Będziemy mieć wiatraki

Przetarg na dostawę energii elektrycznej dla oświetlenia ulic w Markach nie przyniósł rezultatów. Żaden z dostawców nie wyraził zainteresowania i nie złożył oferty.(1) Okazuje się, że sprawa wcale nie wygląda tragicznie. Od pewnego czasu toczą się rozmowy zmierzające do dywersyfikacji dostaw energii elektrycznej dla Marek.

Pomysł dotyczy budowy małej elektrowni wiatrowej na wzór stojącej w Rembertowie. Jej moc wynosi 250 KW.

Planowana lokalizacja wiatraków to panujące nad miastem wzgórze zwane Safają, (3) czyli dawna zwałka śmieci. Obecnie w rekultywacji.

Projektanci zaplanowali ulokowanie na szczycie trzech wiatraków-generatorów. Pozwoli to uzyskać moc 750 KW. Łączna moc zainstalowanych w Markach latarni wynosi około 336 KW. (2) Wystarczy więc z nawiązką na potrzeby oświetlenia całego miasta.

Wolne 400 KW mocy, (co odpowiada oficjalnemu przydziałowi na energię dla około 100 domków jednorodzinnych) przeznaczone zostałoby na potrzeby Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Strefa ta zlokalizowana ma być przy Safaji. Byłaby to strefa powstawania najnowszych technologii. Ale jest to wszystko jeszcze w sferze projektów i uzgodnień. Szczegóły nie są znane. Inwestorem ma być konsorcjum japońsko-amerykańskie. Bardzo prawdopodobnym jest udział w tym przedsięwzięciu firm z Marek.

Prowadzone są także prace studyjne nad zastosowaniem nowoczesnych. energooszczędnych, rozwiązań do oświetlenia budynków, obiektów sportowych i parków. Chodzi o wykorzystanie lamp sodowych zasilanych układem  – panel fotowoltaiczny + wiatrak.

A. Inglot

(1) http://bip.marki.pl/pl/bip/przetargi/2009/04
(2) http://www.marki.net.pl/czy-wiecie-ze-%e2%80%a6-1990
(3) http://www.marki.net.pl/sylwerster-na-safaji-2002-2003-99

Komentarze: 10

 1. misio gogo pisze:

  zajefajny pomysl

 2. Łukasz Osiński pisze:

  Świetny żart ;P Przecież dzisiaj 1 kwietnia ;P

 3. Łukasz Osiński pisze:

  O i jeszcze jedno: to wzgórze to nie Safaja tylko Zwałka ;P

 4. a.inglot pisze:

  To wzgórze zostało nazwane Safaja w 2002 roku. Przez tak zwaną społeczność czyli inaczej mówiąc w czynie społecznym.
  http://www.marki.net.pl/czy-wiecie-ze-%e2%80%a6-1990

 5. Ania pisze:

  Nazwa Safaja jest ogólnie przyjętą nazwą. Odbyła się tam kiedyś impreza sylwestrowa forumowiczów, strzelał szampan, płonęło ognisko, mróz był i widok na Pałac Kultury…szczerze mówiąc widziałam tam park rozrywki z kolejką grawitacyjną, ale jeśli mają być wiatraki to… niech się dobrze kręcą.

 6. Łukasz Osiński pisze:

  Ja mieszkam w Pustelniku i tu wszyscy nazywają to wzgórze Zwałką!

  Wyniki 1 – 4 spośród 4 w języku polski dla zapytania Marki Safaja.

  Wyniki 1 – 10 spośród około 855 dla zapytanie Marki Zwałka (język polski).

 7. a.inglot pisze:

  Ja mieszkam w Pustelniku II i nazywam to wzgórze Safaja.

  Wynik Google świadczy tylko o tym, że na tylu stronach pojawiły się szukane ciągi znaków. Czy są to nazwy własne Marki i Zwałka ? Czy też słowa marki i zwałka? Prawie to samo.

 8. a.inglot pisze:

  Ten wpis o wiatrakach to oczywiście żart.

 9. Radek Dec pisze:

  Witam !

  Dobry żart. Szkoda tylko, że faktycznie nie ma pomysłu jak wykorzystać, wybaczcie ale będę trzymał się znanej mi nazwy, Safaji. Szkoda.

 10. m.brzezinski pisze:

  Z całym szacunkiem, ale nie macie lepszych rzeczy do roboty niż spór o nazwę? I tak i tak każdy będzie nazywał to wysypisko śmieci jak chce..

Zastrzeżenie
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących – redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 61, generowano: 0,554s)