Demonstracja w Markach

Wczoraj, koło południa, tłum bezrobotnych zgromadził się przed urzędem gminy …

Wydarzenia miały miejsce w dniu 22 lutego 1931 roku, w czasie wielkiego kryzysu gospodarczego lat 1929-1933. Działająca nielegalnie Komunistyczna Partia Robotnicza Polski, wspierając strajki robotnicze organizowała manifestacje.

Jedną z nich był „marsz głodnych” zorganizowany w Markach w dniu 22 lutego 1931 roku. Podczas starcia z policją ciężko rannny został Czesław Bojanowski, sekretarz Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej. Zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych ran.

Wydarzenia w Markach upamiętniała tablica na budynku w którym mieściła i nadal mieści się apteka.

Tablica widoczna jest na fotografii z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Nie dotarłem dotychczas do żadnych informacji o treści napisu na tej tablicy. Odczytanie z posiadanych fotografii nie jest możliwe. Dlatego zwracam się z prośbą do mieszkańców Marek – czy ktoś posiada fotografię z której można odczytać treść napisu?

Jest to także część historii naszego miasta.

Antoni Widomski
Pro Memoria

Galeria

Komentarze: 1

  1. MarekzMarek pisze:

    Ta najstarsza marecka apteka zakończyła swoją działalność 30 czerwca 2017 roku….
    Jej historia to kolejny temat warty publikacji w tym miejscu.

Zastrzeżenie
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących – redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 78, generowano: 0,572s)