Biblioteka Publiczna

Biblioteka Publiczna
ul. Lisa Kuli 3,
22 781 11 44, biblioteka@marki.net.pl

Godziny otwarcia:
po wt cz pi: 11-18;
śr: 10-15; so: 9-13

Narodowe Czytanie w Markach

2 września w Pałacyku Briggsów odbyła się V edycja Narodowego Czytania – akcji społecznej, która propagując czytelnictwo ma popularyzować wybitną literaturę polską. 

W pierwszą sobotę września lekturą, którą czytali Polacy wspólnie było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W pięknej siedzibie Zespołu Szkół nr 1 w Markach o 14:00 zastępca burmistrza Dariusz Pietrucha odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej skierowany do uczestników akcji i tym samym rozpoczął mareckie głośne czytanie wielkiego, ponadczasowego dramatu – również z podziałem na role. Jednym z naszych gości 2 września był Marek Wilk – znany m.in. z Teleekspresu dziennikarz i lektor, który pięknie wraz z przewodniczącą Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miasta Marki Agnieszką Lużyńską wytrwale interpretował tekst „Wesela” niemal cały dzień. Do 20:00 tekst narodowej lektury 2017 został doczytany do ostatniego słowa. W czasie, gdy dorośli oddawali się radości wspólnej lektury dzieci uczestniczyły w spotkaniu z Pawłem Piotrowiczem i Urszulą Toczydłowską ze Studia Artystycznego „ARLEKIN”, którzy po przedstawieniu „Perypetie pluszowego misia” zaprosili wszystkich na teatralne warsztaty wyrażania ekspresji. Obchody Narodowego Czytania 2017 zakończone zostały spotkaniem autorskim z dziennikarzem, podróżnikiem, fotoreporterem i autorem książki „W Ziemi Świętej” – Jarosławem Kretem. Publiczność miała okazję wysłuchać relacji autora z licznych podróży do Izraela i obejrzeć zdjęcia, które z nieco innej niż zwykle perspektywy pokazują licznie odwiedzane przez pielgrzymów i turystów miejsca kultu religijnego i nie tylko.

Serdeczne podziękowania należą się Dyrekcji i Pracownikom Zespołu Szkół nr 1 w Markach za gościnę i pomoc w organizacji Narodowego Czytania, miejscowym oddziałom firm Caffe Grano i Europol za „weselny” poczęstunek – pyszne ciastka i kawę dla wszystkich, którzy zechcieli uczestniczyć w akcji i pracownikom Wydziału Promocji Urzędu Miasta Marki za wsparcie.

Galeria

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 52, generowano: 0,620s)