Czy Marki potrzebują straży miejskiej?

Paweł Pniewski POMarki

 7 października 2010    22:22

Temat powołania straży miejskiej pojawiał się już kilkukrotnie w naszej mareckiej rzeczywistości. Władze miasta obstają twardo przy swoim i nie są zainteresowane powołaniem straży miejskiej w Markach. Jeśli się nie chce czegoś stworzyć (tu straży gminnej), to najłatwiej przed społeczeństwem roztoczyć obraz samych dolegliwości i niekorzyści, jakie przyniesie spotkanie ze strażnikiem miejskim. Jako absolwent Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW oraz emerytowany funkcjonariusz Policji pragnę przedstawić Państwu inny punkt widzenia.

Zgodnie z ustawą o strażach gminnych (miejskich) z dnia 29 sierpnia 1997 roku, do ochrony porządku publicznego na terenie gminy może być utworzona samorządowa umundurowana formacja zwana strażą gminną (miejską). Straż spełnia służebną rolę wobec społeczności lokalnej, wykonując swe zadania z poszanowaniem godności i praw obywateli. Straż miejską tworzy Rada Miasta po zasięgnięciu opinii właściwego komendanta wojewódzkiego Policji, o czym zawiadamia wojewodę. Warto podkreślić tu słowo służebność, czyli służenie społeczeństwu a nie jego nękanie. Uświadamianie, instruowanie, pouczanie, a dopiero na samym końcu, po wyczerpaniu wszystkich możliwości, karanie. To jedyna właściwa droga. Zaburzenie powyższej kolejności spowoduje powstanie wrogości i braku szacunku mieszkańca do strażnika.

Zdaniem aktualnych władz Marek straż miejska jest w mieście niepotrzebna. Argumenty, które padają z ust rządzących, to nie koszty związane z powstaniem straży miejskiej, ale ochrona społeczności Marek przed represyjnym działaniem strażników. Idąc tym tokiem myślenia nikt nas nie ukarze jeśli będziemy palić śmieci, wywozić je do lasu, wylewać nieczystości, parkować w miejscach do tego nie wyznaczonych itp. Władza nie pozwoli żeby ktoś karał mieszkańców za ?drobne wykroczenia" i nie zgodzi się na powstanie straży miejskiej w mieście. W dniu 10 maja 2010 w Pałacu Briggsów odbyło się spotkanie mieszkańców Marek z komendantem Komisariatu Policji w Markach Andrzejem Oleksiakiem oraz zastępcą burmistrza Marek Krzysztofem Wnukiem. Pan burmistrz na tym spotkaniu jasno się określił, twierdząc że jest przeciwnikiem powstania straży miejskiej w Markach .Zapytany o to samo Pan komendant odpowiedział, że straż miejska jest mu do niczego niepotrzebna (moim zdaniem była to wypowiedz nie do końca szczera i obliczona na podbudowanie swojej pozycji). Dlaczego więc straż miejska powstała w Ząbkach, Zielonce, czy Radzyminie? W tych miejscach sprawnie funkcjonuje i bardzo dobrze współpracuje i uzupełnia się z Policją.

Komendant Straży Miejskiej w Ząbkach Zbigniew Forysiak podsumował 12 miesięcy działalności tej instytucji na łamach Życia Powiatu Wołomińskiego (nr 0125, 29 styczeń 2009). W wywiadzie udzielonym gazecie komendant przedstawia działania jakie ząbkowscy funkcjonariusze straży miejskiej podjęli, by zahamować zjawisko nielegalnego pozbywania się śmieci i odpadów komunalnych przez mieszkańców. Skontrolowano ponad 1300 posesji w celu weryfikacji posiadanych umów i rachunków na wywóz nieczystości przez właścicieli nieruchomości. Dzięki współpracy z Komisariatem Policji stworzono mapę bezpieczeństwa miasta, zaznaczając miejsca najbardziej zagrożone, które są patrolowane w pierwszej kolejności. Strażnicy miejscy współpracują również z Sekcją Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji. Na ząbkowskich ulicach pojawiły się mieszane patrole Policji drogowej i Straży Miejskiej wyposażone w urządzenia do pomiaru prędkości oraz alkotesty do badania stanu trzeźwości kierującymi pojazdami.

Strażnik miejski nie może być kojarzony z osobnikiem czyhających na nasze pieniądze, których chce nas pozbawić wypisując mandat. Strażnik to przede wszystkim Ten kto uświadamia, instruuje i poucza. Kara powinna być ostatnim etapem postępowania. Strażnik to człowiek, a więc właściwy nabór pracowników do pracy w straży miejskiej, to połowa sukcesu. Powinny to być osoby o odpowiednim doświadczeniu, wykształceniu i wyszkoleniu. Priorytetem pracy strażników powinna być prewencja kryminalna tj rozmowy z dziećmi w przedszkolach i szkołach, celem wyrabiania w młodym człowieku świadomości , co wolno, a czego nie, a także ostrzeganie o zagrożeniach. Dbanie o bezpieczeństwo na terenach mareckich szkół, to następny bardzo ważny aspekt działalności straży miejskiej. Ścisła współpraca z Policja pod kątem wymiany informacji co do zagrożeń oraz koordynacja i wspólne działania np. podczas zabezpieczania miejscowych uroczystości i imprez. Moim zdaniem,  z takiej działalności straży miejskiej będziemy czerpać same korzyści.

Dariusz Boryczko
www.marki-platforma.org

Galeria

zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, zastępca Burmistrza Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry