Mareccy pielgrzymi na Jasnej Górze

Samorządowcy z Marek już po raz 14. pielgrzymowali do sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej.

2 lutego na Jasną Górę udała się ponad 50-osobowa grupa pielgrzymów z Marek, by przed cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej uczestniczyć w Eucharystii sprawowanej w intencji mieszkańców Marek. Wśród pielgrzymów znaleźli się zastępca burmistrza Dariusz Pietrucha, radni oraz pracownicy mareckiego ratusza i miejskich instytucji. Mszy świętej w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej przewodniczył ks. Kazimierz Sztajerwald, proboszcz parafii pw. świętego Izydora, który w homilii mówił: „Tę, która jest pośredniczką wszelkiej łaski Bóg wybrał, aby pomogła nam przyjąć Jezusa w pokorze, żeby serce nasze kształtowała. Powierzajmy się jej, żeby prowadziła nas, abyśmy nie utracili wzroku duchowego”.

- Naszą marecką tradycją stała się pielgrzymka osób związanych z mareckim samorządem, którą rokrocznie organizujemy w święto Ofiarowania Pańskiego. Podczas Mszy świętej zawierzamy Niepokalanemu Sercu Maryi wszystkie nasze troski i problemy, a także dziękujemy, za wszelkie łaski otrzymane zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym – tłumaczy Dariusz Pietrucha, zastępca burmistrza.

Podczas liturgii pielgrzymi modlili się m.in. za pracowników miejskich instytucji i służb, mieszkańców Marek oraz zmarłych z naszych rodzin. Wspominali również wieloletnią przewodniczącą Rady Miasta Marki ś.p. Maria Przybysz-Piwko, która w 2005 roku zainicjowała mareckie pielgrzymowanie na Jasną Górę.

Na zakończenie liturgii tradycyjnie odczytano Akt zawierzenia miasta Marki Niepokalanemu Sercu Maryi, czego dokonał przewodniczący rady miasta Paweł Pniewski.

Po skończonej eucharystii pielgrzymi udali się na zwiedzanie klasztoru ojców Paulinów pod okiem radnego Pawła Pniewskiego, który wyjaśnił grupie m.in. skąd wzięła się nazwa zakonu, kiedy i w jakich okolicznościach Paulini sprowadzili się do Polski oraz przedstawił historię ikony Matki Boskiej Częstochowskiej. Mareccy pielgrzymi zwiedzili Muzeum 600-lecia, arsenał, w którym zobaczyli wystawę poświęconą 100-leciu odzyskania niepodległości oraz skarbiec z najważniejszymi wotami przekazanymi na Jasną Górę.

Pielgrzymka została w całości sfinansowana ze składek uczestników wyjazdu.

fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 78, generowano: 0,593s)