Kolejki mareckiej nigdy nie ujrzałem, chociaż w chwili jej likwidacji miałem 13 lat. Jakoś po prostu się nie złożyło, nie zapuszczałem się wówczas w nie cieszące się najlepszą sławą rejony prawobrzeżnej Warszawy. Pod koniec lat osiemdziesiątych, wpadła mi w ręce książka Bogdana Pokropińskiego, z której zaczerpnąłem wiele informacji tu zamieszczonych. Niewiele później, w 1990 roku zamieszkałem na Targówku, w miejscu oddalonym o jakieś 200 metrów od dawnej trasy kolejki. Jesienią roku 2003, stwierdziwszy ze zdziwieniem, że nikt nie stworzył dotąd w polskim internecie strony o kolejce mareckiej, poczułem, że wybiła moja godzina...

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej strony pomagając w gromadzeniu materiałów. Jestem wdzięczny za wszelkie uwagi odnośnie kształtu i zawartości witryny. Cieszę się, jeśli - co potwierdzają otrzymywane sygnały - strona umożliwia odwiedzającym sentymentalną podróż w czasie. Życzę wszystkim - tym, którzy znali kolejkę - wielu wzruszeń, tym zaś, którzy (jak ja), dopiero szukają o niej informacji - żeby z radością je tu znajdowali.

Po prawie dwumiesięcznej przerwie, dzięki portalowi www.marki.net.pl, od 18 marca 2006 strona znów jest dostępna w sieci. Zapraszam - także do odwiedzenia uruchomionego w marcu 2007 r. forum, poświęconego nie tylko kolejce, ale i wielu interesującym zagadnieniom dotyczącym historii.

ostatnia aktualizacja 6 kwietnia 2011 

strona najlepiej prezentuje się w rozdzielczości 1280 x 960 lub wyższej