Marcovia

MTS Marcovia 2000

ul. Wspólna 12,
22 781-12-84

Urząd Miasta Marki

Al. J. Piłsudskiego 95,
05-270 Marki
22 781 10 03, urzad.miasta@marki.pl

Godziny pracy: pn, wt, cz, pt: 8.oo-16.oo,
śr: 10.oo-18.oo

Zespół Szkół nr 1

Zespół Szkół nr 1
im. Jana Pawła II

Al. Piłsudskiego 96
05-270 Marki
22 781-10-17, zs1marki@zs1marki.pl

„Duch Pani Bożeny będzie czuwał”

Upamiętniliśmy znakomitą sportsmenkę i nauczycielkę.

W sobotnie popołudnie hall hali sportowo-widowiskowej przy ul. Dużej tętnił życiem. Tego dnia na terenie „Czwórki” odbywały się wydarzenia związane z Bożeną Markiewicz (zd. Gniedziuk), rekordzistką pod względem występów w reprezentacji Polski w piłce ręcznej, która odeszła przedwcześnie w 2014 r. Od rana młode szczypiornistki rozgrywały pierwszy memoriał opatrzony imieniem mareckiej sportsmenki, po południu – przy udziale wielu znamienitych gości – została odsłonięta pamiątkowa tablica. Była to podniosła uroczystość, podczas której niejednej osobie zakręciła się łza w oku.

- Nadanie hali sportowo-widowiskowej imienia Bożeny Markiewicz to swego rodzaju pomnik dla sportowca. Każdy, kto tu przyjdzie i przeczyta pamiątkową tablicę, dowie się, że w Markach mieszkała wybitna zawodniczka. Duch Pani Bożeny będzie czuwał, by tu rodziły się talenty sportowe. Kto wie, może wśród was są przyszłe reprezentantki kraju – mówił m.in. do uczestniczek turnieju burmistrz Jacek Orych.

- W niedużych miejscowościach rodzą się wielkie rzeczy. To właśnie z takich miejsc wywodzi się większość zawodniczek. Tu jest pasja, tu jest energia, tu nie ma kalkulacji. Życzę wszystkim zawodniczkom, aby ich sportowa droga odbywała się bez perturbacji – dodawał Zygfryd Kuchta, wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

Sporo emocji przyniosło przemówienie Sławomiry Kozak, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Jana Pawła II, w której Bożena Markiewicz uczyła po zakończeniu kariery sportowej.

- Bożena Markiewicz była nauczycielką w naszej szkole przez 14 lat. Z pasją wykonywała obowiązki, uczniowie darzyli ją szacunkiem. Młodzi zwierzali się jej, bo wiedzieli, że nie tylko ich wysłucha, ale i pomoże. Była dla wielu prawdziwym autorytet. Kładła nacisk, by reguły fair play stosowane były nie tylko na boisku, ale i w życiu codziennym. Nigdy nie była zmęczona, nawet gdy choroba dawała jej się we znaki – mówiła Sławomira Kozak.

I zaraz potem dodała:

- W pokoju nauczycielskim wisi zdjęcie z naszego ostatniego wspólnego wyjazdu. Mamy wrażenie, że jej radosny głos nadal słyszymy w szkole. I tak będzie jeszcze przez wiele lat – opowiadała dyrektor ZS nr 1.

W imieniu koleżanek z drużyny głos zabrała Dorota Przybysz.

- Razem wchodziłyśmy w dorosłość, razem pociłyśmy się na treningach, razem płakaliśmy po porażkach, Jak to kobiety – oczywiście kłóciłyśmy się. Niesnaski nie trwały jednak długi. Jej uśmiech je łagodził. Była dla nas jak starsza siostra – opowiadała sportsmenka.

- Pewnie Bożena patrzy teraz na nas i jest zadowolona. Pewnie Bóg potrzebował w niebiańskiej reprezentacji tak uzdolnionej zawodniczki. Teraz będzie grać u niego na wieki wieków – dodawał Zbigniew Paciorek, sąsiad i znajomy Bożeny Markiewicz.

W imieniu rodziny głos zabrał Aleksander Markiewicz.

- Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania memoriału. Mamy z tatą nadzieję, że to wydarzenie zwiększy popularność tej dyscypliny, a tak liczna obecność jest świadectwem pamięci o życiu i karierze mamy – mówił Aleksander Markiewicz.

Turniejowe rozgrywki trwały dwa dni. Na najwyższym stopniu podium stanęła drużyna UKS Roxa Lublin. Na drugim miejscu znalazła się AP Marcovia Marki, a na trzecim UKPR Agrykola Warszawa.

Najlepszą zawodniczką rozgrywek okazała się Zuzanna Reimann z AP Marcovia Marki. Między słupkami najlepiej sprawowała się Zuzanna Telus z AZS EUST Radom. Królową strzelców została Aleksandra Kaczor z KPR ROKiS Radzymin.

Wybrana została też najlepsza siódemka turnieju. Oto jej skład:

- Klara Cichocka

- Julia Pacholczyk

- Martyna Szymanik

- Barbara Sibelska

- Weronika Mazur

- Oliwia Śliwińska

- Małgorzata Michalska.

- Do zobaczenia za rok. Memoriał Bożeny Markiewicz na stałe wpisze się do kalendarza mareckich imprez sportowych – podsumowuje Jacek Orych.

Link do relacji video z Memoriału Bożeny Markiewicz

TM

Galeria

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 54, generowano: 0,572s)