Jeden z tysięcy

holka-40.jpgWśród tysięcy osób, ratujących Żydów w czasie II wojny światowej, byli też mieszkańcy naszego miasta. W Markach, w domu wypoczynkowym ks. misjonarzy, przechowywano Lusię i Jerzego Polirsztoków. Umieścił ich tu Edmund Holka zaprzyjaźniony z księdzem Krauze z Zakonu Misjonarzy.
Informacja pochodzi z Miesięcznika Łódzkiego – „Piotrkowska 104″. Artykuł poświęcony jest Edmundowi Holce. Zamieszczam tę informację ze względu na „marecki ślad”.
holka-30.jpg
Edmund Holka

holka-10.jpg

holka-20.jpg
Fragment artykułu

Źródło: „Piotrkowska 104″ Miesięcznik Łódzki, nr 3(11) marzec 2004
Włodzimierz Karpiński

Galeria

Komentarze: 3

 1. Tomasz Holka pisze:

  Edmund Holka to mój Dziadek! Legenda tej części rodziny, która wywodzi się z przedwojennego Gniezna.
  Gdyby ktoś umiał wyszukać dla mnie całość artykułu drukowanego w miesięczniku Piotrkowska 104; nr 3(11) z marca 2004, byłbym szczerze zobowiązany!
  To ważne szczególnie dla mnie – ale także i dla Gnieźnian zrzeszonych w Towarzystwie Miłośników Gniezna, którzy zbierają i przechowują informacje o wybitnych i zasłużonych obywatelach tego miasta.

  Dziadek bezprzecznie nim był.

  Tomasz Holka

 2. Włodzimierz Karpiński pisze:

  Całość miesięcznika w formacie PDF można pobrać ze strony Urzędu Miasta Łodzi
  http://www.uml.lodz.pl/index.php?str=1413

  Na dole tej strony jest link do pobrania
  Pobierz cały numer (PDF, 4.7 MB)
  http://www.uml.lodz.pl/_plik.php?plik=rozne/104_marzec_min.pdf

  Pozdrawiam
  W. Karpiński

 3. Tomasz Holka pisze:

  Wielkie dzięki, Szanowny Panie Włodzimierzu! Bardzo też przepraszam za nieśpieszną odpowiedź. Wyniknęła z emocji, więc myślę, że mi Pan wybaczy.

  Z poważaniem.

  Tomasz Holka z Łodzi

  ***

Zastrzeżenie
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących – redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 61, generowano: 0,598s)