Mistrz Polski w Markach

W ostatnim czasie pojawiły się w Markach plakaty z fotografią młodego człowieka i zachęcającym tytułem: „Zagraj w warcaby z Mistrzem Świata”. I zgodnie z zapowiedzią 3 lutego 2004r. w Mareckim Ośrodku Kultury rozegrana została symultana z Mistrzem Świata Aleksandrem Georgiewem. Symultana – a więc mecz jednego zawodnika rozgrywany jednocześnie na 20 warcabnicach.
Marecka impreza była jedną z wielu, jakie w Polsce wyznaczyli organizatorzy Mistrzowi.
Georgiew bowiem w ramach treningu, popularyzacji i promocji warcabów w Polsce przyjechał na kilkanaście dni do naszego kraju na cykl symultan. Zanim przybył do Marek, rozegrał już mecze w Mińsku Mazowieckim, Mławie, Wrocławiu, Bielawie, Gnieźnie i Trzciance. Marki na swej trasie traktował jako dzień odpoczynku, wiedząc, że czołówka warcabistów Polski pojawiła się raczej w innych miastach. Jednak i u nas obok sporej grupy dzieci przybyło kilku warcabistów z rankingami, a wśród nich były Mistrz Polski – Mirosław Kobyliński.
Jak można było przewidzieć – nikomu z uczestników mareckiej symultany nie udało się wygrać z Mistrzem. Próbowano różnych sztuczek, łącznie z dostawianiem pionków, ale Aleksander natychmiast się zorientował, który pionek został przestawiony na planszy. No cóż – Mistrz jest po prostu nie do pokonania. Na ponad 360 rozegranych w Polsce partii (jednocześnie na 20-30 warcabnicach) zaledwie 11 zawodnikom udało się zremisować. O pokonaniu Georgiewa nie mogło być mowy. Jak mówią o nim inni warcabiści – to istna maszyna do wygrywania.
W drugiej połowie tego roku Aleksandra czeka mecz z A. Czyżowem, od którego będzie zależało, czy Georgiew obroni tytuł Mistrza Świata. No cóż – będziemy mu kibicować. To sympatyczny i miły człowiek (o czym mogliśmy się przekonać), a przede wszystkim – to prawdziwy Mistrz, potrafiący z pamięci odtwarzać całe partie, grać nie widząc planszy na kilku warcabnicach jednocześnie i… zawsze wygrywać.

Zdjęcia na następnej stronie.

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 58, generowano: 0,542s)