Cmentarz Ewangelicko-Augsburski w Markach

Krzysztof Bychowski

 20 października 2006    13:24

Cmentarz Ewangelicko-Augsburski w MarkachKorzystając z ostatnich letnich promieni słonecznych, zapraszam was w ciekawe miejsce. Udamy się na cmentarz Ewangelicko-Augsburskiegi. Żeby tam dotrzeć trzeba udać się do Pustelnika i dojechać ulica Grunwaldzką do tak wyglądającego skrzyżowania.

skrzyżowanieCmentarz Ewangelicko-Augsburski w Markach - tablica informacyjna

 

Tam też przywita Was tablica informująca, że kilkadziesiąt metrów w głąb lasu odnajdziemy pozostałości cmentarza augsburskiego.

Za ok. 150m skręcamy w prawo.

 

Za ok. 150m skręcamy w prawo.

Po prawej na wzniesieniu znajduje się cmentarz.

 

Po prawej na wzniesieniu znajduje się cmentarz.

Czym właściwie jest religia a raczej Kościół Ewangelicko-Augsburski?
Jest to największy kościół protestancki w Polsce należący do kościołów luterańskich. Najwięcej luteran w Polsce zamieszkuje: Śląsk Cieszyński, Górny Śląsk, Mazury oraz okolice Łodzi i Warszawę.
Kościół Ewangelicko-Augsburski opiera swoją wiarę na czterech filarach: tylko Biblia, tylko Chrystus, tylko wiara i tylko łaska. Wierni wierzą w jednego Boga, uznają niedzielę za dzień święty. Na nabożeństwach odbywa się spowiedź "powszechna". Istnieją dwa sakramenty: Chrzest i Komunia Święta. Dla ciekawski podam, że do grona znanych luteranów polskich można zaliczyć:
- Jerzego Buzka- premiera w latach 1997-2001
Adama Małysza- skoczek narciarski
Jerzego Pilcha ? pisarz, publicysta
Józefa Piłsudskiego -polski dowódca wojskowy
(źródło: http://pl.wikipedia.org/)

Licząc od znaku, musimy pokonać jakiś 150m i na wysokości garbarni skręcamy w prawo w leśną dróżkę. Po przejściu kilku metrów natrafimy na pierwsze nagrobki a dokładniej na to co po nich pozostało. Tu nie mogę powstrzymać się od dodania coś od siebie. Kiedy pierwszy raz tam dotarłem, pomijam fakt, że błądziłem dość długo z braku jakichkolwiek znaków, zostałem niemile zaskoczony. Osobiście spodziewałem się czegoś co przypomina zadbany, ustronny zakątek. Zobaczyłem natomiast brudne, brzydkie wręcz odpychające miejsce. Wśród śmieci i zarośli bielały kikuty zniszczonych nagrobków. Dało się też zauważyć, że te miejsce jest czasami odwiedzane, gdyż były tam stare zniszczone kwiaty i wypalone znicze. Jak to możliwe, że miejsce, które mogłoby być ciekawą punktem na szlaku rowerowym ?zielonym? zostało doprowadzone do takiego stanu? Odpowiedz na to pytanie zostawiam bez odpowiedzi i niech każdy z czytelników odpowie na nie sam. A może ktoś zna właściwą odpowiedz?
Mimo wszystko polecam odwiedzenie tego miejsca a na zachętę zapraszam do galerii.

Cmentarz Ewangelicko-Augsburski w MarkachCmentarz Ewangelicko-Augsburski w Markach

 

Cmentarz Ewangelicko-Augsburski w MarkachCmentarz Ewangelicko-Augsburski w Markach

 

Cmentarz Ewangelicko-Augsburski w MarkachCmentarz Ewangelicko-Augsburski w Markach

 

Jarosław Supranowicz

Od redakcji: Nieco informacji na temat Cmentarza można znaleźć na archiwalnej stronie UM Marki - W 2004 roku członkowie Koła Historycznego ze szkół Podstawowych nr 3 i 4 przygotowali album o historii cmentarza.

Galeria

zdjecie

Krzysztof Bychowski

Rednacz portalu, jeden z jego pomysłodawców i twórców - odpowiedzialny za stronę techniczną i organizacyjną całego przedsięwzięcia.

Mieszkaniec Marek od 1995 roku, właściciel firmy zajmującej się tworzeniem stron internetowych - ACTIVENET www.avn.pl

@ RedNacz małpa marki kropka net kropka pl, 501 271 048

www.avn.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry