Maj miesiącem Rotmistrza Pileckiego - Markowianie dają Świadectwo Pamięci

Bogusława Sieroszewska StowarzyszenieMPS

 25 maja 2017    01:34



 

Szanowni Markowianie,

pragniemy poinformować, że nasze miasto Marki po raz kolejny było godnie reprezentowane na Warszawskim Marszu Rotmistrza Pileckiego, który odbył się w niedzielę 14 maja br. Maj to szczególny miesiąc  pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego, jednego z najmężniejszych bohaterów XX wieku. Brytyjski historyk Michael Foot zaliczył go do jednego z sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej.



W dniu dzisiejszym, 25 maja, obchodzona jest kolejna rocznica śmierci, natomiast 13 maja wspominaliśmy rocznicę urodzin Rotmistrza Pileckiego, Żołnierza Wyklętego, która po raz siódmy stała się okazją do patriotycznego przemarszu ulicami  Starego Miasta i Żoliborza. Stowarzyszenie  Młodzi dla Polski oraz Stowarzyszenie Koliber mają ogromny powód do dumy, ponieważ celem 7. Marszu Rotmistrza Pileckiego było dotarcie do nowo odsłoniętego pomnika, o który młodzi patrioci zabiegali u Prezydenta Warszawy przez wiele lat. Monumentalna bryła z Rotmistrzem Pileckim wychodzącym przez szczelinę na światło dzienne stanęła vis a vis domu przy ul. Wojska Polskiego 40 na warszawskim Żoliborzu.



To stąd w 1940 roku Rotmistrz został zabrany do Auschwitz. Była to łapanka, w której Gestapo przeczesywało okoliczne kamienice, aresztując łącznie około 1800 mieszkańców. Rotmistrz przebywał wtedy u rodziny i legitymował się dowodem na nazwisko Tadeusz Serafiński. Po dwu  i pół letnim pobycie w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, Rotmistrzowi udaje się uciec z piekła niewoli na południe Polski. W Nowym Wiśniczu koło Bochni, dochodzi do przypadkowego spotkania z prawdziwym Tadeuszem Serafińskim, żołnierzem Armii Krajowej.



W 1947 Rotmistrz Pilecki zostaje aresztowany, torturowany przez Urząd Bezpieczeństwa i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu londyńskiego. W 1948 skazany na karę śmierci i stracony 25 maja 1948 roku strzałem w tył głowy w mokotowskim więzieniu. Miejsce jego pochówku jest nieznane. Trwają poszukiwania szczątków Rotmistrza na powązkowskiej "Łączce".





   
       
 
 
 
 
     Rotmistrz Pilecki    
 
autor wiersza: Grażyna Kurek
Marki-Pustelnik,  2017
 

Żołnierzu Niezłomny
Żołnierzu Wyklęty


Rotmistrzu Pilecki


Bohaterze Święty!


Twój duch już u Boga
Twe szczątki gdzieś w dole
Dziś jesteś przykładem
Dla nowych pokoleń


Przetrzymałeś wiele
Zrobiłeś aż tyle
A gdzie kości Twoje?
Czy spoczną w mogile?


Kochałeś Ojczyznę
Życie za nią dałeś
I ani przez chwilę
Się nie zawahałeś


Wiedziałeś co robisz
Co było Twym celem
BÓG HONOR OJCZYZNA
Stawiane na czele


Prawdziwi Lechici
W pamięci Cię mają
A pseudo Polacy
Pamięć zacierają


Bóg jeden zna prawdę
Zabrał Cię do raju
Rotmistrzu Pilecki
Bohaterze kraju!


Takich jak Ty ludzi
Potrzebuje dziś Polska
Kto życia nie szczędzi
Ten Patriota jest i basta!





 


Tekst i zdjęcia:   Bogusława Sieroszewska

Galeria

zdjecie: 100172
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
zdjecie

Bogusława Sieroszewska

Wiceprezes Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Absolwentka filologii angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego z dyplomami Cambridge. Zajmuje się nauczaniem języka angielskiego w Markach i Warszawie, również przez skype'a!

Pasja - najnowsza historia Polski: Żołnierze Niezłomni Powstania Antykomunistycznego, Sierpień'80, marecka historia angielskich Braci Briggsów, fabrykantów i dobrodziejów Marek, opisana osobiście w Roczniku Mareckim tom II.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry