NARODOWA POKUTA w Gietrzwałdzie fotorelacja

Bogusława Sieroszewska StowarzyszenieMPS

 23 lipca 2018    23:09

Dzięki inicjatywie Akcji Katolickiej, 30 czerwca br., mieszkańcy Marek w 50-osobowej grupie pielgrzymowali autokarem na Warmię, do Gietrzwałdu na

 NARODOWY DZIEŃ POKUTY

przebiegający pod hasłem

"Od wolności wewnętrznej, do wolności zewnętrznej".

  Kliknij tutaj  
 
Był to dzień przepełniony modlitwą od rana do wieczora. Droga Krzyżowa na błoniach, tysiące pielgrzymów zgromadzonych na modlitwie w dolince, tuż za sanktuarium Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej, Różaniec oraz Msza Św z płomiennym kazaniem ks. bp. Józefa Zawitkowskiego z Łowicza, który jako polonista i poeta, często cytuje wieszczów narodowych.       Kliknij tutaj
Narodowa Pokuta w Gietrzwałdzie była okazją do pochylenia się nad znaczeniem tego miejsca dla Polski. Cały świat słyszał o objawieniach maryjnych w Lourdes i Fatimie, natomiast prawda o zjawieniu się Matki Bożej w Gietrzwałdzie, tak samo uznanych przez Kościół, takiej samej wagi i o takim samym przesłaniu Najświętszej Panny Maryi Niepokalanie Poczętej, nigdy nie doczekała się światowego rozgłosu. Nawet dzisiaj w Polsce z trudem przebija się do świadomości katolików. Spowodowane było to spotęgowanymi wysiłkami zaborcy pruskiego w celu zagłuszenia prawdy o objawieniach, zdezorientowania i zniechęcenia do pielgrzymowania na miejsce objawień.
Pomimo tego, w zachowanym protokole Komisji Biskupiej z czasów objawień czytamy: "Mimo pory żniw w dni powszednie przybywa tysiąc do dwóch tysięcy ludzi, w niedziele zapewne kilka tysięcy więcej". Pątnicy przybywali z Prus, Galicji, Wielkopolski, Śląska i Kongresówki.
Objawienia w Lourdes, Fatimie oraz Gietrzwałdzie łączy m.in. to, że Matka Boża dała się poznać,  zobaczyć i usłyszeć dzieciom oraz to, że  we wszystkich tych miejscach w swoich objawieniach Matka Boża wzywała do modlitwy różańcowej. Ciekawostką jest to, że Gietrzwałdzie Matka Boża porozumiewała się z polskimi dziećmi, Justyną i Barbarą, w zakazanym przez zaborców języku polskim.
Objawienia w Gietrzwałdzie miały miejsce w XIX wieku, od 28 czerwca do września w 1877 roku, 19 lat po objawieniach w Lourdes i 40 lat przed objawieniami w Fatimie. W ostatnio wydanej książce pt. Niepodległość wyszła z Gietrzwałdu, ks. Krzysztof Bielawny podkreśla rolę wzmożonego kultu Maryjnego, a co za tym idzie wzmożonej modlitwie różańcowej Polaków pod zaborami, która doprowadziła do odnowy wewnętrznej, duchowego rozwoju i walki z wadami narodowymi. Polacy we wszystkich zaborach chwycili za różańce, po raz pierwszy na tak dużą skalę.
Ponadto, autor przytacza bardzo ważne wydarzenie jakie miało miejsce na parę tygodni przez objawieniami, tj. 6 czerwca 1877 r. Była to pielgrzymka narodowa Polaków ze wszystkich trzech zaborów do Watykanu. Na audiencji Papież Pius IX, prosił, by Polacy w drodze do wolności uzbroili się w trzy przymioty: cierpliwość, stałość i odwagę.
Spotkanie pielgrzymów na Warmii było okazją nie tylko do promowania książki pt Niepodległość wyszła z Gietrzwałdu, ale również filmu o Martinie Lutrze w reżyserii Grzegorza Brouna pt. Luter i rewolucja protestancka.     Kliknij tutaj
Grzegorz Broun o szkodliwości Lutra   Kliknij tutaj
W autokarowej drodze do Gietrzwałdu pielgrzymujący markowianie  zostali zachęceni do podjęcia Krucjaty Jednej Intencji, "By Maryja była bardziej znana i miłowana". Jest to zachęta do modlitwy, pokuty, czy ofiary w dowolnym czasie i miejscu.
Natomiast w drodze powrotnej pielgrzymi  zapoznali się ze zdjęciem twarzy Jezusa Chrystusa, które wykonał włoski stygmatyk, brat Elia w trakcie objawień.
Tekst i zdjęcia : Bogusława Sieroszewska

Galeria

zdjecie: 112934
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
zdjecie

Bogusława Sieroszewska

Wiceprezes Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Absolwentka filologii angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego z dyplomami Cambridge. Zajmuje się nauczaniem języka angielskiego w Markach i Warszawie, również przez skype'a!

Pasja - najnowsza historia Polski: Żołnierze Niezłomni Powstania Antykomunistycznego, Sierpień'80, marecka historia angielskich Braci Briggsów, fabrykantów i dobrodziejów Marek, opisana osobiście w Roczniku Mareckim tom II.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry