Księża Michalici

Księża Michalici
al. Piłsudskiego 252
05-261 Marki

Konkurs Recytatorski „Blask Świętości” w Markach

konkurs jp115 marca 2010 roku w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Markach odbył się finał III Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego „Blask Świętości”. Konkurs został zorganizowany przez Towarzystwo Powściągliwość i Praca Księży Michalitów w Markach przy wsparciu finansowym Powiatu Wołomińskiego, Miasta Marki oraz Gminy Radzymin. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Ks. Kazimierz Radzik – Przełożony Generalny Księży Michalitów, Pan Maciej Urmanowski – Starosta Powiatu Wołomińskiego, Pan Janusz Werczyński – Burmistrz Miasta Marki oraz Pan Zbigniew Piotrowski – Burmistrz Radzymina.

W konkursie uczestniczyło 47 uczniów z 15 szkół powiatu wołomińskiego. Organizatorzy podziękowali młodzieży za udział w konkursie oraz nauczycielom, wychowawcom i rodzicom za przygotowanie młodych artystów. Uczestnicy konkursu poprzez recytację poezji przypomnieli postać Papieża Jana Pawła II, Jego życie, służbę Bogu i ludziom, która na zawsze pozostanie w naszych myślach i sercach.
W skład Jury wchodzili: Agata Piotrkowska Mastalerz – aktorka Teatru Studio w Warszawie, Urszula Paszkiewicz – Radna Miasta Marki, Agnieszka Kosińska – asystent sekretarza redakcji dwumiesięcznika „Któż jak Bóg” oraz ks. Rafał Szwajca – wicedyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Markach. Członkowie Jury zwracali uwagę na dobór repertuaru, interpretację oraz wyraz artystyczny, postawę, rozumienie tekstu, dykcję i kulturę mowy. Po długich i burzliwych obradach, Jury wytypowało następujących zwycięzców:

KATEGORIA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
I miejsce – Grzegorz Majewski (SP Nr 3 w Markach)
II miejsce – Paulina Matusewicz (SP Nr 4 w Markach)
II miejsce – Łukasz Wnuk (SP Nr 2 w Markach)
III miejsce – Karolina Pietrzak (SP Nr 2 w Słupnie)
III miejsce – Patrycja Korsak (SP w Nadmie)

Wyróżnienia: Angelika Hryciuk (Zespół Szkół w Słupnie), Barbara Kaczor (SP Nr 2 w Słupnie), Elżbieta Rafałko (SP Nr 4 w Markach), Izabela Koc (SP Nr 5 w Markach), Patrycja Kowal (SP w Starych Załubicach), Natalia Jaworska (SP Nr 1 w Radzyminie).

KATEGORIA SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH
I miejsce – Małgorzata Godlewska (Zespół Szkół Nr 2 w Markach)
I miejsce – Aleksandra Staszewska (Zespół Szkół Nr 1 w Markach)
II miejsce – Aleksandra Urban (Gimnazjum Nr 1 w Radzyminie)
III miejsce – Daniel Korsak (Zespół Szkół Nr 2 w Markach)

Wyróżnienia: Iwona Wojciechowska (Zespół Szkół Nr 1 w Markach), Patrycja Szczypkowska (Zespół Szkół Nr 2 w Markach), Jagoda Pyśkiewicz (Zespół Szkół w Starych Załubicach), Martyna Szczotka i Małgorzata Kisiel (Gimnazjum Nr 1 w Radzyminie).

KATEGORIA KLAS INTEGRACYJNYCH I OŚRODKÓW
Wyróżnienia: Mateusz Oleszkiewicz (SP Nr 2 w Markach); Jacek Królikowski, Dawid Horniak, Weronika Niewiadomska, Małgorzata Giera, Joanna Sobiecka, Daria Puczyłowska (Zespół Szkół im. Marii Konopnickiej w Markach); Milena Figoń, Monika Dąbkowska (Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Markach); Paulina Przybek, Natalia Miętus, Olga Majewska (Zespół Szkół w Wołominie).

Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkową książkę pt. „Tylko miłość…” – opowiastki i sentencje o miłości, wyróżnieni zaś albumy o Janie Pawle II.
W czasie ogłoszenia wyników obecny był Grzegorz Dudzik – Sekretarz Urzędu Miasta Marki, który podzielił się osobistą refleksją: „Należę do takiej grupy na świecie, która nazywa się pokoleniem JP II. Cieszę się, że żyję w takich czasach, kiedy można spotykać się na konkursach poezji Jana Pawła II. Bardzo dziękuję organizatorom i uczestnikom za to wspaniałe przedsięwzięcie”.
Nie zabrakło również Przełożonego Generalnego Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła ks. Kazimierza Radzika. Ojciec Generał podziękował nauczycielom i wychowawcom, którzy włożyli swoje serce w przygotowanie uczniów. „Cieszę się ogromnie, że postać Jana Pawła II, dzięki waszemu zaangażowaniu, dla was samych i waszych szkół staje się bardziej żywa. Chcę wam za to podziękować i pogratulować. Duch naszego Rodaka Sługi Bożego Jana Pawła II żyje w jego nauce, twórczości, a przede wszystkim w poezji, którą na nowo odkrywam, słuchając wierszy przez was prezentowanych” – podkreślił Ojciec Generał.
Na zakończenie Pani Agata Piotrowska-Mastalerz, przewodnicząca Jury podziękowała uczestnikom za udział w konkursie. „Jesteście wyjątkową młodzieżą, która pięknie prezentowała poezję Wielkiego Papieża Polaka. Recytacja wierszy wymaga wielkiego trudu, bo poezja to malowanie obrazu za pomocą słowa” – powiedziała do finalistów.
Ostatnim akcentem konkursu była modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II i wspólny śpiew „Barki”.
Wręczenie głównych nagród dla zwycięzców odbędzie się 11 kwietnia 2010 roku o godz. 1700 w Kościele św. Andrzeja Boboli w Markach-Strudze.

Konkurs został zorganizowany dzięki pomocy finansowej Powiatu Wołomińskiego, Miasta Marki oraz Gminy Radzymin.

Edyta Szczepkowska

Zdjęcia z konkursu

Galeria

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 61, generowano: 0,566s)