Marecki Ośrodek Kultury

Marecki Ośrodek Kultury
im. Tadeusza Lużyńskiego

ul. Fabryczna 2, 05-270 Marki
22 781-14-06, mokmarki@mokmarki.pl

„Batikowy Jubileusz” w MOK w Markach – relacja

2010-05-16 batikowy jubileusz 08416 maja 2010 w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury odbyło się wydarzenie artystyczne, które jest znaczące nie tylko w skali Marek, ale też całego powiatu a nawet województwa - „Batikowy Jubileusz” czyli otwarcie wystawy prac uczestników zajęć prowadzonych w pracowni plastycznej Mareckiego Ośrodka Kultury przez instruktora batiku artystę plastyka Irinę Zawało w latach 2000 – 2010. Ta prężnie działająca pracownia zgromadziła wokół siebie grono bardzo utalentowanych miłośniczek tej techniki, których prace są prawdziwą dumą i ozdobą Galerii MOK – od momentu stworzenia pracowni w 2000 roku artystka ta zaraziła swoją pasją szerokie grono mieszkanek Marek i okolic.
W wystawie wzięły udział: Artysta plastyk Irina Zawało, Bożena Bartman, Elżbieta Buszkowska, Lidia Dorosińska, Jadwiga Hoffmann, Elżbieta Księżyk, Marta Nastaziak, Krystyna Reszeć, Małgorzata Wiśniewska, Monika Załęska. Wiele z nich rozpoczęło samodzielną drogę twórczą w pracowniach domowych, już samodzielnie poszukując własnego stylu i doskonaląc swoje umiejętności w trudnej sztuce batikowania.

10 pań, które prezentuje swoje prace na wystawie w mareckiej galerii jest na różnych etapach drogi twórczej, ale łączy je wszystkie wielka wrażliwość na piękno i umiłowanie techniki, która przywędrowała do Europy aż z Jawy i przezywała swój rozkwit w pierwszej połowie XX wieku. Adeptki batiku ręcznie barwią tkaninę nakładając kolejno wosk i kąpiąc płótno w barwnikach, które farbują jedynie miejsca nie zamaskowane warstwą wosku. Przez wielokrotne powtarzanie procesu woskowania i farbowania możliwe jest uzyskanie wielu ciekawych efektów, a każda uzyskana w ten sposób praca jest absolutnie niepowtarzalna.Prezentowany na wystawie zbiór batików to kompozycje własne lub wzorowane na obrazach znanych mistrzów, wykonane w pracowni MOK lub zaciszu domowym.

Niedzielną uroczystość rozpoczęła Dyrektor MOK, Krystyna Klimecka, która serdecznie powitała bohaterki wieczoru oraz zgromadzonych gości -  Burmistrza Miasta Marki Janusza Werczyńskiego, artystów plastyków, bliskich i znajomych artystek oraz stałych bywalców galerii, a następnie zaprosiła wszystkich do wysłuchania koncertu muzyki jazzowej w wykonaniu trębacza Dominika Gawrońskiego i pianisty Pawła Kukuły, którzy przedstawili wiązanką pięknych standardów jazzowych. Muzyka zaaranżowana w stylistyce lat 20-stych, 30-stych i 40-stych wypełniła galerię stając się pięknym tłem dla prezentowanych prac miłośniczek batiku.

Po koncercie komisarz wystawy, Luiza Wojciechowska – Konopka zaprezentowała sylwetki wszystkich pań biorących udział w wystawie oraz w skrócie opowiedziała o historii tej techniki. Tajniki swej sztuki zdradziła zebranym założycielka pracowni, Irina Zawało, która z detalami opisała proces powstawania tych artystycznych tkanin. Kiedy przed zebranymi pojawiły się wszystkie bohaterki wieczoru przyszedł czas na gratulacje i podziękowania. Dyrektor MOK, wyraziła swoja radość z tak pięknego jubileuszu pracowni i pogratulowała uczennicom pani Iriny – oraz oczywiście jej samej – talentu i wytrwałości w pracy, a także podkreśliła, że wystaw podobnych do „Batikowego Jubileuszu” jest niewiele – technika batiku jest unikatowa, a marecka pracownia jest jedną z nielicznych w województwie i w Polsce . Dodała, że batiki były wielokrotnie prezentowane na wystawach zbiorowych „Prezentacje Plastyki Mareckiej”, miały tez swoje indywidualne wystawy w MOK w Markach oraz w „Galerii przy Fabryczce” w Wołominie. Obecny na wernisażu Janusz Werczyński wyraził swój podziw dla różnorodności batikowych prac i żmudności techniki, jaką są wykonywane oraz złożył wszystkim utalentowanym paniom serdeczne gratulacje i wraz z Dyrektor MOK wręczył pamiątkowe dyplomy oraz list gratulacyjny instruktorce Irinie Zawało.

Po części oficjalnej spotkana nadszedł czas na samodzielne zwiedzenie wystawy, pamiątkowe zdjęcia i rozmowy z artystkami, które chętnie opowiadały o swojej pasji i ze szczegółami pisywały proces powstawania batiku. Miłe rozmowy i domowa ciepła atmosfera, która zawsze towarzyszy wystawom w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury oraz kolory przepięknie barwionych tkanin z pewnością zrekompensowały niedostatki aury, która tego dnia postanowiła być dla markowain bardzo niełaskawa.

Osoby, które tego dnia przybyć nie mogły – mogą zwiedzać wystawę do 8 czerwca 2010 roku w godzinach otwarcia galerii. Serdecznie zapraszamy!

Anna Dąbrowska – Pękocka
MOK w Markach

A oto kilka wpisów złożonych tego wieczora w Księdze Pamiątkowej Mareckiego Ośrodka Kultury:

Jako instruktorka warsztatów batikowych mam wielką satysfakcję i jako człowiek wielkie szczęście prowadzenia zajęć w MOKu i obcowania z ludźmi o wielkiej pasji zawodowej i wrażliwości artystycznej. Dziękuję wszystkim.
Irina Zawało

Wspaniała jubileuszowa wystawa pracowni batiku w Mareckim Ośrodku Kultury zachwyca wielością tematów przedstawionych techniką „malowania gorącym woskiem” i barwienia płótna barwnikami do farbowania tkanin. Ogromna precyzja, dokładne planowanie i wykonana praca wspaniale prezentują się w dwóch pomieszczeniach Galerii. (…) Wielkie podziękowania dla wszystkich Pań wystawiających swoje prace, dla Pani Instruktoki oraz wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tak atrakcyjnej, pouczającej i wywołującej tyle artystycznych wzruszeń wystawy. Serdecznie gratulujemy! Czekamy na nowe dzieła w przyszłości!
Anna Misiurska

Jesteśmy pod wrażeniem piękna zawartego w tak oryginalnych pracach. Gratulujemy artystkom i Mareckiemu Ośrodkowi Kultury „Batikowego Jubileuszu”. Z radością, wyrazami uznania i najlepszymi życzeniami dalszych sukcesów
Maria i Janusz Pyszkiewiczowie

Cieszę się, że mogłem wziąć udział w kolejnym jubileuszu związanym z Mareckim Ośrodkiem Kultury. W ostatnich latach miałem zaszczyt wzięcia udziału w wielu jubileuszach i rocznicach związanych z działalnością tej znakomitej instytucji. Ich ilość świadczy o wielkiej różnorodności i trafności oferty. Każdy wrażliwy człowiek znajdzie w MOK-u coś dla siebie. Gratuluję inicjatywy, kreatywności, konsekwencji i żarliwości w realizacji swojej misji. Bez Mareckiego Ośrodka Kultury nasz Marecki dzień nie byłby tak barwny.
Janusz Werczyński
Burmistrz Miasta Marki

Galeria

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 47, generowano: 0,802s)