Basen na miarę naszych możliwości?

Mikołaj Szczepanowski KurierMarecki

 22 grudnia 2012    09:48

Ten fakt zwykle przemyka gdzieś obok informacji o budowie nowej siedziby dla Zespołu Szkół nr 1. W ramach inwestycji powstanie też miejska pływalnia. Łącznie pochłonie to ok. 54 milionów złotych netto. Można szacować, że miejska pływalnia zwiększy koszty budowy o ponad 10 milionów.

Pomysł budowy basenu pojawił się w 2010 roku. Propozycja wypłynęła od Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego. Wielu radnych, szczególnie nowych, entuzjastycznie na nią zareagowało: "W Markach powinien być basen". Można było niestety odnieść wrażenie, że pomysł potraktowano jako imperatyw, nie zaś jako projekt wymagający starannego rozważenia. Oczywiście słusznie podnoszono, że dzięki tej inwestycji mareckie dzieci nie będą musiały korzystać z wołomińskiej pływalni w ramach lekcji w-f. Można byłoby wymienić jeszcze wiele innych bezdyskusyjnych korzyści wynikających z posiadania basenu miejskiego. Nie można jednak uniknąć pytania: Czy nas na to stać?

Od początku w sprawie basenu niechętnie głos zabiera Janusz Werczyński, burmistrz miasta, który patrzy na tę inwestycję przede wszystkim z punktu widzenia jej bezpośrednich i długoterminowych konsekwencji dla finansów miasta. W jego wypowiedziach często pojawiały się wątpliwości co do zasadności ponoszenia takiego wydatku. Nie można się dziwić - sama budowa szkoły wymaga wzięcia dodatkowych kredytów, a powiększenie inwestycji o basen sprawi, że koszty obsługi zadłużenia będą poważnie obciążały budżet na przyszłe lata. Dlatego decyzja radnych może budzić jego niepokój a nawet niechęć, chociaż jej konsekwencje będą odczuwalne głównie w kolejnych kadencjach.

Utrzymanie pływalni

Drugim zagrożeniem dla budżetu miasta będzie utrzymanie basenu. Pływalnia będzie zarabiać na sprzedanych biletach, jednak ewentualną różnicę pomiędzy przychodami a wydatkami uzupełni miasto. Jeśli wpiszemy w wyszukiwarkę hasło "koszty utrzymania basenu" dowiemy się, że ta różnica często występuje i może wynosić od 500 tysięcy do nawet miliona złotych rocznie. Strzelce Opolskie, Braniewo, Augustów - to tylko pierwsze trzy miasta z listy tych, które mają poważne problemy z dofinansowaniem pływalni. Z drugiej strony można znaleźć przykłady basenów, do których nie trzeba dokładać dużych kwot np. w Zielonej Górze lub ... w Wołominie.

Mały rynek

Właśnie dobra sytuacja basenu w Wołominie może być dla nas przestrogą. Pływalnia finansuje się sama tylko w określonych warunkach rynkowych. Wołomin to pięćdziesięciotysięczne miasto, cały powiat ma ponad 200 tysięcy mieszkańców. Na tym obszarze ma wprawdzie monopol, ale wielu mieszkańcom wygodniej jest jednak korzystać z warszawskich basenów. Co będzie, gdy ten rynek podzielimy na dwa segmenty? A co się stanie, gdy w związku z planami wybudowania w Ząbkach całego Aquaparku wyodrębni się segment trzeci? Marecki basen będzie musiało utrzymać trzydzieści tysięcy markowian. Wprawdzie rozumiem ideę budowania "na przyszłość", ale tym razem radni MSG wybiegli w nią chyba za daleko i nie dość rozważnie.

Mikołaj Szczepanowski
-
KOMENTARZ
Pożyczamy cudze, oddajemy własne
Marek Szczepanowski, radny Wspólnoty

Basen będzie nas kosztował na początek co najmniej 10 mln. I będą to pieniądze pożyczone. Do tego miasto będzie prawdopodobnie corocznie dofinansowywało jego utrzymanie sumą rzędu kilkuset tysięcy. Zdaje sobie sprawę, że są rejony Marek, w których budowa basenu mogłaby być traktowana przez mieszkańców priorytetowo, są jednak i takie, np. w rejonie Pustelnika i Strugi, w których mieszkańcom pilnie potrzebna jest infrastruktura drogowa. jeśli już więc zadłużać miasto, to na inwestycje poprawiające jakość codziennego życia wielu markowian, np. na remont dróg. Zresztą ja z ul. Małej mam zaledwie 10 minut jazdy do basenu w Nieporęcie. Myślę, że mieszkańcy południowej części miasta potrzebują tyle samo na dojazd do "Poloneza" czy "Muszelki" na Bródnie.


Tekst pochodzi z grudniowego wydania Kuriera Mareckiego, aby pobrać należy kliknąć w obrazek.

[caption id="attachment_46638" align="alignleft" width="422"]Grudzien 2012 Grudzień 2012[/caption]







Galeria

zdjecie: 46802
zdjecie

Mikołaj Szczepanowski

Mikołaj Szczepanowski - współpracuje z portalem od 2006 roku

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry