e-Marki mają 5 lat!

marki-01.jpgOtrzymałem od redakcji Portalu Społeczności Marek, pytanie zadane przez jednego z uważnych czytelników ? czy zachowała się pierwsza strona internetowa naszego miasta. Jako zawodowy ?poszukiwacz informacji wszelakich? postanowiłem poszperać w sieci. I wtedy zauważyłem, że e-Marki mają już 5 lat!

W 2007 roku, najprawdopodobniej przed 21 lipca, minęło 5 lat samodzielnego istnienia miasta Marki w Internecie. Przedstawiam więc wynik mojego ?szperania?. Jest to krótka historia internetowych serwisów naszego miasta. Obejrzyjmy więc kolejne wersje stron mareckich.

Pierwsze informacje w Internecie, publikowane przez Urząd Miasta zamieszczane były serwisie Marki-On-Line. Domena marki.pl, należała wtedy do firmy prywatnej. Urząd Miasta korzystał z serwisu gościnnie. Wiosną 2002 roku, doszło do porozumienia z właścicielem domeny. Od tego momentu domena marki.pl należy do Urzędu Miasta.

Pierwsza strona miasta Marki

marki-01.jpg
Źródło: http://web.archive.org/web/20020721120934/http://www.marki.pl/

Pierwszą własną i oficjalną stroną internetową naszego miasta, była strona udostępniona publicznie niedługo przed 21 lipca 2002 roku, pod adresem www.marki.pl .
W tym dniu licznik na stronie wskazywał na 1182 wyświetlenia. Wskazywać to może, na co najmniej jej dwutygodniowe oficjalne istnienie. W archiwalnych wersjach tej strony znalazłem wpisy z datą 4 czerwca 2002 roku. Przypuszczam, że do końca czerwca lub nawet pierwszych dni lipca mogło trwać wypełnianie strony treścią i na początku lipca mogła być oficjalnie udostępniona w Internecie.

Na pierwszej stronie serwisu czytamy:
?Mam zaszczyt powitać Państwa na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Miasta Marki ??
Poniżej podpis Burmistrza ? Janusz Werczyński

Była to strona nowoczesna, jak na ówczesne czasy. Jej pierwsi czytelnicy wspominają z pewną nostalgią te dni. Wszystko wtedy było takie nowe.
Brak niestety danych statystycznych o ilościach odwiedzin.

Druga strona miasta Marki

marki-02-bip.jpgmarki-02-marki.jpgmarki-02-serwis.jpg

 

Kolejna wersja nowej strony, a właściwie serwisu-portalu ruszyła 27 lutego 2004 roku, a więc niecałe dwa lata później. Portal składał się w zasadzie z trzech części.

marki-02-bip.jpg

Główna część portalu to Biuletyn Informacji Publicznej, istniejący od 7 lutego 2003 rokuhttp://bip.marki.pl/ – bardzo urzędowy publikator. Każda gmina ma obowiązek prowadzić taki biuletyn. Co ma być w nim publikowane, określa ustawa o dostępie do informacji publicznej.

marki-02-marki.jpg

Trzon portalu, dostępny jest w wersji archiwalnej pod adresem http://www.marki.pl/marki/. Zawiera podstawowe informacje o mieście.

marki-02-serwis.jpg

Trzecia część portalu – to wydzielony serwis informacyjny – nadal dostępny w wersji archiwalnej pod adresem http://www.marki.pl/serwis/ .

Wprowadzono tu kilka nowinek. Wyszukiwarka pozwalała przeszukiwać serwis w poszukiwaniu żądanej informacji. Wprowadzono subskrypcję. Można było więc zapisać się na subskrypcję i otrzymywać Serwis Informacyjny na skrzynkę e-mail. Korzystało z takiej możliwości około 200 osób. Portal istniał do 6 września 2006 roku.

Całość jest nadal dostępna w Internecie. Marki-serwis oraz Marki nie są dalej rozwijane. Istnieją więc tylko w wersji archiwalnej. Biuletyn Informacji Publicznej istnieje nadal. Ze względu na jego urzędowy charakter, chyba nie zanosi się na żadne zmiany.

Trzecia strona miasta Marki

marki-03.jpg
Kolejna wersja portalu – http://www.marki.pl/kategorie/home/ – wprowadziła następną nowość. Internauci mieli możliwość przesyłania pytań do Urzędu Miasta bezpośrednio ze strony WWW. Z Urzędu Miasta uzyskałem informację, że zadawane pytania kierowane były do odpowiednich komórek urzędu. Jeśli była to sprawa tak zwana ?jednostkowa?, pytający otrzymywał bezpośrednio odpowiedź e-mail jako osoba zainteresowana. Jeśli pytanie miało charakter „publiczny” – pytanie oraz odpowiedź były publikowane także na stronach portalu.

W ciągu roku nadesłano około 700 pytań. Najwięcej pytań dotyczyło dróg i kanalizacji. W portalu mareckim, jak skrzętnie sam policzyłem, opublikowano 230 odpowiedzi. Nowoczesny mechanizm pozwalał na komentowanie przez czytelników, udzielanych przez Urząd Miasta odpowiedzi. Z pobieżnego przeglądu widać, że korzystano z takiej możliwości komentowania a nawet polemiki.

Z analizy publikacji wynika jeszcze jeden, istotny fakt. Nauczyciele z mareckich szkół, chętni do współpracy z serwisem, otrzymali możliwość samodzielnego wprowadzania informacji z życia szkół. Z ilości tak wprowadzonych informacji, mogę wysnuć wniosek, że sprawa była na etapie „rozwoju”. Tym nie mniej, był to krok naprzód.

Z innych nowości na stronach portalu – to możliwość komentowania także zamieszczanych informacji. Ze względu na oficjalny charakter serwisu, wszystkie komentarze były monitorowane przez redaktorów serwisu.

Zlikwidowana została subskrypcja na serwis informacyjny. W jego miejsce uruchomiono bardziej nowoczesną formę informacji o nowościach w serwisie – kanał RSS.

Biuletyn Informacji Publicznej pomijam, ponieważ jest to „byt” całkowicie niezależny. Jak pisałem, jest to serwis obowiązkowy dla wszystkich gmin. To różni go od innych stron miejskich.

Portal w tej postaci istniał do 12 listopada 2007 roku. Od tego dnia miasto Marki ma 4 wersję portalu internetowego.

Czwarta strona miasta Marki

marki-04.JPG
Portal istnieje zaledwie kilka dni, faktycznie od 12 listopada 2007 roku.

Włodzimierz Karpiński
Źródła: http://web.archive.org/web/*/http://marki.pl

Galeria

Komentarze: 2

  1. Paula pisze:

    Ten „nowy” czyliod 12.11.2007 ma trochę „wiszących bajerów”. Zmienił się układ strony. Rozdzielono kategorie wpisów już na pierwszej stronie. Przyznam, że poprzednik miał tą zaletę, że mogłam za jednym małym „klik” wyświetlić informacje pochodzące np: tylko od urzędu, czy rady miasta lub inne. Zresztą na tej stronie od razu po wejściu rzuca się w oczy ilość wprowadzanych informacji. To znaczy, nawet jeśli było ich mało np. 1 na dwa dni to na poprzedniku widac od razu niusa a tu wisi od 3 tygodni święto niepodległości aż do życzeń świątecznych burmistrza pewnie będzie tak wisieć.

  2. Katarzyna pisze:

    Ten stary czyli archiwalny zastąpiono nowym linkiem z możliwością zadawania pytań, ale odpowiedzi się nie doczekasz. Na stronie zamieszczono tylko 2 odpowiedzi burmistrza czyżby mieszkańcy przestali zadawać pytania? Czy ten link jest wogóle przez kogoś obsługiwany?. Czy pytania są tak mało ważne, że nie warte odpowiedzi.?
    Poprzednia wersja była w wielu szczegółach bardziej dopracowana i czytelniejsza dla potencjalnego mieszkańca Marek.

Zastrzeżenie
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących – redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 67, generowano: 0,637s)