Komitet Odbudowy Pomnika 1920 roku (1)

Apel Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Żołnierzy 1920 roku w Markach

W dniu 19 marca 2010 roku, w roku 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej, w poczuciu obowiązku przekazania obecnym i przyszłym pokoleniom Polaków autentycznego obrazu historii zmagań bohaterów narodu polskiego w walce z najeźdźcą bolszewickim o zachowanie tożsamości narodowej i wolności Europy oraz godnego upamiętnienia poniesionych przez nich ofiar, zawiązał się Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Żołnierzy 1920 roku w Markach.

Podstawowym celem Komitetu jest przywrócenie postaci Pomnika, na mareckim cmentarzu, do stanu z dnia jego odsłonięcia 1 listopada 1932 roku oraz zamieszczenie na Pomniku nazwisk poległych żołnierzy, które zostały odnalezione w księgach parafii p.w. Św. Izydora w Markach.

Wyrazy wdzięczności składamy Księdzu Prałatowi Zygmuntowi Wirkowskiemu Proboszczowi Parafii p.w. Św. Izydora w Markach za poparcie działań Komitetu. Dziękujemy za udostępnienie nam pomieszczenia na siedzibę Komitetu w Domu Katolickim.

Dziękujemy za umożliwienie nam przeprowadzenia zbiórki publicznej ofiar na ten cel w dniach od 30 października do 1 listopada 2010 na mareckim cmentarzu.

Burmistrz Miasta Marki, Pan Janusz Werczyński wydał decyzję zezwalającą na przeprowadzenie zbiórki publicznej na terenie Miasta Marki

Zwracamy się z apelem do wszystkich ludzi dobrej woli, którym nie jest obojętny obraz historii naszego kraju, o pomoc w przeprowadzeniu zbiórki.

Apelujemy do Was, mieszkańcy Miasta Marki, o wsparcie tej szlachetnej inicjatywy.

Wiemy na podstawie dokumentów, że 11 listopada 1932 roku uroczyście został odsłonięty Pomnik Żołnierzy 1920 roku jako dar mieszkańców Marek.

Na naszym cmentarzu, powstałym w 1917 roku, zostało pochowanych ponad 100 żołnierzy poległych w sierpniu 1920 roku oraz zmarłych, na wskutek poniesionych ran, w szpitalu w „Czerwonym Dworze” w Pustelniku. Nasi przodkowie złożyli hołd bohaterom, którzy nie wahali się ginąć w obronie Ojczyzny i dopiero co odzyskanej niepodległości, by pamięć o nich nigdy nie wygasła.

W dniach od 30 października do 1 listopada członkowie Komitetu oraz osoby, które wyrażą wolę pomocy w przeprowadzeniu tej szlachetnej inicjatywy będą prowadziły zbiórkę ofiar pieniężnych do oznakowanych puszek. Kwestujący na rzecz Komitetu będą posiadali legitymację uprawniającą do prowadzenia zbiórki.

Wszystkich, pragnących pomóc w realizacji przedsięwzięcia zapraszamy w poniedziałek, 25 października, o godzinie 19.00 do Domu Katolickiego (Sala na II piętrze) na spotkanie organizacyjne.

Serdecznie dziękujemy za zrozumienie i ofiarność.

Członkowie Komitetu:
1.    Bogusław Dąbkowski /-/
2.    Wojciech Jedliński /-/
3.    Marek Kroczek /-/
4.    Zbigniew Motyczyński /-/
5.    Zbigniew Paciorek /-/
6.    Marian Ryszard Sawicki /-/
7.    Tadeusz Sienkiewicz /-/
8.    Antoni Widomski /-/

Społeczny Komitet Odbudowy
Pomnika Żołnierzy 1920 roku w Markach
al. Marszałka Józefa Piłsudskiego 93
05- 270 Marki

Komentarze: 2

  1. sławomir krzywicki pisze:

    Odbudowa pomnika jest naszym moralnym obowiązkiem. I choć sam wpłaciłem składkę podczas ostatniej zbiórki to uważam że należy podjąć działania w szerszym zakresie. Myślę że należy zwrócić się do pana Prezydenta Komorowskiego aby wzniósł się nad podziałami i (podobnie jak wprzypadku pomnika w Ossowie) przyjął patronat nad odbudową. Być może Kancelaria Prezydenta wesprze finansowo nasz projekt. O podobne wsparcie należy zwrócić się koniecznie do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczęństwa. Finansowanie projektu tylko ze zbiórki wśród spoleczeństwa Marek (głównie ”wdowi grosz”) może przeciągnąć w czasie powstanie pomnika. Wszyscy wiemy jak szybko znaleziono środki finansowe na budowę pomnika poświęconego ojcom tych którzy zburzyli pomnik w Markach. Myślę, że moralnym obowiązkiem obu wyżej wymienionych instytucji jest pomoc Mareckiemu Komitetowi Odbudowy Pomnika 1920r. W okolicy odbudowanego pomnika powinna znależć się tablica z opisem wydarzeń związanych z budową, zburzeniem i odbudową pomnika tak aby także nasze dzieci i wnuki na naszym małym cmentarzu miały lekcję haniebnych i patriotycznych postaw.

  2. Robert Kowalski pisze:

    [W okolicy odbudowanego pomnika powinna znależć się tablica z opisem wydarzeń związanych z budową, zburzeniem i odbudową pomnika tak aby także nasze dzieci i wnuki na naszym małym cmentarzu miały lekcję haniebnych i patriotycznych postaw.]w tym miejscu chciałbym przypomnieć służbom w Markach aby cześciej sprzątały koło pomnika na Kruczku…nie mozna tego robić tylko wtedy,gdy pan Burmistrz przychodzi tam złożyc wieniec.Są jeszcze ludzie poza nim,dla których to miejsce ma wartośc i częsciej tam bywają

Zastrzeżenie
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących – redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 60, generowano: 0,550s)