Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga

Stowarzyszenie
Marki-Pustelnik-Struga
ul. Ząbkowska 64, 05-270 Marki

22 781 23 08,
501 550 416
tpaciorek@wp.pl

Marki i Saltaire w Anglii podpisują LIST INTENCYJNY o współpracy w promowaniu wspólnej XIX-wiecznej historii przędzalniczej

Szanowni Państwo,

Pragniemy podzielić się z markowianami wiadomością o podpisaniu Listu Intencyjnego pomiędzy Stowarzyszeniem Marki-Pustelnik-Struga a Klubem Historycznym Saltaire – Saltaire History Club. Podstawowym celem przyświecającym sygnatariuszom Listu jest współpraca w aktywnym promowaniu wspólnej XIX-wiecznej historii przędzalniczej Marek i Saltaire. Reprezentując swoje miasta, organizacje – sygnatariusze listu, zobowiązały się do promowania wśród mieszkańców swoich miejscowości, a w szczególności wśród młodego pokolenia, historii angielskich fabrykantów z hrabstwa West Yorkshire osiadłych w Markach w przełomowym roku 1883.

Pomysł podpisania Listu Intencyjnego pomiędzy Stowarzyszeniem Marki-Pustelnik-Struga a Klubem Historycznym Saltaire zrodził się w czasie oficjalnej wizyty mareckiej delegacji w Bradford 13 kwietnia br. Z ramienia Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga List Intencyjny podpisał Prezes Zbigniew Paciorek, natomiast  w imieniu Saltaire History Club podpis złożył Przewodniczący Colin Coates.  

1 czerwca br., lokalna prasa w Saltaire, the Saltaire Sentinel, poinformowała o podpisaniu Listu Intencyjnego w nadesłanym z Marek artykule, któremu angielski wydawca nadał tytuł „The shared spinning history promoted”. W ten sposób miasteczko Saltaire rozpoczęło realizowanie podstawowego zobowiązania do współpracy między miastami, wynikającego z niedawno podpisanego Listu Intencyjnego.

Warto wspomnieć, że miasteczko Saltaire jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa  UNESCO i stanowi administracyjną część półmilionowego miasta Bradford. W 1886 roku, jedna z lokalnych gazet, the Bradford Observer, nazwała Marki drugim Saltaire (a second edition of Saltaire).

W najbliższą niedzielę o godz. 16.00, w Pałacyku Briggsów Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga wystawi premierową inscenizację pt. „Wesele u Briggsów” opartą na XIX-wiecznej historii przędzalniczej, którą tworzyli bracia Briggsowie z Bradford w północnej Anglii. W taki oto sposób Stowarzyszenie realizuje deklarację o promowaniu wspólnej historii Marek i Bradford/Saltaire złożoną w powyższym Liście Intencyjnym.

Zapraszamy na inscenizację na godz. 16.00

Video zaproszenie     KLIKNIJ TUTAJ

Galeria

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 55, generowano: 0,563s)