Komitet Odbudowy Pomnika 1920 roku (13)

Apel Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Żołnierzy 1920 roku w Markach

w4abc1Szanowni Państwo,
W dniach od 30 października do 1 listopada
na terenie cmentarza parafialnego w Markach
przy ul. Księdza Biskupa Władysława Bandurskiego przeprowadzona zostanie kolejna zbiórka na fundusz
odbudowy Pomnika Żołnierzy 1920 roku w Markach.

Na naszym cmentarzu parafialnym w Markach znajduje się mogiła żołnierzy 1920 roku. Jest to w tej chwili jedyna mogiła żołnierska z okresu wojny 1920 roku, jaka ocalała do naszych czasów, a było tych mogił ponad 100.Pierwszymi pochowanymi byli żołnierze z pól walki w rejonie Strugi – a więc z najbardziej zagrożonej linii obronnej. Do Warszawy było zaledwie 14 kilometrów.

W  Czerwonym Dworze, w Markach – Pustelniku, działał szpital wojskowy. Żołnierze, którzy zmarli tam z ran i chorób spoczęli  także na naszym cmentarzu. Groby żołnierskie – były to tradycyjne mogiły ziemne, porosłe trawą lub okryte darnią.

Takie groby wymagają troskliwej pielęgnacji. Latem 1932 roku komenda Związku Strzeleckiego Oddziału Marki-Pustelnik postanowiła uporządkować zaniedbane mogiły. Wtedy też podjęto decyzję o wzniesieniu pomnika. Powołano Komitet Wykonawczy Budowy. W krótkim czasie zebrano fundusze.  Pomnik odsłonięto  w dniu 1 listopada 1932 roku.

Pomnik przetrwał wojnę. Na początku lat 70. obie żołnierskie kwatery zostały zlikwidowane. Pozostała z nich jedynie  niewielka zbiorowa mogiła. Pomnik popadł w ruinę i został w końcu rozebrany. Mogiła została bez pomnika. Dzisiaj pozostało po nim tylko puste miejsce.Pomnik pozostał jedynie w pamięci mieszkańców.

W marcu 2010 roku powstał Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Żołnierzy 1920 roku. Przeprowadzona przez nas w ubiegłym roku zbiórka publiczna przyniosła ponad 13 tysięcy złotych. Za te pieniądze wykonany został orzeł który znajdował się na szczycie pomnika oraz krzyże i odznaki wojskowe zdobiące pomnik.

Całkowity koszt odtworzenia pomnika wraz z urządzeniem jego otoczenia szacujemy wstępnie na kwotę 150 tysięcy złotych. Apelujemy o wsparcie finansowe naszej inicjatywy.  Liczymy na Państwa życzliwość.

Chcemy przywrócić pamięć i wrócić do tradycji organizowania corocznego Apelu Pamięci o tych, którzy oddali życie broniąc niepodległości.

pz_1920_04_01
Pomnik z 1932 roku
Foto: Pikiel Witold, Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny – Archiwum Ilustracji

Wzorem ubiegłego roku, w dniach od 30 października do 1 listopada na terenie cmentarza parafialnego w Markach przy ul. Księdza Biskupa Władysława Bandurskiego przeprowadzona zostanie kolejna zbiórka na fundusz odbudowy Pomnika Żołnierzy 1920 roku w Markach.

Zbiórkę prowadzić będą członkowie Komitetu oraz osoby, które wyrażą wolę pomocy w przeprowadzeniu tej akcji. Zbiórka prowadzona będzie do oznakowanych puszek. Kwestujący na rzecz Komitetu będą posiadali legitymację uprawniającą do prowadzenia zbiórki.

Ideę odbudowy pomnika wesprzeć można także dokonując wpłaty na rzecz komitetu:
Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Żołnierzy 1920 roku w Markach
Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego 93; 05-270 Marki
Konto bankowe:
Bank Pekao SA III O w Warszawie, ul. Tadeusza Czackiego 21/23, 00-950 Warszawa
Nr 79 1240 1040 1111 0010 3600 2046

Serdecznie dziękujemy za zrozumienie i ofiarność.
Społeczny Komitet Odbudowy
Pomnika Żołnierzy 1920 roku w Markach

Komentarze: 1

  1. Robert Kowalski pisze:

    Swietna akcja,brawo dla osób które podjęły sie tego..Ja mam taki pomysł..Żeby tacę z jednej Mszy Św.przeznaczyć na ten cel…pozdrawiam

Zastrzeżenie
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących – redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 46, generowano: 0,527s)