tys. mieszkańców. Dlatego też zachęcamy do zapoznania się z zasadami podłączenia do zbiorczego systemu kanalizacji.

Program podłączeń czyli, w jaki sposób najłatwiej podłączyć się do kanalizacji

Warto pamiętać, że wszystkim mieszkańcom Marek przysługuje nieodpłatne wykonanie dokumentacji projektowej przyłącza kanalizacyjnego przez Zespół Projektowy Wodociągu Mareckiego, niezależnie czy jest to projekt w ramach programu podłączeń współfinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) czy projekt indywidualny.

1.Podłączenie z dofinansowaniem ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

1.1. Zasady:

a) Wodociąg Marecki jest nieodpłatnie inwestorem zastępczym na bazie podpisanej z właścicielem posesji umowy,

b) NFOŚiGW przyznaje dofinansowanie do 90% realnego kosztu inwestycji,

c) połowa realnego kosztu inwestycji jest bezzwrotną pożyczką, a połowa pożyczką niskoprocentową w wysokości 3,5% (brak opłat manipulacyjnych),

d) wymagany wkład własny minimum 10% realnego kosztu inwestycji,

e) co do zasady nie są finansowane przyłącza do działek niezabudowanych (wyjątkowo w przypadku podjęcia budowy budynku mieszkalnego w ciągu ? roku od złożenia umowy wstępnej);

1.2. Co zainteresowany właściciel posesji w Markach powinien zrobić?

a) złożyć umowę wstępną tj. deklarację i oświadczenie w Zespole Projektowym (ul. Żeromskiego 32, budynek naprzeciw Wodociągu Mareckiego),

b) ustalić w Zespole Projektowym trasę i projekt przyłącza kanalizacyjnego,

c) podpisać przesłaną umowę wykonawczą z Wodociągiem Mareckim na wykonanie przyłącza, jego finansowanie i odbiór ścieków

d) uiścić opłatę wstęp ną najpóźniej po otrzymaniu informacji o terminie realizacji przyłącza;

1.3. Co robi Wodociąg Marecki?

a) wpisuje zgłoszoną posesję do konkretnego wniosku o dofinansowanie,

b) składa wniosek w NFOŚiGW i o ile zostanie zaakceptowany, prowadzi dalsze prace,

c) projektuje przyłącza według harmonogramu ustalonego przez Zespół Projektowy dla konkretnych ulic,

d) po wyborze wykonawcy przekazuje właścicielowi posesji informację o terminie realizacji przyłącza,

e) nadzoruje realizację przyłącza,

f) przeprowadza odbiór techniczny przyłącza.

2. Podłączenie z własnych środków

a) projekty indywidualne wykonane przez Zespół Projektowy są udostępniane przez inspektorów nadzoru Wodociągu Mareckiego,

b) projekty indywidualne wykonane przez innych projektantów są opiniowane przez Wodociąg Marecki odpłatnie,

c) inspektorzy nadzoru wydają dzienniczki budowy tam, gdzie przyłącze może zostać wpięte do czynnego kanału sanitarnego,

d) Wodociąg Marecki nie pełni roli inwestora zastępczego,

e) właściciel posesji sam ponosi koszty związane z nadzorem Wodociągu Mareckiego i odbiorem technicznym przyłącza.

Więcej informacji na stronie

www.wodociagmarecki.pl

 

PM- Wydział Spraw Społecznych UM Marki

 

Miasto Marki |

Komentarze: 6

 1. Tadek pisze:

  No a potem to już korzystaj z najdroższego na Mazowszu a może i w całej Polsce systemu odbioru ścieków i dostarczania wody.

 2. Piotr Matusiak pisze:

  Minięcie się z prawdą, (potocznie zwane kłamstwem) ma z reguły krótkie nogi. Kilka kliknięć i wszystko można sobie porównać.
  http://www.cena-wody.pl/index.php?p=1&Kol=4&Klo=1&po=0&iw=a&lu=&da=gd

  Marki – pozycja nr w zestawieniu.

  Serdecznie pozdrawiam.

 3. Milena S. pisze:

  Średnia w województwie mazowieckim (suma za metr) 9 zł a w Markach 14 zł … Bez komentarza.

 4. Piotr Matusiak pisze:

  Porównujmy się do najbliższych sąsiadów:
  (Cena netto zł/m3)
  Zielonka- średnia: 14,53
  Ząbki- średnia: 14,17
  Marki- średnia: 14,08.
  Wołomin- średnia: 11,59

 5. Milena S. pisze:

  W ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów oraz o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji precedens wyrównywania cen tudzież porozumiewania się co do cen w tym wypadku w okolicy – nazywany jest ZMOWĄ CENOWĄ. Nawiązując do województwa mazowieckiego, w którym leżą Marki i ww. miejscowości, nie widzę uzasadnienia dla tak wysokich cen. Nie wspomnę już o stosunku do cen na terenie Polski.

  Proszę mi powiedzieć Panie Piotrze, kto bezpośrednio odpowiada za wysokość tej opłaty?

 6. Gosia pisze:

  Nie wiem, czy jest zmowa cenowa, czy nie. Nie oceniam też, czy ceny mareckie są za wysokie czy nie. Chcę jedynie zauważyć, że ceny wody i ścieków nie mogą być jednakowe we wszystkich miejscach w Polsce, o ile mają być w rzeczywisty sposób powiązane z kosztami. Zasoby wody pitnej w różnych rejonach kraju są bardzo zróżnicowane, więc i ceny muszą być zróżnicowane. A to tylko jeden z czynników kształtujących cenę wody. Koszty odbioru ścieków zależą od wielu czynników. W Markach ich głównym wyznacznikiem jest cena dyktowana przez warszawską oczyszczalnię. Ja wciąż czekam na wybudowanie przyłącza kanalizacyjnego i to z utęsknieniem, bo mam szczelne szambo, którego opróżnianie kosztuje mnie o ponad 100% więcej za m3 niż wynosi nowa stawka za odbiór ścieków.

Zastrzeżenie
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących – redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 61, generowano: 0,581s)