Nazwisko Mańk – obszar występowania

 

Realizując swoją pasję, jaką jest tropienie pochodzenia nazwisk oraz ich częstości występowania w Polsce na poszczególnych obszarach administracyjnych, postanowiłem wziąć na tzw. ,,warsztat” nazwiska uznawane za typowo mareckie. Wybór padł na nazwisko Mańk, co pewnie nikogo nie dziwi.

Opierając się na informacjach zaczerpniętych z książki Kazimierza Rymuta – Nazwiska Polaków: słownik historyczno-etymologiczny oraz stronie internetowej www.moikrewni.pl, ustaliłem co następuje:

W Polsce jest 685 osób o nazwisku Mańk. Zamieszkują oni w 37 różnych powiatach i miastach. (Najmniejszą jednostką badaną jest powiat). Najwięcej zameldowanych jest w Warszawie, a dokładnie 235. Dalsze powiaty/miasta ze szczególnie dużą liczbą osób o tym nazwisku to Wołomin (220), Legionowo (99), m. Bydgoszcz (13), m. Wrocław (12), Płońsk (8), Koszalin (8), Czarnków (8), Wałbrzych (7) i Chodzież z liczbą wpisów 6.

Na podstawie mapy, do której link znajduje się poniżej, z całą pewnością można stwierdzić, że nazwisko Mańk jest jak najbardziej charakterystyczne dla naszego regionu, w tym Marek. 32% osób o tym nazwisku zamieszkuje powiat Wołomiński, 34% Warszawę a prawie 15% Legionowo. W sumie daje to około 81% wszytkich osób noszących nazwisko Mańk. Biorąc pod uwagę migracje ludności za chlebem i pracą, spowodowane zawieruchami historyczno-społecznymi na przestrzeni lat, jest to bardzo silna i stabilna centralizacja występowania tego nazwiska. Dużą obecność nazwiska Mańk w Warszawie i Legionowie można tłumaczyć faktem, że miejsca te będąc najbliżej powiatu wołomińskiego, a zarazem o dużym stopniu uprzemysłowienia, były naturalnym miejscem poszukiwania pracy (połączonej często z przeprowadzką bliżej zakładu) przez mieszkańców naszego powiatu, w tym gminy Marki.

Jak się okazuje ród Marków (Mańków) zamieszkuje nasze miasto od przeszło 400 lat, od czasu gdy najprawdopodobniej około 1580 r. miała miejsce lokacja wsi na gruntach należących do starosty warszawskiego. Swoją nazwę wieś wzięła od nazwiska pierwszych osadników – Manków lub Marków.

http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/ma%25C5%2584k.html

Radek Dec

Komentarze: 3

  1. Anna Mańk pisze:

    Pochodzę z Płońska. Nazwisko mam po mężu. Zastanawiam skąd właściwie wywodzi się to nazwisko

  2. filip orleański pisze:

    z markach bardzo powszechne jest nazwisko mańk, podobnie jak wojda, sosnowski.

  3. Michał. pisze:

    Otóż poinformuje drogich państwa że nazwisko Mańk i sami Mańkowie pochodzą z Westfalii (brzmienie nazwiska to zniekształcona forma rodowego nazwiska niemieckojęzycznego, niestety nie dotarłem jakiego) i w ramach osadnictwa i lokacji wsi na prawie niemieckim przyjechali na tereny rzplitej w okolicach wieku XVI- XVII. I niestety nie byli związani z Markami, aczkolwiek osadnictwo rozwinęło się w niedalekich okolicach. Obecnie są to tereny kobiałki- białołęki a mianowicie „dzielnica” Mańki- wojdy. (słowo wojda to pochodzące od niemieckiego „voight”- wójt). Sama rodzina rozrosła się ogromnie. Ostatnio na naszej rodzinnej wsi Kąty Węgierskie (gmina nieporęt) odbył się zjazd naszej rodziny od 4 pokolenia wstecz, co zgromadziło ponad 300 osób (z około 600 członków rodziny) i była możliwość trochę poustalać. Pozdrawiam, podaje maila jeśli ktoś chciałby więcej info. 1911michal@wp.pl

Zastrzeżenie
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących – redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 55, generowano: 0,543s)