Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga

Stowarzyszenie
Marki-Pustelnik-Struga
ul. Ząbkowska 64, 05-270 Marki

22 781 23 08,
501 550 416
tpaciorek@wp.pl

Markowianin u Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył dziś Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów. W czasie uroczystości 75. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota” Prezydent powiedział, że była to wspaniała działalność, która objęła opieką tysiące Żydów. Żadna organizacja na świecie nie może się pochwalić takimi zasługami dla ratowania Żydów jak właśnie „Żegota”.

Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił także, że pomoc Żydom w czasie wojny to było bohaterstwo, ponieważ żołnierz ryzykował swoje życie, a ratujący Żydów ryzykowali życie całych rodzin. Zapowiedział, że chciałby, abyśmy co roku, 17 marca, obchodzili narodowy dzień pamięci Polaków ratujących Żydów.

Jan Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, zwrócił się do Polaków, którzy ratowali Żydów: Państwo są Świętymi. Państwo pozostali wierni świętej zasadzie miłości bliźniego. Dodał także, że okupant wiedział, że w Polsce Żydzi mogą liczyć na wsparcie. Dlatego tylko u nas była kara śmierci.

W uroczystości w Pałacu Prezydenckim wzięło udział ok. 150 osób, które w czasie wojny ratowały Żydów w tym na specjalne zaproszenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy – Artur Rytel-Andrianik, (na zdjęciu z parą prezydencką drugi z lewej wraz z bratem Pawłem Rytel-Andrianikiem – Rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski) Prezes Fundacji „Righteous for the World”, której działalność skupia się wokół postaw Polaków ratujących ludność żydowską w czasie II wojny światowej, mieszkaniec Marek, aktywny członek Stowarzyszenia „MARKI-PUSTELNIK-STRUGA”.

Tekst: Marta Kutt

Fot. Artur Rytel-Andrianik

Galeria

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 57, generowano: 0,573s)