Grand Prix Mazowsza Rozpoczęte

Michał Suchecki UKSStruga

20 stycznia 2013    22:27

W ubiegłą sobotę (19-01-2013) turniejem w Mińsku Mazowieckim zostało zainaugurowane Grand Prix Mazowsza w warcabach. Grand Prix to cykl czterech turniejów: dwa w warcaby 64-polowe, dwa w warcaby 100-polowe. Organizatorem cyklu jest Mazowiecki Okręgowy Związek Warcabowy. Turnieje rozgrywane są w dwóch grupach wiekowych: do lat 13 oraz powyżej. Dodatkowo w młodszej grupie wyłonieni zostają zwycięzcy do lat 10, a w starszej do lat 16.

Pierwszy turniej i od razu miła niespodzianka dla organizatorów w postaci bardzo dużej frekwencji. W turnieju w Mińsku Mazowieckim wzięło udział 94 zawodników. Członkowie naszego klubu wyjechali do Mińska autokarem w towarzystwie uczniów z zaprzyjaźnionych szkół ze Słupna oraz Nadmy (łącznie 38 zawodników).

W pierwszym turnieju warcabiści toczyli potyczki przy planszy 64-polowej. Każdy zawodnik musiał rozegrać 7 minimeczy (mecz i rewanż), czyli 14 partii warcabowych. Opiekunowie i kibice z podziwem spoglądali na najmłodszych uczestników zawodów (sześcio- i siedmiolatków), którzy dzielnie walczyli przy planszy przez wiele godzin.

Spośród członków UKS "Struga" najlepiej wypadli najmłodsi członkowie naszego klubu. W kategorii do lat 10, w której startowało 34 zawodników, Jakub Broma zdobył złoty medal. W tej samej kategorii w pierwszej dziesiątce znalazł się jeszcze siemioletni Bartosz Mazurowski, zajmując wysokie szóste miejsce.
W kategorii do lat 13, wśród 26 zawodników zwyciężył członek naszego klubu Martin Banaszek, a Ludwika Moczulska wywalczyła brązowy medal. W pierwszej dziesiątce znaleźli się jeszcze Marta Bańkowska (5 miejsce), Tomasz Wojciechowski (7 miejsce), Ida Zając (8 miejsce) oraz Rafał Milewski (9 miejsce).

W starszej grupie wiekowej, w której startowało 34 warcabistów, członkom UKS "Struga" nie udało się wywalczyć miejsc medalowych. Zważywszy, że w tej grupie startowało wielu najwybitniejszych zawodników w kraju (z tytułami Mistrza), nie musimy się wstydzić wyników naszych podopiecznych. W kategorii do lat 16 Bogdan Bańkowski zajął miejsce siódme, Karolina Sobolewska ósme, a Dawid Kozłowski dziesiąte. W kategorii powyżej lat 16 Marcin Grzesiak znalazł się tuż za podium, zajmując czwarte miejsce, a Paweł Suchecki uplasował się ostatecznie na miejscu siódmym.

Kolejne turnieje z cyklu Grand Prix Mazowsza odbędą się:

• 09-02-2013 w Radzymińskim Ośrodku Kultury i Sportu

• 23-03-2013 w Zespole Szkół w Słupnie

• 06-04-2013 w Zespole Szkół nr 2 w Markach

Wszystkie turnieje ruszają o godzinie 11.00, zapisy rozpoczną się o godzinie 10.30.