Marecki Ośrodek Kultury

Marecki Ośrodek Kultury
im. Tadeusza Lużyńskiego

ul. Fabryczna 2, 05-270 Marki
22 781-14-06, mokmarki@mokmarki.pl

Urząd Miasta Marki

Al. J. Piłsudskiego 95,
05-270 Marki
22 781 10 03, urzad.miasta@marki.pl

Godziny pracy: pn, wt, cz, pt: 8.oo-16.oo,
śr: 10.oo-18.oo

Marki świętowały 99 rocznicę odzyskania niepodległości

Wspólne śpiewanie w MOK, złożenie wieńców pod pomnikiem, pokaz laserowy – tak obchodziliśmy wielkie narodowe święto.

O wojnę powszechną za wolność ludów, Prosimy Cię, Panie.
O broń i orły narodowe, Prosimy Cię, Panie (…)
O niepodległość, całość i wolność Ojczyzny naszej, Prosimy Cię Panie.

Te słowa napisał w 1832 r, nasz narodowy wieszcz Adam Mickiewicz w „Litanii pielgrzymskiej”. Polacy, którzy oparli się rusyfikacji i germanizacji, długo musieli czekać, aż modlitwa poety zostanie wysłuchana. Wielka wojna, która wybuchła w 1914 r., skonfliktowała zaborców i pozwoliła na utworzenie niepodległego państwa polskiego.

Tę wspaniałą, 99. rocznicę obchodziliśmy w Markach. Najpierw w Mareckim Ośrodku Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego zostały wręczone medale z okazji 50-lecia nadania praw miejskich, potem wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne i z okresu międzywojennego. Na gości czekał też urodzinowy tort dla Niepodległej.

Następnie uroczystości odbywały się przy Pomniku Dziesięciu Powieszonych.

- Cieszmy się z wolności, która dla nowych pokoleń Polaków jest czymś naturalnym, a w obronie której walczyły tysiące naszych przodków. Wolność, którą mamy na co dzień, trzeba szanować i pielęgnować. Jest ona naszą wspólną sprawą i naszym wspólnym zadaniem. Korzystać z wolności to rozumieć jej wartość, jej cenę i szanować tych, którzy umieli poświęcić dla niej wszystko – mówił burmistrz Jacek Orych.

Tradycyjnie przedstawiciele kombatantów, władz miasta, powiatu, placówek edukacyjnych i organizacji pozarządowych złożyli wieńce. Finałowym punktem sobotnich obchodów był pokaz laserowy oraz poczęstunek zorganizowany na terenie miejskiego targowiska.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz videorelacji.

Galeria

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 61, generowano: 0,569s)