Kanalizacja w jednej trzeciej – Echo Podwarszawskie nr 17

Tylko jedna trzecia Marek jest skanalizowana. Większa część mieszkańców wciąż nie jest podłączona do systemu kanalizacji sanitarnej.
Mareckie ścieki są odprowadzane w większości do warszawskiej sieci sanitarnej – reszta trafia do przydomowych szamb, z których jest później wywożona popularnymi beczkowozami. Własnej oczyszczalni miasto nie posiada.
Na własną oczyszczalnię nie ma co liczyć, ale istnieje szansa, że miasto zyska nową sieć kanalizacyjną – trwają prace przygotowawcze do budowy kanalizacji, która skieruje ścieki do oczyszczalni Czajka.

- Prace przygotowawcze dla wybudowania systemu kanalizacji prowadzono w Markach od 2000 r. W oparciu o opracowaną koncepcję i wybrany wariant rozpoczęto prace projektowe. W latach 2002-06 opracowane zostały projekty techniczne oraz pozyskano stosowne decyzje administracyjne dla 90% przedsięwzięcia. Przygotowano także studium wykonalności – twierdzi Zbigniew Maksym z Wodociągu Mareckiego, który będzie realizował projekt i zarządzał kanalizacją. – Dla 90% obszaru miasta objętego projektem posiadamy dokumentację techniczną oraz pozwolenia na budowę, co przesądza o gotowości inwestycji do realizacji.

Jeszcze w czerwcu ruszyły pierwsze prace ziemne. Największe rozkopywanie rozpocznie się nie wcześniej niż w przyszłym roku. Planowany termin ukończenia to 2012 rok.

(wt)


Echo Podwarszawskie zaprasza do lektury nowego wydania pod adresem:
www.gazetaecho.pl

W numerze:
– Sześciolatki do podstawówki
– Potańcz i pochodź na szczudłach
– Kronika policyjna
– W skrócie
– Marecka do przebudowy
– Kanalizacja w jednej trzeciej
– Spalili kontenery
– Chodnik klepiskowy
– Skąd Litwini wracali?

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 47, generowano: 0,764s)