Dwustu lat, Panie Janie!

Tadeusz Markiewicz UMMarki

 19 kwietnia 2017    16:25

Jan Penzioł, honorowy obywatel miasta Marki, skończył w kwietniu 100 lat.



Środowa uroczystość dla dostojnego jubilata zorganizowana została w Pałacyku Briggsów. W obecności rodziny: dzieci, wnuków i prawnuków burmistrz Jacek Orych, przewodniczący Rady Miasta Marki Michał Jaroch oraz radna Urszula Paszkiewicz złożyli życzenia urodzinowe honorowemu obywatelowi miasta Marki, wręczyli kosz kwiatów oraz pamiątkową statuetkę przedstawiającą budynek Mareckiego Ośrodka Kultury.

Jan Penzioł urodził się 19 kwietnia 1917 roku w Szczuchli na Lubelszczyźnie. Wcześnie osierocony wychowywał się w Zakładzie Wychowawczym Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Płudach, a następnie od 1925 roku w Zakładzie Wychowawczym księdza Antoniego Połaskiego w Strudze, gdzie odbył praktykę zawodową jako ślusarz-mechanik. W latach 1928-32 brał udział w budowie kościoła św. Andrzeja Boboli.

We wrześniu 1939 roku uczestniczył w obronie Warszawy. Po kapitulacji stolicy powrócił do Strugi, gdzie w czerwcu 1942 roku wstąpił do Armii Krajowej VII Obwodu "Obroża" II Rejonu Celków przyjmując pseudonim "Motor". Został zastępcą komendanta Straży Ogniowej powołanej na terenie zakładu wychowawczego księży Michalitów i podjął działalność konspiracyjną. Uczestniczył w zrywie powstańczym w Strudze 30 lipca 1944 roku. Aresztowany przez Niemców we wrześniu 1944 roku został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec w okolice miejscowości Forstau.

Po kapitulacji III Rzeszy powrócił do Strugi, gdzie w 1947 roku wstąpił w związek małżeński z Wandą Kawecką. Po zakończeniu wojny podjął pracę na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej, a następnie w latach 1970-78 pracował jako nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Zawodowych w Strudze.

Pan Jan Penzioł był zaangażowany w budowę Pomnika Żołnierzy AK II Rejonu Celków w Strudze wzniesionego w 1963 roku oraz wykonania tablic pamiątkowych poświęconych Zofii Kukier ps. "Jarzębina" - zastępcy komendanta Wojskowej Służby Kobiet, zamęczonej przez Gestapo w 1944 roku i mieszkańcom Marek, Strugi, Pustelnika i Zielonki rozstrzelanym na Kruczku 31 lipca 1944 roku. Za swoją działalność odznaczony został licznymi medalami i odznakami, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Walecznych. 20 czerwca 2007 roku w uznaniu zasług dla miasta Marki i jego mieszkańców rada miasta przyznała Janowi Penziołowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Marki.

PP

Galeria

zdjecie: 99349
fot. 1
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry