Finał DYKTANDO 2012 w Mareckim Ośrodku Kultury.

MOK Marki MOK

 13 czerwca 2012    15:06

        Finał XVII edycji Powiatowego Konkursu Sprawności Ortograficznej "DYKTANDO 2012" zorganizowanego przez Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego w ramach Porozumienia Domów i Ośrodków Kultury Powiatu Wołomińskiego pod patronatem Starosty oraz Burmistrzów i Wójtów miast i gmin biorących udział w konkursie.

5 czerwca 2012 roku w Mareckim Ośrodku Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego odbył się Finał Powiatowego Konkursu Sprawności Ortograficznej "DYKTANDO 2012".

W tegorocznym finale uczestniczyła młodzież klas I gimnazjalnych reprezentująca osiem ośrodków kultury zrzeszonych w Porozumieniu Domów i Ośrodków Kultury Powiatu Wołomińskiego z miast i gmin: Dąbrówka, Jadów, Klembów, Marki, Radzymin, Wołomin, Ząbki i Zielonka.

Również w tym roku honorowy patronat objął wybitny językoznawca polonistyczny, autor wielu publikacji naukowych, członek Rady Języka Polskiego, autor finałowego dyktanda prof. dr hab. Włodzimierz Gruszczyński, który był obecny na uroczystości w Mareckim Ośrodku Kultury. Obecny był także starosta Wołomiński Piotr Uściński oraz Burmistrz Marek Janusz Werczyński i wicewójt Dąbrówki Robert Denis. Przybyli także dyrektorzy instytucji kultury, biorących udział w naszym konkursie.

Uroczystość, którą zorganizowała i prowadziła dyrektor Mareckiego Ośrodka Kultury Krystyna Klimecka, rozpoczęto ogólnym omówieniem przebiegu konkursu.

Konkurs składał się z trzech etapów:

1. I. -gminny-zrealizowany przy współpracy ze szkołami-ogółem 1600 uczniów napisało dyktando eliminacyjne w szkołach.

2.  II. -w ośrodkach kultury -w eliminacjach miejskich uczestniczyło około 350 uczniów.

3. III.-finałowy etap odbył się w Mareckim Ośrodku Kultury z udziałem 37 finalistów z powiatu.

W dalszej części uroczystości laureatom oraz pozostałym finalistom i ich nauczycielom wręczone zostały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez honorowego patrona "DYKTANDA 2012" Starostę Powiatu Wołomińskiego Piotra Uścińskiego.

Spośród ośmiu miast i gmin zdecydowanie najlepszą lokatę uzyskał Wołomin-aż czterech laureatów! oraz Radzymin i Klembów po dwóch laureatów, natomiast Ząbki i Jadów-po jednym laureacie, Marki, Dąbrówka i Zielonka-bez laureatów. Wszystkim finalistom serdeczne gratulujemy!

Na zakończenie uroczystego finału XVII edycji "DYKTANDA 2012" wszyscy zebrani wysłuchali bardzo interesującego wykładu o zawiłościach języka polskiego prof. dr hab. Włodzimierza Gruszczyńskiego.

Dyrektor Krystyna Klimecka szczególne podziękowania skierowała do patronów konkursu oraz do nauczycieli i przedstawicieli ośrodków kultury. Konkurs jest nie tylko okazją do sprawdzenia wiedzy w zakresie poprawności językowej, ale także zachętą do poznawania zasad polskiej ortografii i doskonalenia umiejętności sprawnego pisania.

Profesor Gruszczyński wpisał w księdze pamiątkowej Mareckiego Ośrodka Kultury: "Serdecznie dziękuję za kolejne zaproszenie na finał wspaniałej imprezy. Cieszę się, że są wśród nas Osoby, którym kwestie językowe leżą na sercu. Pozdrawiam i liczę na spotkanie w przyszłym roku"

A oto lista laureatów tegorocznego "DYKTANDA" oraz tekst dyktanda autorstwa prof. Włodzimierza Gruszczyńskiego, z którym zmierzyli się finaliści konkursu.

Krystyna Klimecka Dyrektor MOK w Markach

Lista laureatów XVII edycji "DYKTANDO 2012":

I miejsce ex aequo-DARIA MARCINIAK Państwowe Gimnazjum Nr 4 w Wołominie; nauczyciel: Beata Mrozowska

I miejsce ex aequo-JOANNA MIKOŁAJEWSKA Gimnazjum Nr 2 w Radzyminie; nauczyciel: Monika Król

II miejsce -KLAUDIA KRYŚKIEWICZ Państwowe Gimnazjum Nr 1 w Wołominie; nauczyciel: Wanda Bąk

III miejsce ex aequo-KAMILA KOKOSZKA Państwowe Gimnazjum Nr 1 w Wołominie; nauczyciel: Wanda Bąk

III miejsce ex aequo-WERONIKA ŁOPATA Gimnazjum im. A. Zamoyskiego w Jadowie; nauczyciel: Leszek Młynarczyk

III miejsce ex aequo-KINGA ROMANOWSKA Państwowe Gimnazjum Nr 1 w Ząbkach; nauczyciel: Grażyna Krasuska

Wyróżnienia:

KLEMENTYNA ŚWIĘCICKA Państwowe Gimnazjum Nr 3 w Wołominie; nauczyciel: Mariola Stankiewicz

ADRIANNA MALISZEWSKA Zespół Szkół w Słupnie; nauczyciel: Katarzyna Jabłońska

URSZULA SULEWSKA KATARZYNA KUFEL Państwowe Gimnazjum w Klembowie; nauczyciel: Renata Dalak

TEKST DYKTANDA FINAŁOWEGO

Przygoda w górach

Autor: prof. dr hab. Włodzimierz Gruszczyński

            Od godziny szliśmy po równiutkiej drodze wśród tłumu hałaśliwych turystów. Zamierzaliśmy dojść do schroniska, odpocząć na hali i wrócić do pensjonatu. Nieszczególnie byłem zadowolony. Znienacka tata zatrzymał się przed drogowskazem i rzucił od niechcenia: "A może pójdziemy na Czerwone Wierchy? To niedaleko".

Od razu poprawił nam się humor. Tylko mama nie podzielała naszego entuzjazmu i próbowała nas odwieść od tego pomysłu. Zapytała, czy zdążymy z powrotem na obiad, czy mamy mapę i co będzie, jak się pogoda zmieni. Odrzekliśmy, że szlak jest oznakowany, a pogoda nieważna, bo nawet jakby trochę pokropił deszcz, toby nas najwyżej w ten upał ochłodził. Bez obiadu przetrwamy -przecież w lesie jest jagód w bród.

Ruszyliśmy żwawo. Najpierw podążaliśmy dróżką wśród jeżyn. Spotykaliśmy nielicznych turystów. Wszyscy tachali jakieś bagaże w plecakach, na nogach mieli ciężkie, jakby zimowe buty, a w rękach ? kijki narciarskie. Kompletne dziwactwo! Aż się krztusiłem ze śmiechu! Jeden z nich powiedział, że ten się śmieje, kto się ostatni śmieje. Czyżby to była jakaś groźba?

Kiedy wyszliśmy z lasu, ścieżka zrobiła się naprawdę stroma. Słońce prażyło. Marzyłem o czymkolwiek do picia. Nagle ni stąd, ni zowąd zagrzmiało. A przecież coniedzielna długoterminowa prognoza meteorologiczna nie zapowiadała burzy. Mama coś krzyknęła. Obejrzałem się i zobaczyłem jej zszarzałą ze strachu twarz. Zażądała, żeby bezzwłocznie wracać, choć do wierzchołka było już niedaleko. Poszliśmy jednak dalej. Niecały kwadrans później lunęło i huknął piorun aż ziemia zadrżała. Rozpętała się nawałnica. Zacząłem się trząść. Czułem ssanie w żołądku. Raptem zahaczyłem klapkiem o jakiś głaz, przewróciłem się i zacząłem zsuwać po stromiźnie. Długo nie mogłem zahamować. Mama zwichnęła nogę. Tata rad nierad zarządził odwrót, ale nie wiedzieliśmy którędy schodzić. Zmierzchało się. Wtedy zobaczyliśmy, że ktoś się do nas zbliża. To był ten pan, który wspominał coś o śmiechu, kiedy się z nim mijaliśmy. Wrócił, żeby pomóc niedoświadczonym turystom. Okrył mnie wyjętym z plecaka płaszczem przeciwdeszczowym i dał nam herbaty z termosu. A potem sprowadził bezpiecznie do Doliny Kościeliskiej.

Na pewno wrócę kiedyś na Czerwone Wierchy, ale odpowiednio wyposażony.

Galeria

zdjecie: 41506
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
fot. 20
fot. 21
fot. 22
fot. 23
fot. 24
zdjecie

MOK Marki

Marecki Ośrodek Kultury jest samorządową instytucją kultury. Powstał w 1984 roku. Naszą siedzibą jest zabytkowy, ponad stuletni budynek z piękną wieżyczką, mieszczący się w centrum miasta przy ul. Fabrycznej 2, róg ul. Piłsudskiego. Uchwałą Rady Miasta Marki z dnia 18 maja 2011 roku Marecki Ośrodek Kultury otrzymał imię Tadeusza Lużyńskiego - mareckiego artysty plastyka, pedagoga i społecznika.

MISJA
Misją Mareckiego Ośrodka Kultury jest kreowanie zainteresowań kulturą i sztuką, animacja
i edukacja kulturalna oraz upowszechnianie lokalnych tradycji.

Oferujemy udział w zajęciach stałych i cyklicznych, a także spotkaniach, koncertach, spektaklach teatralnych, wernisażach, sesjach warsztatowych i projektach. Przygotowujemy do udziału w kulturze artystycznej i zapewniamy kontakt ze sztuką i artystami.

ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z NASZEJ OFERTY
ZAPRASZAMY DO JEJ WSPÓŁTWORZENIA I WSPÓŁPRACY

Chcemy być miejscem pobudzającym lokalną aktywność, miejscem przerzucania mostów pomiędzy różnymi grupami mieszkańców. Czekamy na nowych partnerów, nowych uczestników i nowe propozycje.

mokmarki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry