Konferencja naukowa PIELGRZYMKA NADZIEI

Marek Kroczek AkcjaKatolicka

 13 czerwca 2013    16:36

12 czerwca 2013 roku na zaproszenie Organizatorów uczestniczyliśmy w konferencji naukowej Pielgrzymka nadziei, upamiętniającej 30. rocznicę II pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Organizatorami konferencji byli: Centrum Myśli Jana Pawła II, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej. Konferencja odbywała się w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie.

Sympozjum podzielone było na trzy panele. Prelegenci z „najwyższej półki” przedstawili aspekty teologiczne, społeczne i ideowe pielgrzymki i oraz jej znaczenie w odniesieniu do sytuacji społeczno-politycznej panującej w Polsce okresu stanu wojennego.

Prowadzący obrady, dr Paweł Skibiński, (dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego) w swojej prelekcji Miejsce II pielgrzymki na mapie pontyfikatu oczami historyka przedstawił znaczenie tej pielgrzymki w odniesieniu do całej posługi Jana Pawła II.

Była to 18. pielgrzymka papieża, w 5 lat po wyborze na Stolicę Piotrową, a więc Papieża pełnego energii, stojącego na początku swojej 28-letniej posługi, zaniepokojonego sytuacją w Ojczyźnie. Było to pierwsze spotkanie z rodakami w Ojczyźnie po zamachu w 1981 roku. To wtedy Papież dziękował za 600 lat obecności Maryi Na Jasnej Górze (nie mógł tego zrobić rok wcześniej osobiście), odniósł się do 300. rocznicy zwycięstwa króla Jana Sobieskiego pod Wiedniem, nawiązał do heroiczności powstańców styczniowych w 120. rocznicę ich zrywu, w czasie homilii na Górze Świętej Anny mówił z uniesieniem o III powstaniu śląskim. Dat i wydarzeń ,do których odnosił się Ojciec Święty było o wiele więcej, to jedynie kilka zasygnalizowanych przez mówcę.
Na zakończenie swojego wystąpienia podkreślił rolę i znaczenie pielgrzymek papieskich dla Polaków wtedy i dzisiaj, nazwał je diamentami, które należy oszlifować i pokazywać, nie zaszufladkować, odhaczyć jako przeczytany materiał o znaczeniu jedynie historycznym. Jest naszym obowiązkiem wdrażać nauczanie Jana Pawła II młodemu pokoleniu Polaków. Każda pielgrzymka do Ojczyzny niesie ze sobą ogromny ładunek ewangelicznego przesłania, każda kolejna jest inna.

Warto w tym miejscu przytoczyć słowa Abp. Henryka Hosera, biskupa Warszawsko-Praskiego (patrona honorowego Mareckiego Konkursu Jestem uczniem Jana Pawła II, którego inicjatorem jest nasz Parafialny Oddział Akcji Katolickiej), wypowiedziane w roku 2011, na miesiąc przed beatyfikacją Jana Pawła II: Postawmy sobie pytanie, które z jego tekstów przeczytałem, którymi się przejąłem, którymi się kieruję, czy w końcu sięgam do jego dziedzictwa, gdy mam problem,
czy w ogóle on jest moim towarzyszem życia. - To jest ważniejsze, niż stawianie pomników papieżowi, wieszanie portretów i nadawanie jego imienia
- dodaje.

Prof. Andrzej Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego wygłosił referat „Trudna wolność polska”. 150-lecie powstania styczniowego w kontekście beatyfikacji Rafała Kalinowskiego i Alberta Chmielowskiego.

Profesor na wstępie swojego wystąpienia nie omieszkał podzielić się swoim żalem z powodu śmierci jednego z najbliższych przyjaciół Jana Pawła II - kardynała Stanisława Nagyego, Sercanina, w którego pogrzebie, w dniu wczorajszym (11 IV 2013 MK) uczestniczył, w sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach.

W trakcie wykładu mówca przytoczył fragment mowy kardynała Karola Wojtyły z 1963 roku, kiedy to w Krakowie została odsłonięta pamiątkowa tablica upamiętniająca kandydatów na ołtarze, którzy poświęcili się służbie Bogu i Ojczyźnie. Zjednoczyła ich droga ewangelii, którą postanowili iść bez kompromisów. Wtedy to wypowiedział znamienne słowa o powstaniu styczniowym, którym był wierny do końca życia - pomimo nieprzychylności środowisk inteligenckich, a nawet osób związanych blisko z kardynałem - Wielkie choć tragiczne, ale było potrzebne. Takie same zdanie papież miał o powstaniu warszawskim. Mentorem - nie tylko w tej kwestii - był dla Jana Pawła II (ponad 20 lat starszy, bogatszy o doświadczenia jednego pokolenia) kardynał prymas Stefan Wyszyński, bodaj największy obrońca powstania styczniowego.

Trzeci panelista, ks. prof. Jan Sochoń z UKSW w wystąpieniu Teologiczne aspekty drugiej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny wskazywał na niesamowitą wolę papieża dotarcia ze swoim teologicznym przesłaniem do każdego wszędzie, gdzie przemawiał i przebywał, w każdym miejscu i w każdym czasie. Nauczał, że wszystko trzeba odnosić do Stwórcy.

W roku 1983 Polska była krajem zniszczonym, targanym niepewnością, zniewolonym (stan wojenny był jedynie zawieszony).
W czasie powitania na lotnisku Okęcie w Warszawie, 16 czerwca 1983 roku, papież nie okazywał radości przedstawicielom ówczesnych władz.

Wypowiedział wtedy znamienne słowa:
Przybywam do Ojczyzny. Pierwszym słowem, wypowiedzianym w milczeniu i na klęczkach, był pocałunek tej ziemi: ojczystej ziemi.

Idąc za wzorem Pawła VI, czynię tak na początku każdej wizyty duszpasterskiej przez cześć dla samego Stwórcy oraz dla synów i córek ziemi, do której przybywam.
Pocałunek złożony na ziemi polskiej ma jednak dla mnie sens szczególny. Jest to jakby pocałunek złożony na rękach matki ? albowiem Ojczyzna jest naszą matką ziemską.
Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.

Swoją postawą umacniał nadzieję w każdym Polaku. Nauczał, iż odkupienie łączy nas wszystkich w zbawczej miłości Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. Miłość Odkupiciela jest trwała. Zwracał uwagę na moralność, życie pełnią prawd obywatelskich.
W relacjach z władzami liczył na dialog uczciwy z obu stron, oparty na prawdomówności.

Uczył nas, podobnie, jak w czasie wszystkich pielgrzymek do Polski, co zrobić z wolnością,
jak z niej korzystać.
W zasięgu wzroku, nieopodal mojego biurka, z małej, pożółkłej karteczki przemawia do mnie hasło, które zawiesiliśmy na frontonie Domu Katolickiego, w czasie pamiętnego przejazdu otwartym papamobile Ojca Świętego Jana Pawła II z Warszawy do Radzymina, w dniu 13 czerwca 1999 roku: OJCZE ŚWIĘTY POMÓŻ NAM ZAGOSPODAROWAĆ WOLNOŚĆ

W pozostałych dwóch panelach referaty wygłosili: prof. Jan Żaryn (IPN), dr Andrzej Grajewski („Gość Niedzielny”), dr Grzegorz Majchrzak (IPN), dr Adam Dziurok (IPN), ks. prof. Waldemar Chrostowski (UKSW), dr Barbara Fedyszak-Radziejowska (PAN), prof. Zbigniew Stawrowski (UKSW), dr Michał Łuczewski (CMJPII).
Garnitur wykładowców, jak wspominałem wcześniej, mógłby zaspokoić potrzeby kilku podobnych wydarzeń.

Ta konferencja jest integralnym elementem szerszego projektu Muzeum poświęconego
30. rocznicy II pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny, obejmującego również wystawę plenerową
i cykl działań edukacyjnych
- zapewniał dr Paweł Skibiński.

W rozmowie z nami wykazał zainteresowanie organizowanym prze nas konkursem Jestem uczniem Jana Pawła II, umówiliśmy się na robocze spotkanie w dziale edukacyjnym Muzeum, które - mamy nadzieję - wpłynie na podniesienie poziomu i rangi naszego przedsięwzięcia.

Marek Kroczek, Prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii
Św. Izydora w Markach

Galeria

zdjecie: 52527
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
zdjecie

Marek Kroczek

Współpracuje z portalem marki.net.pl od 2004 roku.
Prezes Mareckiej Akcji Katolickiej.
Radny, przewodniczący Komisji Oświaty Kultury i Sportu Rady Miasta Marki w latach 2006-2010. Pomysłodawca, realizator imprez rodzinno-rekreacyjnych, ogólnomiejskich konkursów międzyszkolnych i wielu innych przedsięwzięć. Organizator wyjazdów rodzinnych oraz pielgrzymek krajowych i międzynarodowych.

Autor hasła MARKOWE MARKI.
Z pasją pomaga innym... zapominając o sobie.
Miłośnik wszystkich zwierząt, dużych i małych.. tych co skaczą i fruwają...

akcja.marki.net.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry