Marecki Ośrodek Kultury

Marecki Ośrodek Kultury
im. Tadeusza Lużyńskiego

ul. Fabryczna 2, 05-270 Marki
22 781-14-06, mokmarki@mokmarki.pl

MOK – KONCERT „Jaka będzie ta miłość?” AGNIESZKA LUŻYŃSKA i BARBARA BIAŁOWĄS – relacja

KAWIARENKA ARTYSTYCZNA 
Mareckiego Ośrodka Kultury im. T. Lużyńskiego 
KONCERT POETYCKO – MUZYCZNY
„Jaka będzie ta miłość ?” 

Wystąpili:
AGNIESZKA LUŻYŃSKA - vocal & BARBARA BIAŁOWĄS - recytacja
WŁODZIMIERZ TYL 
- fortepian, KRZYSZTOF PODSTAWKA - gitara akustyczna.
Obsługa nagłośnienia: DARIUSZ MYSZKINIS firma „MASTER”
Muzyka:
Roman Ziemlański, Grzegorz Góralczyk, Marek Kędziorek,
Jolanta Mórawska, Dariusz Samoraj i Marcin Musiała. 
niedziela – 10.III.2013 – godz. 17.00

Relacja:

Parafrazując tytuł koncertu, „Jaka będzie ta miłość?” można zapytać, „Jaki był ten koncert?”.
Koncert wspaniały, przepiękny, wzruszający, pełen refleksji, poruszający – dziękujemy…- czytamy w pamiątkowej kronice MOK.
Otóż 10 marca 2013 roku w Mareckim Ośrodku Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego na zaproszenie Dyrektor MOK Krystyny Klimeckiej w koncercie poetycko – muzycznym wystąpiły, poetka Barbara Białowąs orazwokalistka Agnieszka Lużyńska, markowianka, córka patrona MOK. Owe wydarzenie spotkało się z wielkim zainteresowaniem przybyłych na koncert gości, którzy już kwadrans przed koncertem szczelnie wypełnili salę widowiskową oraz kawiarenkę MOK (przybyło ponad 150 osób). Artystkom akompaniowali muzycy, Krzysztof Podstawka – gitara akustyczna oraz Włodzimierz Tyl – fortepian.
Barbara Białowąs prowadziła koncert i recytowała wiersze ze swojego ostatniego tomiku p.t. „Lustra”.Piosenki do słów Barbary Białowąs wykonała brawurowo Agnieszka Lużyńska, która po raz kolejny ukazała publiczności swój talent i kulturę artystyczną, w koncercie, który wprost oczarował słuchaczy. Program na ten wieczór zawierał piosenki i wiersze o miłości na różnych etapach życia kobiety…, „tej pierwszej miłości „wiosennej” – pełnej wiary w przychylność losu, tej późniejszej „gorąco – letniej” – nieufnej i poranionej oraz tej „jesiennej” – wybaczającej” - jak powiedziała na wstępie autorka tekstów.
Różnorodne, liryczne i dowcipne wiersze Barbary Białowąs oraz klimaty muzyczne wyczarowane przez znanych kompozytorów (Roman Ziemlański, Grzegorz Góralczyk, Marek Kędziorek, Jolanta Mórawska, Dariusz Samoraj, Marcin Musiała) układają się w drogę życiową kobiety, przekazując uniwersalną prawdę, że życie jest miłością a ukazując ich wyjątkowość dodanymi do ich wykonania osobistymi emocjamii mogliśmy wysłuchać jak „prawdziwie – muzyka – maluje w kolorach tęczy duszę człowieka” - jak napisał w kronice Krzysztof Podstawka, autor aranżacji utworów.
Dzięki temu Agnieszka Lużyńska odkryła przed słuchaczami kawałek swojej duszy, ukazując przy tym charakterystyczny dla niej obraz zawierający nutę efemeryczności, tajemnicy człowieka wrażliwego i chcącego podzielić się z innymi swoimi emocjami i uczuciami (piosenki m.in. „Z Tobą”, ” Zabierz mnie”, „Tyle naszego”, „Jaka będzie ta miłość?”, „Przyszła”, „Zostań ze mną”, „Kłopoty z miłością”)
Efektem tej kreacji był klimat, jaki z powodzeniem udało się jej wytworzyć podczas tego koncertu, wspólnie z poetyckimi recytacjami Barbary Białowąs (wiersze m.in. „Z początkiem wiosny”, „Łąka”, „Maliny”, „W Wąwozie wspomnień”, „Czekałam”, „Co zrobiłeś Ty?”) a nie byłoby to możliwe, gdyby nie głęboka pasja do muzyki i radości ze śpiewu, jakie towarzyszą jej od lat. To najlepszy dowód na to, że trzeba pielęgnować w sobie piękno i pozwolić mu się ukazać, że warto jest mieć marzenia i wytrwale próbować je realizować.
Na zakończenie artystka pięknie podziękowała poetce, muzykom i Dyrektor MOK Krystynie Klimeckiej za zaproszenie.
Natomiast Dyrektor MOK-u serdeczne podziękowała artystom za piękny koncert, wręczając im czerwona różę, piękny symbol uznania i szacunku dla artystów oraz życzyła wielu następnych tak bogatych w przeżycia muzycznych projektów artystycznych. Podziękowała Burmistrzowi Miasta Marki Januszowi Werczyńskiemu,Przewodniczącemu Rady Miasta Marki Marcinowi Piotrowskiemu za obecność na koncercie także Dariuszowi Myszkinisowi za oprawę akustyczną oraz całemu zespołowi ośrodka za dobrą współpracę i wszystkich zachęciła do obejrzenia Retrospektywnej Wystawy Malarstwa artysty plastyka Mieczysława Misurskiego, prezentowanej obecnie w Galerii MOK.
„Chęć pielęgnowania w sobie wartości estetycznych wyrażonych przez sztukę, w miejscu, które stwarza taką możliwość, tkwi w mareckiej społeczności, która licznie uczęszcza do MOK-u. Jego wydobycie zależy od ludzi, którzy chcą go odnajdywać poprzez swoja pasję talent, zaangażowanie i miłość do sztuki oraz potrzebę dzielenia się tymi pięknymi elementami swojego życia z innymi ludźmi” -powiedziała, po czym z radością zaprosiła obecnych do obejrzenia wystawy oraz wpisania się do kroniki pamiątkowej.
Tego dnia w kronice pojawiło się wiele wpisów, które wyrażają uznanie za odwagę do radości tworzenia i działania – dodałabym jeszcze oraz dzielenia się nimi z innymi ludźmi. Jeden z nich brzmi: ” jak zmarznięta ziemia wyczekuje wiosennych promieni słonecznych, tak mieszkańcy Marek wyczekiwali na kolejny występ swojej wspaniałej artystki – Agnieszki…i było warto. Ciepły, zarazem majestatyczny głos rozbudził nasze zmysły”. Powyższe słowa do Agnieszki Lużyńskiej skierował Radny Miasta Marki Paweł Pniewski.
Wieczór dobiegał końca, kawiarenka artystyczna wypełniła się miłym dla ucha brzmieniem rozmów, szelestem wpisywanych w tomiki wierszy dedykacji autorki Barbary Białowąs oraz składanych na ręce Agnieszki Lużyńskiej kwiatów, będących serdecznym akcentem podziękowań za znakomity artystycznie spędzony czas w murachMareckiego Ośrodka Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego.

Paulina Borzecka
Marecki Ośrodek Kultury
im. Tadeusza Lużyńskiego

Galeria

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 57, generowano: 0,627s)