Mareckie obchody rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej

Paweł Pniewski UMMarki

 18 sierpnia 2016    13:52

Gorąco dziękuję gościom przybyłym na uroczystość, kombatantom, przedstawicielom władz państwowych i samorządowych, dziękuję delegacjom, które złożyły wieńce, pocztom sztandarowym, przedstawicielom lokalnych środowisk, młodzieży, mieszkańcom uczestniczącym w naszych obchodach, dziękuję wojskowej asyście honorowej, która uświetniła mareckie uroczystości oraz druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej i harcerzom za pomoc w ich organizacji.

Chwała bohaterom! Jacek Orych Burmistrz Miasta Marki

_____________________________________________

Tradycyjnie, 14 sierpnia, Marki przygotowały uroczyste obchody 96. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 roku. O godz. 14.00 do pałacu Briggsów, w którym podczas wojny mieściły się sztaby wojskowe, przyjechał gen. Józef Haller wraz ze swoim adiutantem, aby złożyć meldunek o sytuacji na froncie w ramach rekonstrukcji historycznej. W parku można było odwiedzić punkt werbunkowy armii ochotniczej, zapoznać się z warunkami szpitala polowego oraz wziąć udział w grze militarnej.

Uroczystości patriotyczne rozpoczęto od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny i obrońców przedmościa Warszawy 1920 roku odprawionej w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP,  którą koncelebrowali ks. Kazimierz Sztajerwald - proboszcz parafii św. Izydora, ks. Dariusz Gugała - proboszcz parafii NMP Matki Kościoła oraz ks. Marcin Różański - dyrektor Katolickiego Gimnazjum i Liceum im. bł. ks. B. Markiewicza w Markach.

Pod Pomnikiem Żołnierzy 1920 roku na cmentarzu parafialnym przy ul. ks. bpa W. Bandurskiego o godz. 19:30 odbył się Apel Poległych z udziałem asysty honorowej 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. T. Kościuszki oraz Komendy Stołecznej Policji  upamiętniający 96. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku, prowadzony tradycyjnie przez Agnieszkę Lużyńską i Pawła Pniewskiego. Wydarzenie zostało uświetnione obecnością mareckich kombatantów walk o niepodległość: kpt. mgr Jerzego Zyberta, por. Leopolda Kielaka, por. Michała Babiuch oraz kombatantów ze Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej.

Uroczystość rozpoczęto złożeniem meldunku przed dowódcę asysty wojskowej Dyrektorowi Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej Bartłomiejowi Misiewiczowi oraz Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariuszowi Błaszczakowi.

Następnie przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego poczet sztandarowy wciągnął na maszt flagę państwową, a mareccy Legioniści przygotowali oprawę pirotechniczną. Do uczestników i organizatorów obchodów swoje słowa skierował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, które odczytał gen. bryg. Jarosław Kraszewski Dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Po okazjonalnych przemówieniach zebrani obejrzeli fragment filmu dokumentalnego "Regiony z historią wczoraj i dziś - Marki", który przedstawił udział Marek w Bitwie Warszawskiej 1920.

Kulminacyjnym elementem uroczystości był Apel Pamięci Oręża Polskiego odczytany przez kpt. WP Sebastiana Kosteckiego, po którym wojskowa asysta honorowa oddała salwę honorową. Następnie ponad 20 delegacji złożyło wieńce pod Pomnikiem Żołnierzy 1920 roku.

- Bolszewicy od tygodni wygrywali z polskimi oddziałami i parli na zachód, ale nie byli w stanie pokonać ducha walki polskiego społeczeństwa. Ducha walki, który przypominał o sobie także później - podczas Powstania Warszawskiego, bitwy o Monte Cassino, czy też Sierpnia '80 i z którego my - potomkowie bohaterów tamtych heroicznych wydarzeń możemy być dumni. /.../ Dziś wspólnie oddajemy cześć bohaterom, którzy nie bali się oddać życie za wolną i niepodległą Polskę. I tak samo na co dzień powinniśmy ze sobą współpracować, aby ta sama Polska była dostatnim miejscem do życia dla nas, dla naszych dzieci i następnych pokoleń - powiedział burmistrz Jacek Orych na zakończenie uroczystości.

W mareckich obchodach 96. rocznicy Bitwy Warszawskiej udział wzięli, m.in.: w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy gen. bryg. Jarosław Kraszewski, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, w imieniu Ministra  Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza Dyrektor Gabinetu Politycznego Bartłomiej Misiewicz, w imieniu Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Ministra Jana Józefa Kasprzyka przedstawiciel urzędu Alicja Marciniak, poseł na Sejm RP Paweł Lisiecki, radny powiatu wołomińskiego Arkadiusz Werelich, burmistrz Ząbek Robert Perkowski, radni miasta Marki i miasta Kobyłka, Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Wołominie mł. insp. Leszek Czaplicki, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Wołominie mł. bryg. Andrzej Wysocki, duchowieństwo z mareckich parafii, przedstawiciele lokalnych środowisk i organizacji społecznych oraz mieszkańcy Marek i okolicznych miejscowości.

List Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy skierowany do uczestników i organizatorów obchodów 96. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Markach Relacja video z uroczystości

Galeria

zdjecie: 90857
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
fot. 20
fot. 21
fot. 22
zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, zastępca Burmistrza Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry