MIASTO MARKI ODNOWIŁO ZAWIERZENIE KRÓLOWEJ POLSKI - relacja biura prasowego Jasnej Góry

Bogusława Sieroszewska UMMarki StowarzyszenieMPS

 4 lutego 2018    23:30

2018-02-02, piątek, godz. 15.10 BIURO PRASOWE JASNEJ GÓRY opublikowało:                                  kliknij tutaj

Na Jasną Górę, w piątek, 2 lutego, przybyła 13. pielgrzymka władz samorządowych i mieszkańców miasta Marki. Przed obliczem Matki Boskiej Częstochowskiej pielgrzymi dokonali odnowienia Aktu Zawierzenia miasta Marki Niepokalanemu Sercu Maryi, Królowej Polski, Matki Jasnogórskiej.

"Po raz kolejny dotarliśmy do Częstochowy, już nie na jeden autokar, tylko na dwa autokary" - mówi Tomasz Paciorek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Marki - Zawierzyliśmy przed chwilą nasze miasto, mieszkańców, samorząd marecki Matce Boskiej Częstochowskiej prosząc o błogosławieństwo. To taka uczta duchowa dla nas, mieszkańców Marek. Ale nie tylko przyjechaliśmy tutaj z zawierzeniem, przyjechaliśmy tu, do Częstochowy, ponieważ w Częstochowie jest cząstka Marek. Co to znaczy? Otóż w 1912 r. w ludwisarni Stanisława Czerniewicza i Antoniego Zwolińskiego odlano dwa dzwony: "Maryja" i "Paweł Pustelnik". Do dziś te dzwony majestatycznie witają wszytych pielgrzymów na Jasnej Górze. Jesteśmy z tego faktu niezmiernie dumni, że te dzwony przetrwały pożogę I i II wojny światowej, aż do dzisiaj. Pielgrzymujemy i informujemy nowych mieszkańców Marek właśnie o tych dzwonach".

 

"Inicjatorką pielgrzymowania była śp. Maria Przybysz-Piwko, ale przed śmiercią powiedziała mi znamienne słowa: Tomasz, jak mnie zabraknie dopilnuj, aby ta pielgrzymka była co roku. To samo słowo powiedziałem dzisiaj pielgrzymującym sąsiadom, mieszkańcom Marek: jak mnie zabraknie, nie znamy dnia ani godziny, kontynuujcie to dzieło, aby co roku, 2 lutego, mieszkańcy Marek zawierzali się Matce Boskiej Częstochowskiej".

Pielgrzymi modlili się podczas Mszy św. odprawionej w południe w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył o. Melchior Królik, jasnogórski archiwista.

"Marki chlubią się tym, że tutaj dzwony dwa, które dzwonią na Anioł Pański, dzwonią Matce Bożej, pochodzą z ich terenów, z Pustelnika, która administracyjnie należy do Marek, tam jest tabliczka, która o tym oznajmia" - przypomniał w homilii o. Melchior Królik - Te dzwony miały być zlikwidowane na sprawy wojenne podczas II wojny światowej, ale udało się je jakoś ocalić. Kard. Sapieha interweniował u gubernatora, a on nie pozwolił ich używać, ale pozwolił zachować. One czekały i po wojnie zostały zamontowane, i głoszą chwałę Matki Bożej".

Na zakończenie Eucharystii odczytano Akt Zawierzenia miasta Marki Niepokalanemu Sercu Maryi, Królowej Polski, Matki Jasnogórskiej

o. Stanisław Tomoń BPJG/ es

Galeria

zdjecie: 107920
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
zdjecie

Bogusława Sieroszewska

Wiceprezes Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Absolwentka filologii angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego z dyplomami Cambridge. Zajmuje się nauczaniem języka angielskiego w Markach i Warszawie, również przez skype'a!

Pasja - najnowsza historia Polski: Żołnierze Niezłomni Powstania Antykomunistycznego, Sierpień'80, marecka historia angielskich Braci Briggsów, fabrykantów i dobrodziejów Marek, opisana osobiście w Roczniku Mareckim tom II.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry