Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga

Stowarzyszenie
Marki-Pustelnik-Struga
ul. Ząbkowska 64, 05-270 Marki

22 781 23 08,
501 550 416
tpaciorek@wp.pl

Ciekawe znaleziska podczas prac ziemnych na terenie ogrodu kościoła parafii św. Izydora w Markach.

Jak przygotowania do obchodów 100-lecia najstarszej mareckiej parafii pw. Św. Izydora Oracza stały się przyczyną archeologicznych odkryć ?

W minionym tygodniu podczas prac ziemnych związanych z realizacją nowej koncepcji zagospodarowania przykościelnego ogrodu parafii św. Izydora w Markach natrafiono na kilka ciekawych znalezisk. W trakcie prac ziemnych, po odsłonięciu przez spycharkę wierzchniej warstwy gruntu, natrafiono na kilka monet pochodzących z okresu międzywojennego oraz z czasów PRL-u.

 

 Jednak chyba najbardziej okazałym znaleziskiem była antena radiowa, którą roboczo można datować na koniec lat 30 ubiegłego wieku.

 

Podczas badania terenu natrafiono także na świetnie zachowane srebrne serduszko z wygrawerowaną próbą, część metalowego krzyżyka (pasyjki), fragmenty XIX i XX wiecznej ceramiki.

 Zagadkowe jest pochodzenie odkrytych kilku łusek karabinowych (mauser mosin), które ostrożnie można wiązać z operującym na wieży kościoła w czasie walk toczonych przez wojska niemieckie i rosyjskie w końcu sierpnia i na początku września 1944 r.  niemieckim snajperem. Być może to właśnie ten niemiecki żołnierz strzelał do 10 letniego wówczas chłopca – mieszkańca Zieleńca,  raniąc go w rękę i powodując niedowład.

 

Znalezione podczas badań liczne fragmenty ceramicznych dachówek posiadały stempel cegielni Maksymiliana Małachowskiego – prezesa budowy mareckiej świątyni i hojnego jej darczyńcy. Pierwotnie sam kościół i wieża pokryte były dachówką wyprodukowaną w cegielni M. Małachowskiego.

Warto zaznaczyć, że badania prowadzono na terenie pod względem geologicznym pierwotnym. Sama świątynia bowiem została zbudowana na powierzchni ziemi, która została nawieziona, tworząc sztuczny nasyp i przez kilka lat „leżakowała”. Pierwotnie teren, na którym wybudowano nasz kościół był podmokłą niecką, na której rosły kaczeńce, dobrze się miały kaczki i brodziły bociany.

Prace badawcze mają być kontynuowane w najbliższym czasie, aby zdążyć przed planowanymi nasadzeniami kwiatów, drzewek, rabatek i innych roślin.

Tekst: Zbigniew Paciorek

Foto: Tomasz Paciorek, Dariusz Chmielewski.

Galeria

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 63, generowano: 0,601s)