Urząd Miasta Marki

Al. J. Piłsudskiego 95,
05-270 Marki
22 781 10 03, urzad.miasta@marki.pl

Godziny pracy: pn, wt, cz, pt: 8.oo-16.oo,
śr: 10.oo-18.oo

By powietrze było lepsze

Chcemy sprawdzać, co trafia do mareckich pieców. Zamierzamy to robić z powietrza.

Plastik, stare meble, ramy okienne, szmaty – gdzie takie odpady powinny znaleźć miejsce? Oczywiście w śmietniku. Niestety, nie zawsze tak bywa. Cześć osób wykorzystuje je jako paliwo do pieca. Problem w tym, że przy ich spalaniu wytwarza się mnóstwo toksyn, powodujących m.in. raka. Marecki ratusz do tej pory realizował kontrole w formie tradycyjnej. Wiele wskazuje na to, że jeszcze w tym roku sięgnie po nowoczesne rozwiązania.

- Prowadzimy rozmowy z firmą operującą dronami, która dysponuje niezbędnymi pozwoleniami oraz będzie mieć odpowiedni sprzęt. Będzie ona pobierać próbki znad dymiącego komina w asyście policji (jesteśmy już po rozmowach z komendantem mareckiego komisariatu), a także pracowników urzędu (przeszli już przeszkolenie w tej materii). Wyniki badania będziemy mieć online. W przypadku wykazania spalania toksycznych substancji policja będzie wystawiać mandat. Jeśli osoba odmówi jego przyjęcia, sprawa trafi do sądu. Planujemy pierwsze przeloty w tym roku. Uprzedzamy o tym już teraz, bo zależy nam na zminimalizowaniu zjawiska palenia odpadów w piecach – napisał w mediach społecznościowych burmistrz Jacek Orych.

Samorządowiec przypomina, że miasto od dwóch lat namawia również mieszkańców do rezygnacji z ogrzewania paliwami stałymi.

- Od dwóch lat dofinansowujemy wymianę pieców z węglowych np. na gazowe. Dzięki temu w pierwszym roku doszło do wymiany 15 pieców, w drugim roku – jest już 16, ale będzie w sumie 22. Dopłaty ma również rząd w ramach programu „Czyste powietrze”, zachęcamy również do korzystania z tej formy dofinansowań. UE dofinansowała nasze miasto pieniędzmi na transport niskoemisyjny, czyli budowę dróg rowerowych i parkingów przesiadkowych. Najwięcej jednak zależy od nas samych. A zatem #markiwłączsię w kampanię na rzecz lepszego powietrza – konkluduje Jacek Orych.

TM

Komentarze: 1

  1. Beata pisze:

    No wreszcie!

Zastrzeżenie
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących – redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 62, generowano: 0,591s)