„Chata” na koloniach w Muszynie Zdroju

Od 1 do 14 sierpnia 2004 roku 25 dzieci stale uczęszczających na zajęcia w świetlicy środowiskowej „Chata” działającej przy GKRPA w Markach przebywało na koloniach w Muszynie Zdroju sfinansowanych przez Gminę Miasto Marki ze środków przeznaczonych na prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych. Kolonie stanowiły integralny element całorocznej pracy z dziećmi w świetlicy i podczas pobytu realizowany był program profilaktyczny.

Dzieci zwiedzały ciekawą okolicę uzdrowiskowej miejscowości Muszyna-Zdrój słynącą z niepowtarzalnego mikroklimatu, położoną w malowniczej dolinie Popradu, bogatej w wielkie źródła naturalnej wody mineralnej. Wjechały wyciągiem „Jaworzynę” i podziwiały piękną górską panoramę oraz pokonały wąwóz Hamole w Szczawnicy. Dzieci zarówno uczestniczyły jaki i organizowały różnego rodzaju imprezy. Były to różne rozgrywki sportowe: piłka nożna, piłka siatkowa, badminton, tenis stołowy a także imprezy artystyczno-kulturalne: wieczorki muzyczne, konkursy piosenki, ogniska, czy dyskoteki. Zapewnioną miały również możliwość korzystania z kąpieli w basenie.

Podczas kolonii prowadzone były zorganizowane zajęcia socjoterapeutyczne przez wykwalifikowanych psychologów-terapeutów. Ważnym punktem każdego dnia, zarówno dla dzieci jaki i ich wychowawców były prowadzone między nimi rozmowy „przy herbatce”. Każde dziecko zostało zauważone i wysłuchane. Wykształciły się pozytywne normy grupowe.

Pobyt w Muszynie dla dzieci zaowocował tym, że dzieci odreagowały napięcia emocjonalne nawarstwione w ciągu roku związane nauką w szkole, ale również innymi problemami w domu czy środowisku. Nauczyły się nowych umiejętności psychologicznych, takich jak empatia, asertywność, umiejętność rozwiązywania problemów.

Do Marek wszyscy wrócili wzbogaceni o nowe doświadczenia, z nowym bardzo przyjaznym spojrzeniem na każdego uczestnika kolonii oraz poczuciem przynależności do grupy jaką tworzą dzieci ze świetlicy środowiskowej „Chata”.

Ewa Motyczyńska

Komentarze: 4

 1. Anonim pisze:

  fajnie tam było

 2. warszawa pisze:

  W tym roku było fajniej!!!!!!!!!!!!!!

 3. warszawa pisze:

  Z ciocią Madzią,Eweliną,Jolą i 4dni była Pani Ewa wogóle było cool. Fajni chłopacy szczególnie Kamil ,,Jamor”. Fajowe były dyskoteki ostatnia była najfajniejsza. Albo wchodzenie na Baszte po deszczu nocnym. Tak kolonia podobała mi się najbardziej.

 4. ciocia Madzia:) pisze:

  No prosze miod na serce takie slowa:)) nam tez bylo fantastycznie z Wami. juz nie moge doczekac sie spotkania sciskam Was wszystkich i zapraszam do swietlicy!

Zastrzeżenie
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących – redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 45, generowano: 0,547s)