Budżet obywatelski - list intencyjny

Tadeusz Markiewicz Marki2020

 17 lipca 2013    16:35

Marki mogą stanąć w awangardzie polskich samorządów, które wdrażają budżet partycypacyjny.

 

W środę złożyliśmy na ręce przewodniczącego rady miasta oraz burmistrza list intencyjny w sprawie, o której na forum internetowym zrobiło się ostatnio głośno. Chodzi o budżet obywatelski, który z coraz lepszymi skutkami wdrażają inne polskie miasta. Chodzi o to, aby obywatele mogli proponować, a także wybierać w bezpośrednim głosowaniu inwestycje, które ich zdaniem warto zrealizować w Markach. Na naszej stronie (www.marki2020.pl) pojawiły się już informacje o budżecie partycypacyjnym (m.in. krótki przewodnik), uruchomimy też na Facebooku stronę poświęconą temu projektowi. Zapraszamy wszystkich markowian do dyskusji - TO MUSI BYĆ WASZ PROJEKT PONAD PODZIAŁAMI


Oto fragment naszego pisma, które złożyliśmy w ratuszu:


Z ust niektórych obywateli naszego miasta można czasem usłyszeć zdanie "Marki? Ja tu tylko sypiam", sugerujące kompletny brak zainteresowania lokalnymi sprawami. O tym, że nie jest ono reprezentatywne dla ogółu społeczności, mieliśmy okazję przekonać się podczas akcji "Tak dla Obwodnicy Marek", podczas której mieszkańcy w dojrzały i pokojowy sposób wyrazili poparcie dla tej kluczowej z komunikacyjnego punktu widzenia inwestycji, a policzalnym efektem ich aktywności było zebranie 11 tys. podpisów. To nie znaczy, że można spocząć na laurach. Marki są miastem, które podlega dynamicznym ruchom migracyjnym. Coraz więcej osób decyduje się na zakup bądź budowę lokum w Markach, widząc ich korzystne położenie na mapie aglomeracji warszawskiej. Warto pokusić się o działania, które zintegrują zarówno wieloletnich jak i świeżo upieczonych mieszkańców.


Naszym zdaniem, jednym ze sposobów aktywizacji i budowy więzów kooperacyjnych obywateli naszego miasta będzie wprowadzenie budżetu partycypacyjnego. Niech markowianie zwiększą udział w procesie decydowania o sprawach, które dotyczą ich najbliższego otoczenia. Powierzmy im prawo alokowania części środków z budżetu miejskiego na przedsięwzięcia, które zrodzą się w ich głowach. Remont chodnika, budowa oświetlenia, nowa wiata przystankowa, mały plac zabaw, kamera monitoringu - realizacja takich przedsięwzięć w formule budżetu partycypacyjnego jest jak najbardziej możliwa na naszym lokalnym gruncie. Tym bardziej, że nie musimy wyważać otwartych drzwi, lecz możemy skorzystać z doświadczenia tych organizacji społecznych i samorządów, które już wdrożyły tego typu rozwiązania. Warto też zauważyć, że pewne elementy, stosowane przy konstruowaniu budżetów obywatelskich, były już wykorzystywane przez władze Marek (głosowanie na wyborem lokalizacji placu zabaw i parkingów rowerowych), co oznacza, że ratusz dostrzega wartość partycypacji obywatelskiej. Zróbmy teraz kilka kroków dalej.


Jako Grupa Marki 2020 deklarujemy pełną gotowość do pomocy we wdrożeniu tego projektu. Z naszej strony możemy zaoferować zarówno zaangażowania organizacyjne, jak i zewnętrzną pomoc od organizacji, z którymi współpracujemy, a które mogą służyć doświadczeniem. Przykładem niech będą Fundacja im. Stefana Batorego czy Laboratorium Partycypacji i Inicjatyw Obywatelskich Stocznia. Proponujemy utworzenie społecznej rady ds. wdrożenia budżetu partycypacyjnego w Markach, w której skład weszliby przedstawiciele mieszkańców, rady miasta, ratusza oraz Stowarzyszenia Grupa Marki 2020, która rozpoczęłaby przygotowania do wdrożenia tego przedsięwzięcia w 2014 r.


Z pełną treścią można zapoznać się tu:  Strona 1   Strona 2


Zapraszamy również na specjalny kanał na portalu Facebook poświęcony własnie budżetowi obywatelskiemu w Markach. Adres TU 


Galeria

zdjecie: 54119
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry