Bookcrossing w Markach

Jacek Orych Marki2020

 19 lipca 2010    00:05

boobkrossingW ostatnim czasie informowaliśmy Was enigmatycznie o przygotowywanej przez nas niespodziance. Bannery na stronach internetowych, plakaty w różnych punktach miasta wzbudziły zainteresowanie także na forum gazety.pl, gdzie Apteka007 usiłowała dowiedzieć się, o co chodzi. Koncepcje były interesujące, dziś odkrywamy tajemnicę i podajemy hasło-klucz: Bookcrossing!

Wchodzimy w ogólnoświatowy ruch propagujący i animujący czytelnictwo poprzez ?uwalnianie? książek, czyli pozostawianie ich w przestrzeni publicznej. Inicjatywa powstała w 2001 r. w Stanach Zjednoczonych, a po dwóch latach dotarła do Polski, gdzie bardzo szybko zyskała wielką popularność. Uwalnianie książek odbywa się dziś zarówno w wielkich miastach, jak i małych miejscowościach, wsiach, czyli wszędzie tam, gdzie znajdują się chętni do czytania książek i dzielenia się nimi. Przestrzenią tego typu działań może być więc zarówno ławka w parku, jak i wielka biblioteka akademicka. Ruch ten nie zakłada jednak kosztów zapisu, nie wymaga meldunku w danym miejscu czy też legitymowania się kartą czytelnika.

W Bookcrossing zaangażowały się tysiące osób, zarówno prywatnych, jak i przedstawicieli różnorodnych instytucji i organizacji. Są więc oficjalne półki BC w bibliotekach publicznych, szkolnych, pedagogicznych i akademickich, w domach i centrach kultury (miejskich i gminnych), szkołach wszystkich szczebli. Pełne uwolnionych książek okazują się puby, super- i hipermarkety, dworce, poczty, kina i kawiarnie w całej Polsce. Ruch Bookcrossing organizuje akcje propagujące jego idee, często też towarzyszy medialnym imprezom związanym z promocją i animacją czytelnictwa, jak np. targi książki. Ostatnio np. uwalniano książki podczas rajdu rowerowego "Odjazdowy Bibliotekarz" zorganizowanego przez Bibliotekę WSP w Łodzi.

BC

Po krótkim wstępie zapytacie: Jak więc zacząć swą przygodę z Bookcrossingiem? To tylko kilka prostych kroków: po pierwsze, należy być uważnym. W różnych miejscach Marek pojawią się książki oklejone specjalnymi nalepkami z informacją o ich udziale w akcji. I to już w środę! Instrukcja obsługi znajduje się wewnątrz każdej z nich. Odnaleziona, przeczytana książka czeka na dalszą podróż. Trzeba zatem wejść na stronę http://www.bookcrossing.pl i tam po rejestracji zapisać, kto i skąd ją wziął, a następnie gdzie pozostawia. Bookcrossing przewiduje także integrację czytelników poprzez udział w dyskusjach na temat książek i nie tylko, wymianę informacji, kto i czego szuka, sprzyja zawieraniu znajomości. Inwencja należy do czytelnika-bookcrossingera.

Mamy nadzieję, że w akcję zaangażują się także liczne mareckie instytucje kulturalne. Animujmy wspólnie mareckie czytelnictwo!

I jeszcze jedno - w środę w Waszych skrzynkach znajdzie się jeszcze jedno wydanie Newslettera M@reckiego z informacją o książkach, które będziecie mogli znaleźć w naszym mieście.

Aleksandra Nizioł; Bogdan Kalinowski

Grupa Marki 2020

Galeria

fot. 1
fot. 2
zdjecie

Jacek Orych

Rocznik 78
2006-2014 Radny Miasta Marki
od 2014 roku Burmistrz Miasta Marki

https//www.facebook.com/BurmistrzMarek

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry