Urząd Miasta Marki

Al. J. Piłsudskiego 95,
05-270 Marki
22 781 10 03, urzad.miasta@marki.pl

Godziny pracy: pn, wt, cz, pt: 8.oo-16.oo,
śr: 10.oo-18.oo

Będzie Karta Markowianina?

Co karta da mieszkańcom- pyta Burmistrza Miasta Marki Echo Podwarszawskie

Warszawa ma swoją kartę miejską, na której można kodować bilety komunikacji miejskiej, płacić za parkowanie bądź wypożyczać rowery systemu Veturilo. Mieszkańcy Ząbek dzięki programowi „Mieszkam w Ząbkach” mają bezpłatne przejazdy autobusami linii Z, mogą też liczyć na rabaty w lokalnych firmach. Tym tropem idą Marki, które chcą wprowadzić własną kartę.

Karta w zamyśle ma pozwalać na korzystanie ze strefy Warszawa+, o której wprowadzenie Marki starały się w rozmowach z warszawskim Zarządem Transportu Miejskiego. - Strefa „Warszawa+” na razie została zawieszona w rozmowach, po decyzjach Regionalnej Izby Obrachunkowej – mówi burmistrz Marek Janusz Werczyński. – Nie oznacza to jednak, że z niej rezygnujemy. Myślę, że ten pomysł zostanie przejęty właśnie przez Kartę Markowianina. Ma to być alternatywa dla coraz droższej komunikacji dla pasażerów spoza stolicy. Analizujemy sytuację i chcemy, by nieuchronna podwyżka cen biletów w Warszawie dotknęła w jak najmniejszym stopniu naszych mieszkańców.

Burmistrz podkreśla, że dojazd markowian do Warszawy jest sprawą absolutnie priorytetową. – Nie możemy pozwolić na to, aby pasażerowie spoza Warszawy zostali od dojazdów odcięci, dlatego właśnie chcemy wprowadzić naszą kartę, która ma spełniać te same funkcje, co Warszawska Karta Miejska.

Czy KM posłuży tylko do kodowania biletów? Niekoniecznie. – Mamy już kartę dużej rodziny, będziemy też uczestniczyć w takim samym programie obejmującym powiat. Niestety, każdy samorząd traktuje sprawę kart dość prestiżowo i np. starosta nie chce się zgodzić, by nasza miejska karta była honorowana w całym powiecie, więc chętni będą musieli wyrobić sobie drugi dokument – mówi burmistrz Werczyński. – To może doprowadzić do sytuacji, gdy mieszkańcy będą nosić ze sobą plik plastikowych kart, by skorzystać ze wszystkich przywilejów. Już przy wprowadzeniu mareckiej Karty Dużej Rodziny zachęcaliśmy lokalnych przedsiębiorców do udziału w programie przez programy rabatowe. Przyznaję – być może nie poświęciliśmy temu tyle uwagi, ile powinniśmy, ale nie widzę przeszkód, by firmy z terenu Marek dawały profity właścicielom KM. Pomysł dopiero się rodzi i nie chcę przesądzać o ostatecznym kształcie, zresztą odpowiednią decyzję i tak podejmie rada miasta, jednak nie ukrywam, że taka współpraca między przedsiębiorcami, stowarzyszeniami czy usługodawcami byłaby bardzo mile widziana.

Więcej w gazecie:

Echo Podwarszawskie

 

PM Wydział Spraw Społecznych UM Marki

 

Miasto Marki |

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 73, generowano: 0,599s)