Kamienice przy Al. Piłsudskiego

„Domy przedmieścia o podkrążonych oknach
domy kaszlące cicho
dreszcze tynku
domy o rzadkich włosach
chorej cerze
tylko kominy marzą
chuda skarga
dochodzi do brzegu lasu
na brzeg wielkiej wody” [Z.Herbert]

Łatwo rozpoznawalnym elementem krajobrazu Marek są kamienice rozlokowane po obu stronach ulicy Piłsudskiego. Choć niestety obecnie dosyć zaniedbane, stanowią cenne świadectwo historii Marek i ich charakteru. Uwagę zwraca między innymi dawne osiedle przyfabryczne Briggsów, ponadstuletni drewniany budynek (który służył kolejno jako siedziba zagranicznych specjalistów, marecka przychodnia a obecnie siedziba Towarzystwa „Szansa”) oraz kamienice indywidualne.

Kliknięcie w minaturkę zdjęcia pozwala na jego powiększenie.

[07/2002 RR]

[07/2002 RR]

[07/2002 RR]

[08/2002 AC]

[07/2002 RR]

[12/2002 KB]

[07/2002 RR]

[ze zbiorów UM Marki]

[ze zbiorów UM Marki]

[ze zbiorów UM Marki]

Komentarze: 5

 1. Malgorzata pisze:

  To straszny wizerunek i raczej niechlubna wizytowka Miasta…:(((( Historia ok..wszystko w porzadku,dbajmy o nia,ale przeciezu to skandal by w XXIW nie bylo biezacej wody,a wlasnie tak jest w owych kamienicach! Pozatym strach tamtedy przechodzic jak jest ciemno… Wierzcie mi ze dla wiekszosci gosci i przejezdnych sa odstraszajace..Nie mowiac juz o udrece mieszkania ta.. Ale coz zrobic,gdy cywilizowane mieszkania sa tak drogie i ludzie chcac nie chcac sa na nie „skazani”.. To przykre ze nikt z tym jeszcze nic nie zrobil! Mamy Polske w Unii.. a tu takie straszydlo w samym centrum Miasta tuz obok STOLICY!!! wrrr….

 2. Marcin pisze:

  Ja chciałbym wiedzieć, kiedy w końcu miasto coś z tym zrobi i wykupi je na własność?! Żeby chociaż na zewnątrz je wyremontować! Żeby były jednakowe a nie jedna kamienica z przodu zielona z tyłu różowa a z boku sraczkowata! Wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd. Kamienice to zabytek, od wielu lat popadają w ruinę a burmistrz nic w tej sprawie nie robi. Nie ma to jak ciepła posadka. I drobne zmiany przed wyborami! Że niby coś się dzieje…
  Budynki powinny być zrekonstruowane aby wyglądały jak na początku swojego istnienia. Teren wokół kamienic powinien być uporządkowany (wyłożony kostką) i oświetlony tak jak zostało to zrobione niedawno na placu mareckiego bazaru.
  Mam nadzieję, że doczekam dni kiedy będę mógł z dumą przejechać wzdłuż ul. Piłsudskiego i powiedzieć, że stąd pochodzę i tu się urodziłem. Bo dziś to tylko wstyd, Marki wyglądają jak wiocha zabita dechami, a przecież to prawie Warszawa. Ludzie zróbcie coś z tym w końcu!

 3. Monika P. pisze:

  Kamienice przy głównej ulicy szpecą Marki!!!!
  Wyremontowane we wszystkich kolorach tęczy frontowe budynki (tylnie już nie!), obdrapane mury czy wylewanie brudów z wiaderka wprost na jadące samochody to przykra wizytówka Marek!!!

  Z kamienicami należy coś zrobić, aby przyciągnąć do miasta nowych mieszkańców i nowych inwestorów. Najlepiej byłoby je wyburzyć i postawić tam nowe budynki, które będą należycie reprezentowały miasto i służyły jego mieszkańcom. A budynki mieszkalne dla osób mieszkających w kamienicach pobudować w innym, spokojniejszym miejscu.

 4. Jan Orłowski pisze:

  Panie Marcinie
  Kamienice zostały przez Gminę wykupione około cztery lata temu i jak w programie przedwyborczym Burmistrza Werczyńskiego i miały być wizytówką Marek. Obecnie ten sam Burmistrz po czterech latach na dniach przypomina sobie o mieszkańcach kamienic i zaprasza na zebranie pod nazwą- ?Przedstawienie koncepcji wewnętrznych instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej?. Czy nie jest to ponowna kiełbaska wyborcza?

 5. Monika P. pisze:

  Więc może czas zmienić burmistrza, który ucieka się do tych samych chwytów od 14 lat — ale tylko z sukcesem dla siebie!!!

Zastrzeżenie
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących – redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 45, generowano: 0,541s)