Maria Curie-Skłodowska w Markach

Wszystko wskazuje na to, że Maria Skłodowska, jako kilkuletnia dziewczynka spędzała wakacje w Markach a jej rodzice mieli tu swój domek. Taką informację zamieściła Susan Quinn w książce Marie Curie: a life.

„Skłodowscy mieli rozlicznych krewnych i przyjaciół, u których znajdowali gościnę w czasie wakacji. W Markach na północny wschód od Warszawy mieszkali dziadkowie Boguscy i Skłodowscy mieli tam – wspólnie z ciotką Lucią, siostrą Bronisławy i jej mężem – mały domek.”*

Książkę Susan Quin przełożyła na język polski Anna Soszyńska wydało wydawnictwo Pruszyński i S-ka w Warszawie. Jak podkreśla wydawca w notce biograficznej:

„Ta nowa – żywa i pełna – opowieść o życiu noblistki powstała dzięki penetracji licznych archiwów i dotarciu do nie udostępnianych do tej pory źródeł; doskonale uzupełnia napisaną przez Ewę Curie hagiograficzną biografię, która  … nigdy nie ukazała się w języku polskim w całości!”

Gdzie mieszkali Boguscy i gdzie Skłodowscy mieli mieli w Markach swój mały domek? Oto jest pytanie. Zapraszam do dalszych poszukiwań.
Książka Susan Quinn, Życie Marii Curie, dostępna jest w naszej miejskiej bibliotece.

Antoni Widomski

*Susan Quinn, Życie Marii Curie, s. 38.

Komentarze: 3

 1. Jacek Drogosz pisze:

  W Dziale Zbiorów Specjalnych Głównej Biblioteki Lekarskiej znajduje się rękopis (pamiętnik), w którym zapisane jest, że Skłodowska przebywała w Pałacyku Briggsów. Szczegółów nie pamiętam.

 2. Dziękuję za informację. Poszukałem w tym kierunku. W internecie znalazłem taką informację:
  Pani Genowefa Skłodowska z Warszawy przekazała ksero fragmentów wspomnień Dr. Józefa Skłodowskiego, rodzonego brata Marii Skłodowskiej- Curie, który z zawodu był lekarzem.
  Wspomnienia w obszernym wydaniu znajdują się w Centralnej Bibliotece Lekarskiej w Warszawie.
  http://www.gimzareby.neostrada.pl/curie.htm

  Ten trop może być ciekawy.

 3. iwona wdowiak pisze:

  moja mama pochodzi ze sklodowskich ze wsi gredzice za malkinia moze tto jakis trop

Zastrzeżenie
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących – redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 71, generowano: 0,586s)